Možná tebe nebo někoho z tvého okolí trápí bolest hlavy. Víš ale, co tuto bolest způsobuje a jaké následky může mít? A jak lze bolest hlavy léčit? Nejen to se dozvíš v dnešním článku. Migréna nám otravuje život, takže je dobré do boje s ní jít vyzbrojená alespoň několika tipy a triky.
Bolest hlavy je pořádně otravná záležitost.

avatar

Marta Štefková

Možná tebe nebo někoho z tvého okolí trápí bolest hlavy. Víš ale, co tuto bolest způsobuje a jaké následky může mít? A jak lze bolest hlavy léčit? Nejen to se dozvíš v dnešním článku. Migréna nám otravuje život, takže je dobré do boje s ní jít vyzbrojená alespoň několika tipy a triky.

Bolest hlavy je pořádně otravná záležitost. Koukni společně s Kámoškou na to, jak jí nakopat zadek!

Bolest hlavy je pořádně otravná záležitost. Koukni na to, jak se jí konečně zbavit!

Migréna a jiné typy bolesti hlavy

Pro bolest hlavy se většinou vžilo označení migréna. Jedná se o středně silnou bolest hlavy, která může být provázena zažívacími problémy, zvracením a velkou citlivostí na světlo a hluk. Výjimečné nejsou ani změny nálady, dokonce může být příznakem migrény i mravenčení. Zajímavé je, že migrénou trpí zhruba pětina žen, a to především ve věku 30–40 let, zatímco u mužů je méně častá. První projevy migrény se mohou vyskytnout již v dětství nebo v období dospívání.

Bolest může dohnat k sebevraždě

Migréna je tzv. primární bolest hlavy, která není provázena další nemocí. Do této skupiny bolestí patří i tenzní bolest hlavy, která vzniká tehdy, když jsme hodně nervózní nebo se vyskytujeme v napjaté situaci. Při tomto typu vás bude bolet především v oblasti temene a krku, zatímco u migrény bývá centrem bolesti okolí očí. Z toho důvodu může být tato bolest hlavy provázena i zhoršeným viděním. Pokud se bolest hlavy nahromadí do určité oblasti, hovoří se o neuralgii nebo také o clusterovém typu bolesti. V tomto případě je bolest mnohem větší, podobá se nečekanému zasažení elektrickým proudem. Často takové „zasažení“ trvá pár minut, ale může se za den několikrát opakovat. Z toho důvodu mnoho lidí postižených tímto typem bolesti spáchalo sebevraždu. V tomto případě je nutné navštívit lékaře a nechat si od něj předepsat příslušné léky, které bolesti zmírní.

Bolest hlavy – jak se jí zbavit?

Pokud trpíš bolestí hlavy, pak většinou musíš hledat její příčiny ve svém životním stylu. Bolest hlavy totiž způsobuje přebytečný stres, špatný spánek, výkyvy počasí, navíc se mohou připojit i příčiny hormonální nebo zděděné. Z uvedených příčin vyplývá, že je nutné upravit svůj životní styl, pokud se chceš nepříjemné bolesti zbavit. V tom případě je důležitý kvalitní spánek, který by měl být 6,5–8 hodiny dlouhý. Pokud spíš kratší dobu, pak tvůj organismus nemá dostatek času na odpočinek, což se často projevuje právě bolestí hlavy.

Vychladni holka!

Osvědčené jsou studené obklady, které se pokládají na čelo, ve spojení s masáží krční oblasti. Jednou z dalších možností je zkusit léčbu vodou. Stačí vystavit krk, záda a ramena horké vodě po dobu pěti minut a poté ji vystřídat vodou studenou. Pokud máš někoho, kdo by ti mohl při sprchování asistovat, požádej ho, aby ti při očistě masíroval krční páteř. Protože je bolest hlavy často způsobena i problémy s páteří, měla bys kromě masáží vyzkoušet i protahovací cviky. Doporučuji pilates nebo jógu. Také bys měla upravit svůj jídelníček. Vyhni se například čokoládě, plesnivým sýrům, alkoholu nebo citrusům. Ty mohou totiž vyvolávat záchvaty bolesti. Také je vhodné omezit kouření. Důležité je i prostředí, v němž se pohybuješ. Vyhýbej se místům s přílišným hlukem nebo světlem. Také se obrň proti stresu, který bývá častým důvodem, proč tě postihla bolest hlavy.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář