Když v létě stoupá rtuť na teploměru, zvyšuje se tím zároveň riziko, že naši koňští miláčci budou trpět přehřátím a dehydratací. Kůň totiž patří mezi tvory, kterým lépe vyhovují nižší teploty a horko snášejí velmi obtížně. Na to samozřejmě musíme my, jejich majitelé, trenéři a jezdci, pamatovat. Jak koně ochránit, aby v létě netrpěl?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Pokožku ochlazuje vyplavením potu

Pro koně znamenají vyšší teploty v létě velký problém. Má totiž velké množství svalstva a zároveň nepříliš velkou plochu těla, takže teplo poměrně špatně odvádí. Proto vyhledává stín. Když má možnost, neváhá se třeba vyválet ve vlhké trávě nebo v chladivém blátě, i to mu pomůže snížit tělesnou teplotu. Když je kůň volně na pastvině, zpravidla takto letní tepla zvládne, jenže situace je horší ve chvílích, kdy má pracovat. Tehdy se vlastně chová obdobně jako stroj, který svým motorem produkuje teplo. Proto se vyplatí ulevit koni například aplikací chladivého pozátěžového gelu.  V důsledku pracovního nasazení se koně potí. Určitě znáte pořekadlo  „jsem zpocený jako kůň.“ Právě vyplavením potu a jeho odpažením se snaží ochladit si pokožku.

Když houstne krev

Nadměrné pocení koně ale má určité důsledky. Ztrácí tím tekutiny a dochází k dehydrataci.  Má-li v těle příliš malé množství tekutin, znamená to, že mu houstne krev a obtížně se pak dostává do malých vlásečnic. Mozek je pak špatně zásobován krví. U dospělých koní se teplota rekta obvykle pohybuje od 37,2-38,5 ° C. Ovšem už vzestup na 39,5 ° C znamená riziko přehřátí a teplota nad 40 ° C už přehřátím je. Závažné komplikace se mohou objevit, pokud se jejich teplota zvýší ještě o stupeň, tehdy může jít už o selhávání orgánů.

Jak se projevuje přehřátí a dehydratace u koně?

Zvíře je skleslé, apatické, neschopné aktivity.  Dehydrataci spolehlivě ukáže, když nad očním víčkem či lopatkou koně vytáhnete kožní řasu. Dávejte pozor na vyhlazování řasy, když ji pustíte. U koně v optimální kondici se vyhladí hned, je-li dehydrovaný, trvá vyhlazení mnohem déle. Suché sliznice napovídají, že jde o mírnou dehydrataci, ztrátu tekutin asi 2-3 %. Ukazatelem je také barva sliznic, která by měla být zdravě růžová. Tmavší značí příliš hustou krev.

Co dělat, když se kůň přehřeje?

První pomocí je odvést koně do stínu, pokud možno v místě, kde alespoň trochu proudí vzduch, je vánek, například někam pod strom. Potom začít koně postupně omývat vodou, a to hlavu, krk, i plochy končetin. Je důležité postupovat pomalu, nelít na něj vodu šokově. Během chlazení vodou můžete ve stínu koně také velice pomalu vodit. Pomalým omýváním houbou můžete jeho teplotu poměrně brzy snížit. Omývání je třeba opakovat.

Bez dostatku vody to nepůjde

Mnohem lepší než křísit přehřátého a dehydrovaného koně je samozřejmě předcházet těmto situacím. Dobrý chovatel koní a jezdec takovou situaci nedopustí. Proto je důležité zajistit, aby v létě měli koně na pastvině dostatek napajedel a možnost se ochladit ve stínu stromů, ve větraném přístřešku. Je-li někde pod stromy ve stínu k dispozici třeba blátivá louže, která zřídkakdy vysychá, tím lépe. V extrémních teplotách je pak lepší nehnat koně na vyhřátou pastvinu a nechat je přes den ve větraném boxu a pustit je na pastvinu až později večer či v noci, kdy je přece mnohem chladněji.

Podstatná je také kondice

Důležité je také koně ostříhat. Pokud by měl pracovat s hustou srstí i v létě, bude zadržovat mnohem více tepla a horké letní dny pro něj budou znamenat ještě větší stres.  Podstatné je i to, aby kůň měl optimální tělesnou kondici. Koně s nadváhou mají velké množství podkožního tuku, což jim rovněž zabraňuje možnosti účinně se ochlazovat. Naopak, když je v místech někdejšího tuku svalovina, zlepší se prokrvení, a tím i odvádění potu na povrch těla. Správnou výbavu pro koně také nelze podceňovat,  například podsedlová dečka pomáhá odvádět pot.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář