Na gynekologii se v průběhu svého života dostane každá žena. Bohužel to není tak, jako např. u obvodního lékaře, že tě tam rodiče donesou hned po narození, zaregistrují a ty ho navštěvuješ, kdy je potřeba. Gynekologická ordinace je na tom trošku jinak a nemůžeš čekat, že ti domů přijde pozvánka s datumem, kdy se máš dostavit.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Na gynekologii se v průběhu svého života dostane každá žena. Bohužel to není tak, jako např. u obvodního lékaře, že tě tam rodiče donesou hned po narození, zaregistrují a ty ho navštěvuješ, kdy je potřeba. Gynekologická ordinace je na tom trošku jinak a nemůžeš čekat, že ti domů přijde pozvánka s datumem, kdy se máš dostavit. Jako velká holka si už musíš sama poradit, kdy je na čase tam zajít a kdy je to stále ještě zbytečností. Pokud máš dobrý vztah s maminkou, tak při nějakém problému se jí určitě zeptej, zda tě tam objedná nebo s tebou půjde alespoň do čekárny. Jít s někým blízkým, kdo už tu zkušenost má, je určitě lehčí.

Preventivní gynekologické vyšetření včetně vyšetření prsů by měla podstoupit každá dívka.

Preventivní gynekologické vyšetření včetně vyšetření prsů by měla podstoupit každá dívka. Ale kdy?

Ženské problémy? Žádná legrace!

Jeden z nejpodstatnějších důvodů, proč gynekologa navštívit je, pokud budeš mít nějaký ženský problém. Může to být dlouhodobé vynechání menstruace, silný nebo zapáchající výtok, který často svědčí o poševním zánětu. Znám plno dívek, které nějaký problém mají, ale gynekologa se bojí jako čert kříže. Proč vlastně? Jistě, naše intimní partie jen tak někomu neukazujeme a tedy ti může být takové vyšetření nepříjemné, ale hlavně se toho neboj jen proto, že ti třeba kamarádka řekla, jaká je to hrůza. Co si budeme povídat.. Ony často holky v tomhle přehánějí a snaží se vypadat dospělejší. Pokud se u tebe ale projevují znaky zánětu, návštěvu neodkládej – rozšiřující infekce může způsobit problémy vaječníků a i celé dělohy a ty těžší formy, mohou způsobovat neplodnost.

Zahájení sexuálního života

Jsi šťastná, protože máš kluka, kterého miluješ úplně nejvíc na světě a rozhodneš se mu dát důkaz v podobě sexu? Jakmile se tohle stane a ty se zařadíš do skupiny sexuálně aktivních, určitě časem k ženskému lékaři zajdi. Každý půl rok by se mělo provádět cytologické vyšetření, které by mělo odhalit rakovinu děložního čípku, o které se tolik mluví. A neriskuj jen kvůli strachu z prohlídky!

Anketa

V jakém věku jsi poprvé navštívila gynekologa?

Zajímá tě, jak doposud Kámošky hlasovaly? Koukni na aktuální výsledky.

Loading ... Loading ...

Pro prášky

I tenhle bod má dost co dočinění se sexuálním životem. Pokud se nechceš stát mladou maminkou, určitě ti hormonální antikoncepce dobře poslouží. Tu ti ale nemůže napsat nikdo jiný než tvůj ošetřující gynekolog po prohlídce. A hormonální antikoncepce slouží dobře i dívkám, které ještě přítele nemají, ale mají silné menstruační bolesti či problémy s akné – ale lékař ti ji dříve než v 15ti letech nepředepíše. To bys pro to musela mít vážný důvod.

Bez menstruace

Každá dívka dostává menstruaci jinak, je to individuální záležitost a nemusíš se strachovat, že „TO“ ve třinácti letech ještě nemáš. Určitě ale už začíná být podezřelé, když ti je patnáct a menstruační krvácení nikde. Existují dívky, které menstruaci dostaly až déle, ale vždy je lepší se nechat ujistit o tom, že s tvým tělem je vše v pořádku.

Už ti je 15!

Plno maminek nutí dcery ke gynekologickému vyšetření, protože už jim je patnáct a měly by být sledovány ženskou lékařkou. Pokud ale nemáš žádný problém, sexuální nežiješ, tak záleží na tobě, zda gynekologa navštívíš.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář