Když se řekne zdravé jídlo nebo bio, tak spousta lidí nakrčí nos. Proč? To se přece nedá jíst, je to hnus. Z toho bychom nic neuvařili. Pravda je ale jiná, ochutnej jí.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Tak za prvé, co je bio?

Bio se týká ekologického (organického) zemědělství. Jedná se o vytvoření přirozeného a zdravého prostředí pro rostliny a zvířata. U rostlin se to tedy týká zdravé půdy, přírodního hnojení a zbavování se plevele šetrnou cestou uzpůsobenou přírodě. A zvířata vyrůstají tak, jak je jim to nejpřirozenější. A co se týče potravy, tak jsou většinou krmeny tím, co vytvoří farmáři. Když si tedy zakoupíte biopotravinu, máte záruku zdravé a kvalitní možnosti nákupu. Nejlepší je nakupovat přímo ve zdravých výživách, či na farmách nebo i trzích. Ale nemusíš kupovat zrovna bio, abys nejedla nezdravě.

Kašli na zelené blafy, můžeš jíst zdravě a chutně
Zdravý jídelníček i vaření si můžeš zamilovat

Nevyrovnaná strava tě unaví i zakulatí

Během dne je třeba sníst určité množství cukrů, tuků, bílkovin a vitamínů, aby se naše tělo i naše psychika během dne měly co nejlépe. A samozřejmě je tu i doporučený 2,5 litrový limit vody denně. Dnes lidé trpí velkou únavou, která je právě způsobená i špatným stravováním. Stačí se podívat na složení. Nejlepší je ta potravina, v níž je velké množství bílkovin vzhledem k cukrům a tukům. Čím více tuků a cukrů, tím méně svalů a později nástup únavy. A samozřejmě je třeba hlídat éčka, která jsou hodně zbytečná a škodlivá. Díky takové jednoduché věci, jako je jídlo, jsi vlastně bez nálady, nesoustředíš se a navíc si ničíš tělo. Není to škoda?

Zdravé jídlo je zábava i delikatesa

Zapomeň na fast food, který je pro naše tělo téměř jedem a uchop své zdraví do vlastních rukou. Nevadí, že máš ráda hamburgery a twistery, můžeš si je doma udělat sama. Rajčátko, cibulku a okurku zvládneš nakrájet. A housku koupíš na každém rohu. Navíc těsto na housky není náročné a upřímně ani na tortilly. Chce to jen trochu motivace a potlačení lenosti. A boj za zdraví – to za to stojí ne? Navíc si můžeš udělat přesně to, na co máš chuť.

Oblíbenci ve zdravém jídelníčku

 • Listový špenát, z něhož se dělají výborné smetanové omáčky
 • I taková obyčejná dobrota jako rajče je ochranou před kardiovaskulárními chorobami a rakovinou prsu
 • Brokolice – není příliš oblíbená, ale v sýrové omáčce k těstovinám je nenahraditelná
 • Cuketa se dá jíst plněná nebo klidně jako osmažené křupavé plátky
 • Výživný kuskus (třeba s mozzarellou, rajčátky, kukuřicí a rukolou)
 • Kuřecí plátky na různé způsoby – po italsku s bylinkami, po indicku s kari omáčkou a broskví
 • Paelly neboli španělská rizota, jejichž příprava je rychlá a nenáročná, doporučuji!
 • Lasagne s rajčatovou a sýrovou omáčkou plné kvalitních potravin a čerstvé bazalky jsou syté a vynikající
 • Losos plný vitaminu D a omega-3 kyselin

I sladkosti můžou být zdravější

V dnešní době je velkým hitem – muffin. Těsta na ně jsou hrozně jednoduchá a určitě je zvládneš sama. Hodně se také prodávají, ale jsou předražené a navíc plné chemikálií. Zatímco ve zdravějších variantách je to jinak. Nevěříš? Místo normální cukru se cukrovinky sladí třeba akátovým medem nebo alespoň třtinovým. Věz, že ta chuť je znát. Když ale zajdeš do bioobchůdku, zjistíš sama, kolik dobrot si můžeš oblíbit:

 • Karobové tyčinky (s kokosem, slunečnicovými semínky, ovocem, …) jsou zdravější variantou čokolády a opravdu moc dobré
 • Flapjacky jsou ovesné tyčinky, které mají dostatek energie a jsou dochucené pistáciemi nebo třeba zázvorem a někdy zalité výbornou hořkou čokoládou

A další výborné sušenky a pochutiny, které by tě ani nenapadly.

V jednoduchosti je krása

Neboj se vařit a udělej si, co ti chutná. Třeba kuskus je otázka pár minut a plátek lososa je rychleji než řekneš švec. Domácí houska ti dá do školy či práce ke svačině více než sušenka. Snaž se o sebe starat. Hledej, co ti chutná a uvidíš, že ti bude líp. Neboj, není to ani složité ani k ničemu. Má to význam.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář