S blížící se lyžařskou sezónou se možná rozhodnete pořídit si nové lyžařské boty. Pojďme se podívat, podle čeho byste měli vybírat a na co se při nákupu zaměřit.

Výběr lyžařských bot by se měl odvíjet především od způsobu vaší jízdy na lyžích. Jiné boty použije závodník a jiné rekreační lyžař. Důležité také je, aby bota dobře tvarově seděla na vaší noze. V ideálním případě Samozřejmě se vyrábějí i dámské modely lyžařských bot, které jsou dokonale přizpůsobeny potřebám žen – lyžařek. A zapomenout nesmíme ani na různé vychytávky a doplňky, jako je například vyhřívání, či stélky do bot.

Jak vybrat lyžařské boty?

Způsob jízdy

Lyžařské boty by měly odpovídat způsobu vaší jízdy. Čím lyžujete rychleji a agresivněji, tím větší silou do bot působíte a chcete, aby se tato síla beze zbytku přenesla do lyže. K tomu je třeba mít botu tvrdou, tedy botu s co nejvyšším tzv. flex indexem.

Flex index udává, kolik síly je třeba vynaložit k tomu, aby se komín boty pohnul směrem vpřed. Čím vyšší flex index, tím je tedy bota tvrdší a vhodnější pro ostrou sportovní jízdu. Zároveň je však bota méně pohodlná. Boty s vysokým flex indexem totiž mají nejen tvrdší plastový kokpit, ale také tenčí vnitřní botičku.

Správný výběr lyže je důležitý

Pokud lyžujete spíše rekreačně, je pro vás takto tvrdá bota zbytečná. Vyberete si spíše botu s nižším flex indexem, která nabízí mnohem více pohodlí i zateplení.

Flex index není žádnou exaktní veličinou, jeho hodnota je pouze orientační a mezi jednotlivými výrobci se liší. Pro orientaci lze uvést, že komerčně vyráběné lyžařské boty pro dospělé se pohybují v rozmezí flex indexu přibližně 50 – 130, kdy hodnoty 50 -70 jsou určené pro rekreační lyžaře a začátečníky, 80 – 100 pro sportovní lyžaře a 110 – 130 pro experty a hodně agresivní jezdce.

Při výběru flex indexu je třeba zohlednit také vaši hmotnost, protože samozřejmě jinou silou na botu působí při nákleku lyžař vážící 70 kg a jinou lyžař s hmotností přesahující 100 kg. Proto by si měl těžší lyžař vybrat botu s indexem o něco vyšším, než jaký odpovídá jeho lyžařskému stylu.

Dalším atributem, který hraje při výběru bot roli, je tvrdost vašich lyží. Flex index bot a tvrdost lyží by totiž měla být v souladu. Máte-li měkké boty, nikdy nevyužijete potenciál tvrdé sportovní lyže, a naopak, je zbytečné se trápit v tvrdých botách s vysokým flex indexem, když vaše lyže patří do kategorie rekreačních, protože tyto lyže vám stejně neumožní agresivní jízdu.

Velikost a tvar boty

Pro zajištění optimálního přenosu sil od lyžaře k lyži musí lyžařská bota na noze těsně sedět. Botu proto vybírejte co nejtěsnější. Nová lyžařská bota by měla při nazutí s otevřenými přezkami tlačit v oblasti palce, po zapnutí a nákleku, kdy bota zajede ještě mírně vzad do patního lůžka, by měl tlak zmizet, ale stále by měl být zachován kontakt palce se skeletem. Ten po pár dnech lyžování také zmizí, neboť se vymáčkne vnitřní botička.

Bota tedy musí nohu obepínat velmi těsně, ale kromě zmíněného palce by nikde neměla tlačit. Jednotliví výrobci mají odlišný vnitřní tvar svých bot, proto je dobré vyzkoušet boty od více výrobců a zjistit, které nejlépe vyhovují tvaru vašich chodidel.

Dámské lyžařské boty

Již samozřejmostí je dnes pestrá nabídka ryze dámských lyžařských bot. Od pánských či chcete-li unisexových se liší právě vnitřním tvarem, který respektuje odlišnosti anatomie ženského chodidla a vykrojením v zadní části komínu, které je dáno nižším úponem lýtkového svalu.

Dámské boty jsou také měkčí – stejné číslo flex indexu bude v případě dámských bot znamenat měkčí botu, vždyť ženy jsou obecně lehčí, nežli muži, takže jim flexe boty musí být přizpůsobena.

Dámské lyžařské boty

Boty pro něžné pohlaví jsou také více zateplené, neboť ženy mají obecně horší prokrvování periferií, takže se výrobci snaží zvýšit jejich komfort na svahu například vnitřními botičkami zateplenými například kachním peřím. Téměř standardem je také hebký vnitřní kožíšek.

Poslední odlišností dámských přezkáčů je design. Boty pro ženy jsou vyvedeny v atraktivních dámských designech se zdobnými ornamenty, někdy lze dokonce koupit designově sladěný set bot, lyží a hůlek a podobně. Přesto by design měl být až posledním kritériem při výběru lyžařských bot.

Boty na míru

Poslední novinkou na poli lyžařských bot jsou boty na míru. Pod názvem Black Project je nabídla firma Sidas, výrobce stélek do sportovní obuvi, ve spolupráci se zavedeným výrobcem sportovního vybavení, značkou Salomon.

Právě Salomon dodal pro tento projekt skelet lyžařské boty, do nějž vám přímo v obchodě zhotoví vnitřní botičky vstříknutím speciální pěny, která se vytvaruje přímo podle vašeho chodidla a následně ztuhne.

Jde o výborné řešení pro všechny, kteřísi chtějí kvalitně a přitom pohodlně zalyžovat. Black Project také jistě ocení všichni, kteří mají atypický tvar chodidel a sériově vyráběné boty jim nevyhovují.

Praktické doplňky

Používání lyžařských botu lze zpříjemnit použitím dalších doplňků, zejména pak stélek a vyhřívání. Všimnete-li si stélek, které se většinou nacházejí v lyžařských botách, zjistíte při troše nadsázky, že se jedná prakticky o kus vystřiženého tenkého koberce. Není to proto, že by výrobci chtěli nějak šetřit či tuto součást boty ošidit, ale spíše se již předem počítá s tím, že si lyžař do boty dodá kvalitní stélku, která odpovídá jeho chodidlu. Kvalitní stélky již nabízejí podporu přirozené klenby chodidla, která je obzvlášť důležitá v lyžařské botě, kde je díky stažení přezkami vyvíjen proti klenbě extrémní tlak.

Jaké stélky si můžete pořídit? Možností je hned několik. Buď si lze pořídit předtvarované stélky, které se dodávají pro tři typy klenby – nízkou, střední a vysokou. Typ vaší klenby snadno a rychle zjistíte ve kterémkoliv specializovaném lyžařském obchodě. Tyto základní stélky lze použít i do normálních bot na jiné sporty.

Další možností jsou stélky určené přímo na lyžování, které jsou přizpůsobeny tlakům působícím na chodidlo právě při tomto sportu. Nejideálnějším, ale také nejdražším řešením jsou pak stélky vytvořené na základě skenu vašich chodidel. Tuto službu nabízejí opět kvalitní specializované obchody.

Další „vychytávkou“, kterou si můžete pořídit do lyžařských bot, je vyhřívání. V podstatě se jedná o vyhřívanou stélku, která je napájena z baterie umístěné vzadu na skeletu boty. Některé modely lyžařských bot dokonce již mají přípravu na vyhřívání – buď vyhřívanou stélku, nebo i vyvedený napájecí kabílek. Pak stačí již jen dokoupit baterie a můžete topit!

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Zachumlaná ve stylovém oblečení

Pokud hledáš stylovou bundu či kabát na zimu, koukni na týdenní slevy značkového oblečení.

Sponzorovaný tip

Přidej komentář

  • Valery11

    ahoj holky, mám trochu tlustší lýtko a chtěla bych se zeptat jestli nemáte nějaký zkušenosti, který lyžáky se na to hodí. chci začít víc lyžovat a moc se v tom nevyznám, říkala jsem si, že lyžáky od salomonu by mohly být dobrý, značka je známá a tak, co myslíte? díky