Možná ses někdy setkala nebo setkáváš se situací, kdy usrkáváš svůj oblíbený vychlazený nápoj nebo si pochutnáváš na teplé denní kávě či čaji, když v tom zasyčíš a cítíš nepříjemnou bolest v zubech, při které se ti protáčí panenky. Tento problém je následkem toho, že máš citlivé zuby, které se vždy ozvou po studeném či teplém nápoji, ale i po čemkoliv sladkém nebo kyselém. Co je příčinou toho, že máš citlivé zuby a jak to vlastně vyřešit?

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Mezi důležité kroky, které pomohou citlivým zubům, je používání jemného kartáčku a s tím spojené šetrné čištění.

Mezi důležité kroky, které pomohou citlivým zubům, je používání jemného kartáčku a s tím spojené šetrné čištění.

Co způsobuje vyšší citlivost zubů?

Existuje spousta faktorů, které nepříznivě ovlivňují stav zubů, a tím pádem může k tomu, že tě začnou otravovat citlivé zuby. Hlavním faktorem je především porušení dentinu neboli zuboviny, což je vrstva, která obklopuje nerv a ten je pokryt zubní sklovinou a dásněmi. Následkem toho je ztenčení zubní skloviny, která zuby nemůže plně chránit. Citlivé zuby se však objevují také následkem sestupu dásní. Zuby by se neměly čistit s příliš abrazivními zubními pastami a čištění by mělo probíhat opravdu s citem. Na vině je také špatná technika čistění zubů a dále i vyšší frekvence čistění, které by nemělo být prováděno víckrát, než třikrát denně. Citlivé zuby však způsobují i kyselé nápoje nebo potraviny, které narušují stav zubní skloviny a zvyšují možnost obnažení dentinu. Krom toho však mohou citlivé zuby vzniknout následkem bělení, ale i jinými profesionálními zákroky či při nasazování rovnátek. Takže pokud při těchto zákrocích cítíš, že máš výrazně citlivé zuby, raději o tom lékaři pověz, aby se případně zuby více nepoškodily.

Důležité je zjištění příčiny

Jestli tě citlivé zuby hodně trápí, je na místě návštěva dentálního hygienisty nebo tvého zubaře. Oba specialisté na základě vyšetření dokážou posoudit, kde je hlavní příčina toho, že se u tebe objevily citlivé zuby. Na základě zjištěných příčin dokážou stanovit vhodnou léčbu, která tě citlivých zubů zbaví nebo jejich citlivost sníží.

Co můžeš pro to udělat ty?

Mezi důležité kroky, které pomohou citlivým zubům, je používání jemného kartáčku a s tím spojené šetrné čištění. Totéž platí i o správné technice čištění (tedy čištění zubů směrem ven, nikoliv krouživě a horizontálně), která by měla být k zubům šetrná a čímž se zabrání porušení zubní skloviny a obnažení dásní. Krom toho můžeš také využít pomoc speciálních zubních past, které mají na citlivé zuby velmi dobrý účinek. O výběru je však dobré poradit se s odborníkem, který pro tebe určí ten vhodný typ. Na citlivé zuby také výrazně pomáhá pravidelné používání ústní vody, která vytváří ochranný film a sníží tak možnost výskytu citlivých zubů. Ovšem pozor, je nutné používat pouze neutrální ústní vodu s fluoridem, jelikož některé většinou obsahují kyseliny, které zubní sklovině škodí. Dále je také vhodné používat zubní gel, který je na citlivé zuby také dobře účinný a navíc je skvělý jako prevence proti zubnímu kazu. Samozřejmě je také nutné vyhýbat se kyselým potravinám i nápojům, které změkčují zubní sklovinu a poté dochází k citlivosti.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář