Ještě před pár lety byla hormonální antikoncepce velký hit. Avšak stejně tak, jako se masově nasazovala, se poslední roky zase vysazuje. Jak se jí zbavit s co nejmenšími následky?

avatar

Hanka Zahradníková
Píše nejraději o módě a nekontrolovaně zbožňuje také čokoládu.

Proč se na antikoncepci vykašlat?

Důvodů pro vysazení zázračných prášků je suma sumárum vážně dost – potlačení přirozených tělesných pochodů, útlum libida, peníze a v neposlední řadě většina racionálních uživatelek chápe, že kupovat bio potraviny a utrácet za přírodní kosmetiku jaksi vyzní do prázdna, když k tomu budeš zobat umělé hormony. Navíc poslední průzkumy ukázaly, že díky tomu, že tyto hormony jsou nezničitelné, pijeme je my i naše drahé polovičky znovu a znovu v recyklované vodě, což má za následek neplodnost mužů. Z těchto (ale i dalších) důvodů se stále více dívek a žen rozhodne pilulky vysadit. V tom však narazí na nepříjemnost: s pasekou, kterou ti hormony v těle nasekaly, se můžeš potýkat i celý další rok.

Jak vysadit antikoncepci a nemít pleť jako puberťák?

Návrat puberty – beďary a mastná hlava?

Když antikoncepci vysadíš, možná budeš mít štěstí a kromě mírně rozhozené menstruace si ani žádné změny nevšimneš. Pravděpodobnější ale je, že si něčeho všimneš nejen ty, ale i tvé okolí – mnoha dívkám se zhorší pleť a to i v případě, že ani před nasazením prášků s ní žádné výraznější problémy neměly. A pozor, nemusí jít jen o obličej, ale pupínky ti můžou vyskákat například na zádech či pažích. Jde jednoduše o reakci těla, jak se hormony dostávají z organismu. Velmi opěvovaná je pro tuto „příležitost“ zinková mast, voda, tonikum – seženeš v lékárnách za pár korun a dobře pomáhá.

Zinková voda pro problematickou pleť.
Zinková voda pro problematickou pleť.
zdroj: samoleceni.cz

Hodně holek si stěžuje i na větší maštění vlasů – na to žádný extra tip nemám, ale rozhodně se vyplatí si koupit jemný šampon (nejlépe bez obsahu silikonu, který podporuje maštění) a častěji mýt. Nebo používat alespoň suchý šampon.

Alverde
Lepší je používat šampony s co nejmenším obsahem chemie.
zdroj: blogspot.com

Fáze pročištění

Abys hormony z těla dostala, budeš potřebovat až rok. Během té doby tě kromě výše zmíněných nepříjemností může potkat třeba i zhubnutí či nabrání několik kil bez příčiny a samozřejmě nepravidelná (či se dlouho vůbec nedostavující) menstruace. S tím je třeba se smířit, ale pokud měsíčky nedostaneš do 40 dnů od vysazení, raději se poraď se svým gynekologem. Pro podporu pročištění těla můžu doporučit čaj od Ryoru. Není vůbec drahý a věřím, že celkem pomáhá.

Zevnitř
Skvělý čaj na pročištění, které přijde po vysazení vhod.
zdroj: eatandrunandlove.blogspot.cz

Dej tělu čas!

Pokud si se i přes všechno mé strašení rozhodla prášky vysadit, gratuluju! Já sama jsem tuto změnu nedávno prodělala a udělala bych to znovu. Těch pár pupínků nebo zpočátku nepravidelná menstruace přece stojí za to, abys do sebe zbytečně necpala hormony třeba dalších třicet let. Držím palce!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Profet

  To navracení hormonů do pitné vody je pravda, ba dokonce takřka katastrofální působení hormonů nejen zpětně na člověka, ale i na vodní živočichy – viz např.: http://petr-kubac.blog.cz/1304/absolutni-antikoncepce
  Ale hormonální antikoncepce má ještě i jinou stránku, a to je její raně potratový účinek při selhání primární funkce bránění ovulaci – lze se dočíst v pdf knize „Antikoncepce – Co potřebujete vědět, ale nikdo o tom nemluví“ (hlavně str.6 a násl.), kterou lze stáhnout zdarma na http://www.prolife.cz/download/sklad/b004-antikoncepce.pdf
  Alternativou zcela bez chemie je metoda přirozeného plánování rodičovství (PPR) – dokonce se prodávají malé počítače (např.Lady Comp) pro přesný výpočet plodných a neplodných dnů, jejichž spolehlivost je srovnatelná s HA – viz např.:
  http://www.naturcomp.cz/ .

 • ta co se ptá

  A co když ti vám praskne kondom? Nejsou hormony tak trochu jistota?