Slovo opar mnohým nahání strach. Výskyt oparu je totiž spojen s celou řadou nepříjemností a “majitelky” nejvíce děsí představa, že opar jen tak nezmizí. Opar je velmi bolestivá i nevzhledná záležitost a především se jedná o virové onemocnění, které je nutné určitým způsobem zničit.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Slovo opar mnohým nahání strach. Výskyt oparu je totiž spojen s celou řadou nepříjemností a “majitelky” nejvíce děsí představa, že opar jen tak nezmizí. Opar je velmi bolestivá i nevzhledná záležitost a především se jedná o virové onemocnění, které je nutné určitým způsobem zničit. A co na opar opravdu zabírá a jak se ho co nejrychleji zbavit?

Trápi tě opakovaně opar na rtu? Podívej se na různé tešení a buď ready do příštího rande!

Trápi tě opakovaně opar na rtu? Podívej se na různé tešení a buď ready do příštího rande!

Proč se opar objevil?

Příčin je poměrně spousta. Velkým viníkem je stres a to jak ve formě pozitivní nebo negativní. Opar se vylíhne také následkem onemocnění. Hojně vzniká například při chřipce, teplotách, problémech trávicího traktu a tím to bohužel nekončí. Za pachatele je však považována také menstruace, únava, vlivy počasí a v neposlední řadě za oparem může stát návštěva zubaře, který ti mohl způsobit na rtu drobnou oděrku. Za jeho vznikem také může stát oslabená imunita, která dokáže napáchat velké škody v celém organismu.

Důležité rady ve chvílích, kdy opar vlastníš

Než se dozvíš, co na opar efektivně zabírá, je potřeba zmínit určité rady, kterých by ses měla držet v momentě, kdy se opar usídlil na tvém rtu. V první řadě je nutné vyhnout se líbání nebo podobnému (blízkému) kontaktu. Opar se totiž může snadno přenést. V době, kdy máš opar, bys měla používat jiný zubní kartáček, ručník, hrneček a další věci, které se setkají s tvými rty. Případně bys měla všechny tyto věci po vyléčení vyhodit. V momentě, kdy bys opar sprovodila ze světa a použila si znovu věc, na které se usídlil oparový vir, měla bys opar zpátky a tak by to mohlo jít dokola. Pokud i ve chvíli kdy opar máš, trváš na kosmetice (rtěnce, lesku, balzámu), měla bys ji po vyléčení vyhodit. I kvůli ní by se ti opar mohl znovu vrátit, jelikož viry na ní zůstávají. Na opar bys neměla sahat. Výjimkou je však nanášení mastičky. Po aplikaci si důkladně umyj ruce, abys opar nepřenesla na jiné části těla.

Léčení mnoha podob

Na opar můžeš jít přírodní cestou a zvolit si určité prostředky, které na léčbu mají skvělý vliv. Příkladem je aloe vera – čerstvá šťáva nebo gel, obklad z černého čaje, tea tree olej či mléko. Výborným pomocníkem je zubní pasta, která je už nějaký čas velmi chválená a na opar skutečně zabírá. Na opar můžeš zaútočit i volně prodejnými léky nebo náplastí, která je na likvidaci oparu určená a efektivní. Na opar zabírá také alkohol, směs kypřícího prášku a vody i propolis, které na opar budeš nanášet. Rychlou léčbu také zdvojnásobíš užíváním vitamínů skupiny B, pupalkovým olejem i echinaceou. Jestli opar ještě nemáš, ale cítíš, že se klube, vytas na něj kostku ledu, která místečko zchladí a uleví ti od bolesti. Na škodu není ani užití tablety proti teplotě (třeba paralen) zvlášť pokud se jedná o výskyt oparu následkem vnitřní teploty. Pokud na opar trpíš neustále, je na místě poradit se s kožním lékařem, který by ti případně předepsal vhodná antibiotika nebo jinou lokální léčbu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Radka Blatecká

    Já na opary používám Cannadent sérum a to mě zatím nikdy nezklamalo, je to konopná kosmetika, obsahuje 65% konopí a teatree olejíček, díky kterému se opar vysuší a tím pádem se i rychle zahojí.

  • Michaela

    Zdravím,

    pokud trpíte na opary, mám pro vás řešení… chcete se jich zbavit a nebo je minimalizovat??? Pište, ráda vám poradím… Já osobně jsem moc spokojená…
    NatalieLutrova@seznam.cz