Víš, že závislost na cukrech a sladkostech stále stoupá? Že čím dál více lidí si život bez těchto dobrůtek nedokáže představit? A přitom se o ní ani tolik nemluví, není tolik diskutovaná, jako třeba alkoholové, drogové nebo cigaretové záležitosti, ale nedá se jí upřít to, že našemu tělu škodí také.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Víš, že závislost na cukrech a sladkostech stále stoupá? Že čím dál více lidí si život bez těchto dobrůtek nedokáže představit? A přitom se o ní ani tolik nemluví, není tolik diskutovaná, jako třeba alkoholové, drogové nebo cigaretové záležitosti, ale nedá se jí upřít to, že našemu tělu škodí také. Nezdravý životní styl a každodenní ládování se rafinovaným cukrem, se na tvém těle projeví a to nejen v tom váhovém ohledu.

Každá sladkost je ve tvé přítomnosti v ohrožení života? Jsi si jistá, že to není závislost?

Každá sladkost je ve tvé přítomnosti v ohrožení života? Jseš si jistá, že už to není závislost?

Vznik a její vývoj

Závislost na sladkostech si tvoříme už v dětství, kdy nám rodiče nebo hodná babička mohou kupovat věci s velkým obsahem cukru a my si na takové stravování zvykáme. Tvoje buňky a chutě si sladkosti zamilují a požadují je stále, i když si razantně řekneš ne. Pokud si cukr budeš odpírat, mohou se dostavit podobné abstinenční příznaky jako u jiných závislostí – tedy nevolnost, zimnice a nemožnost myslet na něco jiného. To ale mluvím už doopravdy o té silné závislosti, která tě může potkat, když si nebudeš nic odpírat, dávky cukru budeš násobit a stanou se pevnou (někdy i největší) součástí tvého jídelníčku.

Ženské potíže

Když vynecháme životní styl, váhu a nemoci zažívacího ústrojí, je tu nepříjemné překvapení v podobně kvasinkových infekcí. Bakterie, které je způsobují totiž cukr milují a nadměrným příjmem jim jen dopomůžeš k rozpuku vaginálních obtíží. I proto se při častých mykózách a kvasinkách ženských genitálií nasazuje dieta, která omezuje příjem toho, co bakterie mají rádi. Pokud se u tebe kvasinková infekce vyskytla, nenechávej to jen tak, není totiž radno si s tímto onemocněním, které ze začátku vypadá nevinně, zahrávat. Neléčená infekce se může šířit i přes další vnitřní orgány a ženská reprodukční centra a to už není nic příjemného ani zdraví prospěšného a může to mít za následek i sterilitu a jiné obtíže.

Nahraď cukr něčím lepším

Jak se takové závislosti zbavit? Je hloupost si ze dne na den říct: „Už nikdy žádný cukr, žádná tyčinka ani čokoláda“, pravděpodobně to totiž nevydržíš a po pár dnech utrpení se k svému jídelníčku vrátíš. Mnohem účinnější je dávky postupně snižovat, dávat tělu čas, na nic nespěchat. Skvěle se osvědčily i náhražky za cukr, což mohou být burizony, zeleninové saláty, jogurty nebo ovoce. Často hodně jíme jen proto, že chceme zaměstnat ruce a ústa, v tomhle případě vyzkoušej žvýkačky nebo bonbony s nízkým obsahem cukru.

Malé množství je povoleno

Pokud jsi začala panikařit, že i ty jíš sladké a máš strach z toho, že z tebe bude klasický “závislák”, můžeš se uklidnit. Nemusíš se sladkého vzdávat úplně – jistě, dietologové a lidé, kteří vyznávají zdravý životní styl to neuvidí rádi, ale jednou za čas si udělat chvilku pro sebe, dát si kousek čokolády není nic, kvůli čemu bys musela trpět. Vždy je ale nutno vědět, kdy máš dost a kdy se z potěšení stává závislost, která tvému tělu rozhodně neprospívá. Takže klidně občas mlsej, ale vždy je důležité vědět, kdy má tělo dost

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Nataša Zabloudilová

    Musím se přiznat, že já se teda sladké snažím spíš omezovat. I přes to, že ho mám ráda. Trochu mám totiž strach z toho, aby se u mě nezačala projevovat cukrovka. Na druhou stranu před časem jsem si o ní něco četla a zjistila jsem, že se dnes dá poměrně úspěšně léčit. Docela zajímavé informace o tom mají třeba tady: https://www.biomag.cz/diabetes-cukrovka/