Pigmentové skvrny – to je pohroma, které se chce zbavit nejedna dívka a žena. Jak ale vůbec tyto vady na kráse vznikají? A existují nějaké kosmetické přípravky nebo procedury, které by nám pomohly zbavit se jich? Pigmentové skvrny vznikají kvůli zvýšené produktivitě některých kožních buněk, které vyrábí kožní barvivo.

avatar

Marta Štefková

Pigmentové skvrny – to je pohroma, které se chce zbavit nejedna dívka a žena. Jak ale vůbec tyto vady na kráse vznikají? A existují nějaké kosmetické přípravky nebo procedury, které by nám pomohly zbavit se jich? Pigmentové skvrny vznikají kvůli zvýšené produktivitě některých kožních buněk, které vyrábí kožní barvivo. K tomu dochází většinou u dívek ve věku 18–20 let, avšak pod vlivem řady faktorů (např. používání antikoncepce, časté navštěvování solárních studií apod.) se vyskytují i u těch mladších. Tyto skvrny se objevují především na tváři a na dalších místech, která bývají odhalená. Ohrožený tak může být i dekolt, ruce, méně často se tento problém týká nohou.

Pihy mohou být roztomilé, ale některé umí pěkně potrápit.

Pihy mohou být roztomilé, ale některé umí pěkně potrápit.

Co za ně může?

Hlavním činitelem, který ovlivňuje tvorbu kožního barviva, je sluneční záření. To vyvolává nejen vznik pigmentových skvrn, ale i hlubokých vrásek a zvýraznění jizev, naopak ale může pomoci při léčbě akné nebo lupenky, zvláště pokud je slunění spojeno s koupáním v mořské vodě. Pigmentové skvrny vznikají i tehdy, pokud delší dobu užíváš některé léky a pokud máš problémy s hladinou hormonů v těle. Jako příčina se uvádí i užívání nevhodné kosmetiky, která neobsahuje UV filtry, což je velmi nebezpečné i vzhledem k hrozbě rakoviny kůže. Z toho důvodu je vhodné, aby sis kontrolovala pravidelně znamínka, a pokud by se objevily jakékoliv komplikace, měla bys navštívit svého kožního lékaře.

Pihy versus pigmentové skvrny

Často si lidé pletou pihy a pigmentové skvrny. Liší se od sebe barvou a také příčinou vzniku. Zatímco je tvorba pigmentových skvrn ovlivněna různými vnějšími faktory, pihy vznikají především na základě dědičnosti. A velký rozdíl je i v tom, že zatímco pihy mohou někomu připadat roztomilé (někdy si dokonce dívky pihy přimalovávají), pak pigmentové skvrny tvořící někdy velké plochy příliš esteticky nepůsobí.

Jak odstranit pigmentové skvrny

Především je nutné předcházet tomu, aby pigmentové skvrny vůbec vznikly. K tomu stačí méně se pohybovat na sluníčku, a pokud není jiná možnost, pak užívat krémy s vysokými filtry a zakrývat vlastní tělo co nejvíce. Měla by ses vyhnout solárním studiím, neužívat léky, které způsobují kožní onemocnění, a také by sis neměla kupovat nekvalitní kosmetiku, která je sice levná, ale téměř neúčinná při boji s pigmentovými skvrnami i jinými kožními problémy.

S křížkem po funuse?

Pokud už pigmentové skvrny máš, pak doporučuji užívat speciální produkty určené pro denní i noční péči. Existují různé kosmetické řady zaměřené na regeneraci pleti i přímo na odstranění nevzhledných skvrn, mezi nimi jsou to různá bělicí séra a krémy obsahující látky, které zamezují vzniku kožního barviva. Můžeš vyzkoušet i potravinové doplňky, např. vitamín C, zinek a selen nebo beta karoten. Řada estetických chirurgů nabízí i službu, kdy se pigmentové skvrny odstraňují pomocí laseru, případně se můžeš zeptat svého kožního lékaře nebo kosmetičky na chemický peeling, který je vhodný i tehdy, když chceš dosáhnout mladistvějšího vzhledu a odstranění pupínků.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář