Víno mohou i lidé s vyšším tlakem nebo kardiaci. Jé téměř úžasné, jaké léčivé schopnosti má, když se umí správně pít. Takže, jak na to, aby bylo prospěšné?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Jak pít víno, aby prospívalo tvému zdraví?

Nepijte víno! Jen vodu!

Jsou tací, kteří vůbec nedoporučují pít alkohol těm, kteří mají sebemenší náznak určitých nemocí. Nejvíce se to týká lidí trpící vyšším tlakem a kardiaků. Avšak týká se to i úplných abstinentů, kteří jsou přesvědčení, že abstinence představuje skvělou zdravou volbu pro jejich tělo. A jelikož jsem patřila k abstinentům i ze zdravotních důvodů, tak jsem se začala zajímat o tuto problematiku.

Odborníci přes srdce

Tak kam jinam zabrousit než mezi opravdové odborníky? A jelikož sama vím, že čeští kardiochirurgové (hl. Motol, Homolka, IKEM) jsou opravdoví profesionálové (mnohdy konající zázraky!), tak jsem začala sbírat informace přímo z tohoto zdroje. Doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA doporučuje přiměřené pití alkoholu více než abstinenci. Na druhou stranu varuje před domácím alkoholem, který může obsahovat nejen nám známý methylalkohol, ale i jiné toxické látky.

A co pít?

Podle zmiňovaného Doc. MUDr. Miloše Táborského, CSc., FESC, MBA je tím nejvhodnějším druhem alkoholu víno. Dokazuje to i obsah fenolů, především flavonoidů (antioxidanty), které zabraňují kornatění tepen a trombóze. Dokonce se díky nim prý sraženiny lépe rozpouštějí. Další významnou složkou je konkrétně fenol resveratrol, který nalezneme pouze ve víně. Je tak podstatnou složkou z toho důvodu, že snižuje námi nechtěný LDL cholesterol (příčina arterosklerózy). A jak je to možné? Fenoly totiž vážou kyslík a tak redukují tvorbu okysličených látek, podílejících se na vzniku těchto nepříznivých onemocnění.

Jak a kolik?

Důležitá je koncentrace prospěšných látek ve víně, ale to se i u jednoho druhu vína může lišit jen ročníkem, kde může být veliký rozdíl. Takže to nekončí ani nálezem ideálního typu a druhu vína. Co se týče fenolů, tak to obsahuje více víno červené. A množství je doporučované pro muže 3-4 dcl, pro ženy 2-3 dcl (3-5x týdně).

Nebojte se ptát

Když si kupujete víno, nebojte se o něm zjišťovat informace. Ptejte se přímo vinařů, ale i lékařů (v případě zdr. problémů).
Máte pro nás doporučení ohledně vín? Jaké nejraději pijete vy? Připojte se do diskuze!

Zdroj: Tisková konference (NNH, 2008)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Květoslava Řízková

    Tak to třeba já mám víno velmi ráda. Nemůžu říct, že bych ho pila nějak často, ale čas od času si sklenku dobrého bílého vína dám. Můj manžel má víno také velmi rád, tak jsme si řekli, že si letos uděláme výlet na Jižní Moravu, která je svým vínem proslulá. Přes https://www.daen.cz/cesko/jizni-morava se nám tam podařilo zařídit zájezd, tak jsem zvědavá.

  • Petra Lehká

    My pijeme s přítelem víno jenom občas. Musíme na to mít zvláštní příležitost, jinak mě ani nenapadne víno koupit. Když už se ale rozhodnu ho koupit, tak chci nějaké kvalitní. Víno kupuju jedině z https://alifea.cz/cenik.html kde mají chutná a kvalitní vína.

  • kristýna ryglová

    Super článek. Taky si myslím, že víno v malých dávkách nemůže tělu uškodit. Jasně, že se nesmí vypít litr každý den, ale čas od času je dobré, si odpočnout a k tomu nějaké kvalitní víno prostě patří. Já mám nejraději růžová vína http://www.1er.cz/katalog-vin/ruzova-vina .