Že si o Jumpstylu ještě neslyšela? Je to moderní rytmický tanec, který vznikl v zemích Beneluxu. Každý, kdo se k němu hlásí, by mi teď ale určitě nejraději nafackoval. Protože Jumpstyle není „jen“ tanec, je to životní styl, ke kterému se hlásí stovky tisíc lidí z celého světa. Existuje už více než 15 let, přesto ho spoustu lidí ještě nemělo šanci poznat. Patříš mezi ně a chceš to změnit? Pomohu ti!

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Jumpstyle se těší u nás poměrně velké oblibě. V obchodech dokonce seženeš speciální oblečení na Jumpstyle!

Jumpstyle se těší u nás poměrně velké oblibě. V obchodech dokonce seženeš speciální oblečení na Jumpstyle!

Rychlý průlet historií

Jak již bylo řečeno, Jumpstyle pochází z jihozápadní Evropy. Z toho tedy vyplývá, že v zásadě nejlepší jumpery a jumperky, jak se příznivcům toho tance přezdívá, najdeme právě na tomto kontinentě. Z Evropy se Jumpstyle postupně šířil do Asie, Ameriky a zbytku světa. Jeho výhodou je to, že ho můžeš tancovat téměř kdykoli, kdekoli a s kýmkoli. V Česku se Jumpstyle rozšířil hlavně díky videím a videonávodům na Youtube, díky kterým se tento tanec můžeš naučit hravě i doma v pokoji!

Dělení na podstyly

Pokud alespoň trochu ovládáš angličtinu, jistě jsi z názvu pochopila, že hlavním prvkem je v Jumpstylu skákání. Jak se Jumpstyle vyvíjel, postupně se od něj odtrhávala řada podstylů. Nejde v podstatě vlastně o nic jiného, než že se pravidlem určené Jumpstyle kroky nějakým způsobem obmění, nebo se určí pravidla úplně jiná (například lehčí nebo těžší). Každý, kdo s Jumpstylem začíná, se nejprve věnuje OldSchool Jumpstylu. Je to ten nejjednoduší a nejzákladnější podstyl, který zvládne každý. Kroky OldSchool Jumpstylu se nazývají Draai, Kick, Tornádo a Twister. Pokud se chceš v Jumpstylu posunout někam dál, je potřeba tento základ zvládat. Naopak jeden z nejnáročnějších a nejsložitějších podstylů je Hard Jump. Liší se především rychlostí skoků, kterých zde za minutu můžeš stihnout až dvakrát více. Ráda bych zmínila ještě jeden oblíbený podstyl Jumpstylu – Own style. Z názvu si můžeš opět jednoduše přeložit význam. V Own stylu jde o tebe a o tvojí fantazii, protože zde neplatí žádná psaná pravidla, co skákat a co ne. Own style vymysleli v roce 2007 Poláci a u jumperů a jumperek si získává čím dál větší oblibu.

O Jumpstyle hudbě

Není tance bez hudby a to platí i o Jumpstylu. Pokud jsi příznivkyní stylů jako je techno, electro, house a dance, tak nebudeš mít s hledáním vhodné hudby problém. Vybírej takové songy, které jsou delší než tři minuty (klidně remixy), mají úderný pravidelný beat (rytmus, chceš-li) a hlavně z nich jde energie a radost ze života! Výborně se na Jumpstyle hodí písničky od známé dvojce Italobrothers (např. Stamp on the ground), Jeckyll & Hyde (Freefall), Patrick Jumpen (The Secret) nebo různé remixy od DJ Coone, DJ Starsplash nebo český DJ Qaty. Určitě ale platí, že cokoli chceš o Jumpstylu vědět, zamiř na Youtube a dozvíš se víc!

Srazy, ligy a komunita

V mnoha českých městech existují Jumpstyle komunity, které pořádají také srazy, na kterých hromadně jumpují (určitě doporučuji se alespoň koukat, skvělá podívaná!). Podrobnosti o tom zkus hledat třeba na Facebooku. Pak jsou tu ještě tzv. Jumpstyle ligy, což jsou internetové soutěže, ve kterých je tvým úkolem natočit a nahrát na internet video, ve kterém jumpuješ. Zvolená porota tě pak ohodnotí a ty můžeš postoupit do dalších kol.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Lukáš Marek

    Nebo třeba od Dj Ave B – skvělé tracky, které se hodí i na mellbourne shuffle. :)