Kultura a společnost

Ješte než ochutnáš kaviár, měla bys o něm vědět tohle

Někdo jí kaviár kvůli pocitu luxusu. Další si ho vychutnává vyloženě jako gurmán. Další ho má jako afrodiziakum. A někteří jeho jezení přísně odsuzují. Proč je tak drahý a vzácný?

Ješte než ochutnáš kaviár, měla bys o něm vědět tohle

Luxus i potrava pro prasata

Kaviár zná lidstvo již od Antiky. Název pochází z perského Khaviar = nesoucí vajíčka. Ve středověku se přidával do jídla prasatům. Ale postupně se zjistilo, že má při správném uchování zajímavou chuť i nemalou výživovou hodnotu a stal se drahou pochoutkou.

Ten nejlepší je z vyzy velké a konzervovaný solí

Existuje více, jak dvacet druhů jeseterů, ale pravý kaviár se vyrábí pouze ze tří. A to z vyzy velké, jesetera hvězdnatého a jesetera ruského. Za ten dnes nejcennější je považován ten z vyzy velké. Říká se mu almaz, rusky diamant. Je prý velmi chutný, jemný a navíc některé jikry dosahují i velikosti perly. Ty se dále proplachují, čistí od tuku, třídí podle velikosti a lisují od přebytečné tekutiny. Klasická konzervace je prováděna pomocí soli, které nesmí být více jak 5% hmotnosti. Samozřejmě to znamená, že kaviár nemá moc dlouhou trvanlivost. Zato je však takto připravený považovaný za ten nejplnohodnotnější.

Ješte než ochutnáš kaviár, měla bys o něm vědět tohle

Oběť je bohužel život jesetera

Jenže k získání kaviáru je třeba smrt jeseterů, kterým se následně odejmou jikry z břicha. Právě proto dnes není možné narazit na ten zcela nejcennější kaviár, a to z jesetera malého. Byl význačný svojí zlatavou barvou. Jenže tato ryba je už na pokraji vyhynutí.

Nepravý kaviár

Pochází z jiker kapra, lososa, tuňáka, candáta i hlemýždě. Nepravý kaviár mývá často tmavě oranžovou až červenou barvu, ale záleží na druhu. Hlemýždí kaviár je velmi drahý, a přitom prý chutná jako zemina nebo mech.

Nezbytné zajímavosti, kterými se při konzumaci kaviáru můžeš blýsknout:

1) Jikry pravého kaviáru jsou vlastně bílé, ale po vyjmutí zčernají.
2) Největšími producenty jsou Rusko a Írán.
3) Nepřipravuje se v kovových nádobách, ani se nejí s kovovými příbory (v žádném případě stříbro). Jikry pak získávají kovovou chuť. Nejlepší je při přípravě i konzumaci sklo, dřevo nebo zlato, které prý chuť nemění.
4) Klasická porce kaviáru je jedna lžička. Podává se především jako dezert na toustech.
5) Dnes si můžeš vybrat už mezi 50 druhy kaviárů.
6) Obsahuje 47 druhů vitamínů.
7) Snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu.
8) Používá se i v kosmetickém průmyslu, hlavně díky protizánětlivosti.
9) Je považován za afrodiziakum.
10) Méně kvalitní druhy se nekonzervují malým množstvím soli, ale tetraboritanem sodným (boraxem). Není to vůbec dobrá látka a vzhledem k toxicitě je v některých zemích i zakázaná. Tuto látku by neměly konzumovat hlavně děti a těhotné ženy.