Citlivá až alergická pleť je pro mnohé ženy strašákem. Některé už ví, že pečovat o citlivou pokožku se sklonem k alergii je častokrát boj. Bohužel neustále se zvyšuje počet žen, u kterých se objevují symptomy citlivé pleti, která se pak stává terčem alergických projevů.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Citlivá až alergická pleť je pro mnohé ženy strašákem. Některé už ví, že pečovat o citlivou pokožku se sklonem k alergii je častokrát boj. Bohužel neustále se zvyšuje počet žen, u kterých se objevují symptomy citlivé pleti, která se pak stává terčem alergických projevů. Patříš mezi ně a nevíš si mnohdy rady? Přečti si následující manuál k citlivé pleti.

Máš velmi citlivou pleť? Nauč se o ní šetrně pečovat a uvidíš, že výsledky se dostaví až překvapivě rychle.

Máš velmi citlivou pleť? Nauč se o ní šetrně pečovat a uvidíš, že výsledky se dostaví až překvapivě rychle.

Typická citlivá pleť se sklonem k alergii

Citlivá pleť se projevuje pálením, svědění, zarudnutím, pocitem napětí na kůži a mnoho dalšími projevy. Tato pleť bohužel těžko dokáže odrazit alergeny, je méně odolná proti nepříznivým vlivům, je křehká, sušší než normální pleť a oslabená. Proto po styku s nepříznivým vlivem nebo alergenem velmi citlivě reaguje a náprava je často složitá. Její špatný stav také ovlivňují kosmetické výrobky, které buď nějakou složkou, právě kvůli alergii, k ní nesedí nebo nejsou přímo určené pro citlivou pleť se sklonem k alergii. Proto je zcela na místě postarat se o citlivou pleť přípravky, které jí naopak pomohou a alespoň trochu posílí její imunitu. Důležitý je však i dostatečný pitný režim a pravidelné promašťování kůže.

Výrobci kosmetiky na citlivou pleť myslí

Že by bylo k mání málo výrobků na citlivou pleť, se sice říci nedá, ale vybrat tu správnou, je někdy dost těžké. Existuje několik značek výrobků, které se na problematickou pleť specializují a na její stav mají dobrý vliv. Příkladem je například Vichy, Eucerin, Savoderm, Clinique, Altermed, Dermacol, Ryor a řada dalších. S výběrem je mnohdy dobré se poradit a na škodu také není průlez diskuzemi o citlivé pleti, díky kterým můžeš získat dobrý tip na nákup. Dalším řešením je zkoušení a hledání přesně těch výrobků, které tvé citlivé až alergické pleti přijdou opravdu vhod.

Často neviditelní pomocníci

V kuchyni se nalézá mnoho pomocníků, o kterých se buď často neví, nebo se k jejich účinkům nepřikládá příliš velký význam. Je to však škoda. Existují totiž šikovné domácí věcičky, které se aplikují na povrch pokožky a které pokožku zevnitř posilují a navenek jí zklidňují. Těmi pomocníky je rozhodně Omega 3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mandlích, mořských rybách, ale i v olivovém oleji. Další bezvadnou věcí z kuchyně je med, který obsahuje spoustu vitamínů a enzymů, které na problematickou pleť působí antibakteriálně a mají hojivé účinky. Velmi dobré zklidňující účinky má také jogurt, který pokožku navíc zchladí. Výborným šikulou z kuchyně je také čaj oolong. Ten obsahuje rostlinné látky, které velmi pomohou při boji a prevenci proti alergii. Na pleť výborně působí i různá zelenina, taktéž i avokádo. Naopak zcela nevhodné je ostré koření, kofein, alkohol a také přemíra sladkých potravin.

Látky, které citlivá pokožka uvítá

Na citlivou pleť výrazně a výborně působí bambucké máslo, které po aplikaci vytváří ochrannou vrstvu a snižuje možnost průniku nepříznivých vlivů. Jedničkou je také glycerin, který regeneruje a hydratuje pleť. I ceramidy jsou cenné látky, které se kladně podílí na stavu citlivé pleti. Díky ceramidům pleť neztrácí tolik vlhkosti a posilují její imunitu. Skvělým prostředkem proti alergii je také ovoce jabara, které neobsahuje téměř žádné alergeny. Důležitý je také vitamín E, B5 a taktéž i přísady v přípravcích, jako je heřmánek, jojobový, kokosový olej a další. Opačné látky, které citlivé pleti neprospívají, jsou: lanolin, barviva a aromatické látky, které spíš pleti mohou přitížit.

Jak o citlivou pleť pečovat?

Nejprve je důležité podotknout, čemu by ses měla u citlivé pleti vyhnout. Velkým škoditelem je především mýdlo, které pokožku z velké míry vysušuje, o což citlivá pleť bohužel nouzi nemá. Vyhýbat by ses také měla chemickým peelingům s malými zrníčky a čistícím výrobkům, které odstraňují mastnotu z pleti. Přípravky na pleť by neměly obsahovat alkohol, který taktéž vysušuje. To samé platí s horkou vodou, která se na vysoušení pleti podílí. Stoprocentně se vyhni i aromatickým a konzervačním látkám v přípravcích – i v make-upech, které spíše alergii zapříčiní. Naopak bys měla používat jemné a krémové čistící přípravky, které suché pleti pomohou. Po umytí obličeje, případně celého těla, pokud máš celou pokožku citlivější, bys měla nanést hydratační krém, nejlépe s lipidy, které pleti i pokožce dodají vlhkost. Nejlepší je nejprve nanést hydratační krém a poté vyživující a o něco hutnější krém. Všelijaké čistící a pečující přípravky vybírej opravdu důkladně, a pokud sis nějaký koupila a váháš, zda ho použít či ne, vyzkoušej alergický test. Nanes na kousek kůže daný přípravek a počkej 24 hodin. Neobjevilo se nic? Pak můžeš výrobek s klidem používat. Je-li tomu naopak, raději se přípravku vyhni.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář