O pocení v podpaží asi každá víme své. Při troše deodorantu nebo antiperspirantu se dá pohroma zažehnat. Jenže pak je tu ještě trochu horší problém – nadměrné pocení nohou. Nikdo o něm nemluví a nikde se o něm nepíše, protože si za to daní lidé údajně mohou sami. Zvlášťe v létě, kdy své nožky často vystavujeme na obdiv, to pěkně dokáže zkazit dojem.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

O pocení v podpaží asi každá víme své. Při troše deodorantu nebo antiperspirantu se dá pohroma zažehnat. Jenže pak je tu ještě trochu horší problém – nadměrné pocení nohou. Nikdo o něm nemluví a nikde se o něm nepíše, protože si za to daní lidé údajně mohou sami. Zvlášťe v létě, kdy své nožky často vystavujeme na obdiv, to pěkně dokáže zkazit dojem. Trpíš touto nepříjemností také?

Zápach nohou je především v letních měsících problém, se kterým se setká prakticky každá z nás. Víš, jak na to?

Zápach nohou je především v letních měsících problém, se kterým se setká prakticky každá z nás. Víš, jak na to?

O pocení bez předsudků

Nemoc, kterou pravděpodobně trpíš, se nazývá hyperhidroza. Nadměrně se potíš na místech jako jsou ruce, nohy a podpaží, protože právě zde je uloženo nejvíce potních žláz. Pokud máš na patách hrubou a ztvrdlou kůži, tak právě ta je příčinou silného zápachu nohou. Daří se v ní totiž bakteriím. Není proto vůbec naškodu zajít si na pedikúru, kde tě ztvrdlé kůže zbaví pomocí speciální pemzi, kterou si můžeš i sama koupit. Nohy je dobré 2-3x denně opláchnout, je to ale podstatně složitější, vezmeme-li v úvahu to, že například ve škole to půjde těžko. Ber v potaz i další možné příčiny, jako je nedostatečné střídání obuvy, uzavřená obuv, ponožky ze syntetického materiálu, vysoká námaha apod. Jakými zbraněmi tedy proti pocení bojovat?

Zprvu vsaď na přírodu

Před tím, než začneš do svého těla cpát zbytečnou chemii, zkus nejprve vsadit na přírodu. V lékárně ti doporučí dubovou kůru (prodává se ve formě gelu). Natíráš s ním nohy nebo ruce podle potřeby (nejlépe před spaním, kdy nehrozí, že bys ho o něco otřela) a po dlouhodobějším užívání by měl být vidět výsledek. Dobrým pomocníkem ti bude také šalvěj, kterou nalezneš například ve formě tabletek jako doplněk stravy. Pokud obecně sázíš na přírodu, hledej proti pocení přípravky s obsahem grapfruitu, kaštanu, kostivalu, tymiánu nebo rozmarýnu.

Co dalšího pomůže?

I když spoléháš na přírodní sílu, je dobré léčbu zkombinovat s jinými pomocníky. Na trhu najdeš velké množství různých přípravků, jenže jak se v nich zorientovat? Funkce deodorantů a antiperspirantů je ti pravděpodobně známá, takže není třeba vysvětlovat ani u nohou. Pak jsou tu ale také třeba i pudry, osvěžující spreje nebo zásypy. Pod pojmem pudr si tentokrát nepředstavuj něco, co si pomocí štětce nanášíš na tvář, nýbrž trošku krémovější směs, která na sebe dokáže navázat velké množství potu, díky čemuž nedochází k rozkladu bakterií ani dalšímu pocení. Na podobném principu pracují i zásypy. Osvěžující spreje jsou zase vhodné právě třeba do školy nebo na párty, kde nemáš příležitost věnovat svým chodidlům velkou péči.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář