V průběhu celého roku a především po Vánocích nás media zásobí způsoby, jak zhubnout. Nadváha je nemoc moderní doby, ne všichni však takové problémy řeší. I když to zní divně, někteří mají problémy přesně opačné. Jejich metabolismus je tak rychlý, že spalují energii bez větší námahy.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

V průběhu celého roku a především po Vánocích nás media zásobí způsoby, jak zhubnout. Nadváha je nemoc moderní doby, ne všichni však takové problémy řeší. I když to zní divně, někteří mají problémy přesně opačné. Jejich metabolismus je tak rychlý, že spalují energii bez větší námahy. Myslíš si, že by ti ke své výšce slušelo pár kil navíc? Možná si myslíš, že je to jednoduché, můžeš sníst vše, co ti přijde pod ruku a nic jiného nedělat. To je ovšem omyl. Takové zdravé přibírání na váze je dokonce složitější než hubnutí.

Každý ti říká, jak si vychrtlá? Všechno hezké oblečení na tobě visí? Třeba pomůže přibrat pár kilo!

Každý ti říká, jak si vychrtlá? Všechno hezké oblečení na tobě visí? Třeba pomůže přibrat pár kilo!

Aby bylo jasno

Na začátek je třeba říct, že neschopnost přibrat na váze může být způsobena i některými nemocemi. Pokud tě trápí nízká váha, nejdříve bys měla navštívit doktora, aby nemoc vyloučil. Teprve potom může začít zdravé přibírání.

Obecné zásady přibírání

Při přibírání by měl být energetický příjem vyšší než výdej. V praxi to znamená přijmout jídlem více energie, než ji denně vydáš. Množství kalorií, které bys měla denně přijmout, odpovídá 10500 až 14500 kJ. Měj na paměti, že přibírání by mělo probíhat postupně, to znamená 1-2 kg měsíčně.

Přibírání jídlem

Denní stravu by sis měla rozdělit do 5-6 porcí. Problém hubených lidí je často ten, že jídlo vynechávají. Pokud s tím máš problémy i ty, zkus si psát, co jsi daný den snědla, třeba zjistíš, že jíš opravdu málo. Ke zdravému přibírání je potřeba mít vyvážený jídelníček, tzn. vyvážený poměr tuků, bílkovin a sacharidů. Ideální poměr mezi živinami je 60% sacharidů, 30% bílkovin a 10% tuků. Nezapomínej také na vitamíny a minerály. Zdravé bílkoviny najdeš v kuřecím, hovězím a rybím mase a ve zvěřině, vejcích a tvarohu. Sacharidy (škroby) podporující přibírání obsahuje rýže, brambory a těstoviny. Výborné na přibírání je také sušené ovoce, kukuřičné vločky a med. Do jídelníčku zařaď i ovoce a zeleninu, které ti pomohou přibrat, především mango, švestky, banány, mrkev a hrách.

Přibírání pohybem

Naším cílem je přibrat i svalovou hmotu ne jen tuk, je potřeba mimo jídelníčku upravit i fyzickou aktivitu. Při hubnutí se využívá aerobní trénink, v tomhle případě se doporučuje trénink silový. Můžeš posilovat doma s různými činkami, závažím, gumami nebo v posilovně za pomoci trenéra, který opraví chyby, které můžeš zezačátku dělat.
Pohybu by ses měla věnovat 45 minut 3 dny v týdnu. 15 – 45 minut před tréninkem tělo zásob již jmenovanými sacharidy, které ti dodají energii. Po tréninku tělu doplň bílkoviny třeba formou bílkovinného koktejlu.

Motivace na závěr

Pokud kouříš, měla bys vědět, že nikotin urychluje metabolismus. Když přestaneš kouřit, můžeš 3-4 kg na váze přibrat.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • helena kacicova

  dobri den taki bich chtela poradit potrebuji pribrat je nato nejaki lek moje vaha je 47 kg a nejde mito abich pribrala

 • http://www.jak-zhubnout.superko.com/ Alis

  Elionetto zkus se zeptat doktora na vytamínové injekce B, co vím kámoška nemohla přibrat a tohle jí pomohlo

 • Sandra

  Doporučuji rýžový protein. Mám dobré zkušenosti s proteinem od firmy Sunwarrior. Dlouho se u nás nedal sehnat, prodávají ho na http://www.vitalvibe.cz

  S.

 • Rézy

  “Množství kalorií, které bys měla denně přijmout, odpovídá 10500 až 14500 kJ.” – kJ jsou kilojouly, ne kalorie.

 • http://Elionetta.blog.cz Elionetta

  Takový problém mám taky :(
  Jím jednou denně – v kuse.
  Pořád něco žeru. Jsem schopna vybílit ledničku během pěti minut, ale nejvíc co jsem přibrala bylo půl kila. :(
  HELP!