Je tady pokračování velkého seriálu o metličkách. Tento článek přináší zážitky z vyšetření metliček a možná řešení, jak se jich zbavit.

avatar

Michaela
Redaktorka, vizážistka, milovnice zdravého stylu, módy, krásy a jídla

Co už víš o metličkách?

Ve spolupráci s Žilní klinikou a primářem této kliniky, MUDr. Otou Schützem, jsme v předchozím článku “Trápí tě nevzhledné metličky? S jejich léčbou se nevyplácí otálet” vysvětlili, co to metličky jsou a co může být jejich příčinnou. Protože už mám za sebou první vyšetření, rozhodla jsem se sepsat všechny zážitky z kliniky a poradit ženám, které metličky trápí, jak postupovat hezky krok za krokem.

Než se rozhodneš

Nevzhledné metličky mě samotnou trápily již nějaký čas a všimla jsem si, že s každým rokem se mi jich na stehnech několik vytvoří a začínají být výraznější. Právě z tohoto důvodu jsem se jich rozhodla před letošním létem a plavkovou sezónou zbavit. Už předem mi bylo jasné, že nějakou dobu po zákroku se bude tělo hojit, a proto jsem vše začala řešit už nyní. O metličkách jako takových jsem toho moc nevěděla, takže pokud jsi na tom stejně, doopravdy doporučuji přečíst si předchozí článek. Metličky totiž nejsou pouze kosmetický problém, ale také projev toho, že něco není v pořádku. Vhodným postupem je tak vždy konzultace u odborníka.

Lepší dříve než později

A kdy se k odborníkovi vydat? Čím dříve, tím lépe! Když viděl pan primář z Žilní kliniky můj stav, konstatoval, že je rozhodně dobře, že jsem dorazila už nyní a nenechala vše na pozdější věk. Metličky mohou mít i mladé dívky a ženy, rozhodně se netýkají pouze starších ročníků. A co si budeme namlouvat, rozhodně nás není málo.

Jak probíhá vyšetření metliček a jaká existují řešení?

Jak to na klinice probíhá?

Rozhodně nepatřím k lidem, kteří si doktorské prostředí, nemocnice a další různá vyšetření užívají. Dokonce nesleduju ani seriály z nemocničního prostředí. Naopak se klepu strachy už několik dní předem a s obavami přemýšlím nad tím, co mě čeká. Objednala jsem se na vstupní vyšetření v Žilní klinice a byla mile překvapená tím, že klinika je velmi útulná a při chvilce čekání na mě zapůsobila přátelským dojmem. To mě uklidnilo ještě před tím, než jsem se svěřila do rukou pana primáře. Ten mi nejdříve pokládal otázky týkající se mého zdravotního stavu, léků a všeho dalšího, co metličky může ovlivňovat. Následně si metličky začal detailně prohlížet a já čekala, co bude dál.

Jaká existují řešení?

Pan primář mi představil možná řešení a všechny další náležitosti spojené se zákrokem. Nejčastěji se metličky odstraňují pomocí tzv. sklerotizace a laserem. U první metody se do metliček vstříkne speciální roztok, který zničí vnitřní výstelku. Následně je nutné aplikovat 1 až 2 týdny po zákroku tlakový obvaz, čímž přestane do žilek proudit krev a ty se vstřebají. Laserový zákrok je zase určen na ty vůbec nejmenší žilky. Laser naruší celou cévu, která se tak uzavře. Celkový výsledek se pak dostaví přibližně po 6 týdnech, kdy si mě pozvou na kontrolu.

Čekám na zákrok

Samotný zákrok mě čeká již příští týden a jsem hodně zvědavá, jak bude probíhat. Vstupní vyšetření bylo absolutně bezbolestné a jsem ráda, že mi pan primář vše srozumitelně vysvětlil. Člověk musí po zákroku počítat s určitým omezením pohodlí, ale to je docela pochopitelné. Pro krásu se musí něco dělat. Jsem hodně ráda za přístup a prostředí celé Žilní kliniky. Zatím je tedy vše bez komplikací a pokud trápí metličky i tebe, sleduj můj příběh dál.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Karla Králová

  Já si zpravuji vzhled metliček Priessnitzovou žilní výživou, kupuji si balení, kde je dárek ještě žilní mazání a jsem moc spokojená, mám metličky světlejší a cítím se lée, když jdu ven jen tak v sukni.

 • Michaela

  Bolest je, ale je snesitelná. Nejcitlivější jsou vpichy právě kolem kolena, ale doopravdy to bolí pouze chvilku. Jehla je velká jak komáří sosák, takže to doopravdy lze přežít.

 • Michaela

  Laser se doporučuje spíše na menší metličky, sklerotizace je obecně účinnější.

 • anny01

  nekde jsem cetla, ze laser neni tak moc dobry a je lepsi ta sklerotizace ale u te se zase bojim bolesti…. :-( , jak to teda je?

 • Zuzíííí

  Taky mě trápí metličky, a to je mi jen 20 :-( . Každopádně děkuji za článek a těším se na další. Docela by mě zajímalo, jak moc to bolí a nebolí atd. Nejvíc mám metličky kolem kolena a tam si nedovedu moc představit, že mi někdo píchá injekce…brrrrr