Fakt, nebo fáma: Můžete se zbavit celulitidy cvičením a užíváním vhodných kosmetických přípravků?

avatar

Lenka Válková
Miluju basket a všechny další sporty.

Jak na celulitidu?

Příslib dokonalé pokožky

Jsme ze všech stran zaplavovány přísliby hladké a krásné pokožky, stačí prý zvolit ten správný krém či peeling, udělat dostatečné množství dřepů nebo si najmout toho správného trenéra. Veliké množství cviků je prezentováno jako zaručená „odtučňovadla“ a návod na odstranění celulitidy. Instruktoři se dušují, že pokud člověk ví a zná správné kroky a pohyby, problémové oblasti zmizí a na těle nebude ani hrbolek.

Fakt: Náš životní styl a nadměrná konzumace cukrů výskyt celulitidy ovlivňuje. Pravidelné cvičení, masáže a vyvážená strava můžou zmírnit projevy celulitidy. Jedním z faktorů vzniku celulitidy je však i genetika. Ta do určité míry určuje, jak moc bude mít jedinec tendence k projevům celulitidy. Například u žen je výskyt celulitidy „od přírody“ více pravděpodobný. U mužů se téměř nevyskytuje. Mnohé mladé ženy, které nejsou nijak při těle, mají normální váhu a dobře se stravují, celulitidou trpí.

Náchylnost k celulitidě

Zvýšený výskyt celulitidy v posledních letech je úzce spojen se zatěžováním lymfatického systému a hormonálními nerovnostmi. Ke vzniku celulitidy pak přispívá nejenom špatná funkce tohoto systému, ale rovněž genetické dispozice jako horší žilní návratnost krve z nohou a nižší kvalita vazivové tkáně. Asi nejvíce komplikující faktor však v celulitidě představují ženské pohlavní hormony.

Tyto faktory bohužel předznamenávají, že některé ženy jsou více předurčeny k tomu, že se u nich celulitida objeví, na rozdíl od svých kolegyň, které nemusí mít vůbec optimální životosprávu.

„Na naší klinice prodáváme i lékařskou kosmetiku. Naše klientky se u nás docela často ptají: Nemáte nějaký krém na celulitidu? Něco na doma? Odpovídám jim, že kdybych věděla o nějakém krému, či tělovém mléku, které skutečně funguje na celulitidu, tak bychom ho pro naše klientky na klinice určitě měli. O žádném takto zázračném ale nevím. Je možné, že klientky, které si nějaký krém na celulitidu zakoupí, mají pocit, že změny pozorují, protože masírují danou partii. A masáž do určité míry funguje. Krém ne. Masírovat můžete kritické partie svým obvyklým tělovým mlékem, nebo kartáčem. Je zbytečné zatěžovat peněženku.“ říká Anna Brandejs, ředitelka a zakladatelka Brandeis Clinic v Praze.

Způsoby, jak snížit výskyt nenáviděné celulitidy, samozřejmě existují. Vše je spojeno se zdravou životosprávou, pohybem a čištěním organismu. Klíčové kroky jsou: Snížení tělesného tuku, posílení svalů pod kůží, snížení příjmu sacharidů ve stravě, rozproudění krevního a lymfatického oběhu. Zde je několik praktických tipů pro každého.

Krevní a lymfatický oběh

Zlepšete svůj krevní oběh masáží a pravidelným cvičením, které zahrnuje silový trénink i cardio. Metoda střídání teplé a studené vody pod sprchou může také napomoci ke zrychlení krevního oběhu v daných partiích.

Tělesný tuk

Intervalový trénink, který zatěžuje celé tělo rovnoměrně, je skvělý způsob, jak spalovat tělesný tuk.

Strava

Konzumace nízkotučné stravy s vysokým poměrem libové bílkoviny a zeleniny je další způsob, jak ztratit tělesný tuk. Vyhněte se cukru, škrobu, alkoholu a sladkému ovoci. Bylo rovněž prokázáno, že potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou ideálními pomocníky při hubnutí.

Jak na léčbu?

„Souhlasím určitě, že takto lze tvorbě celulitidy částečně zabránit. Prevence je důležitá. Pacientům, kteří s celulitidou bojují dlouhodobě, však doporučím léčbu celulitidy přístrojem ProSchockIce. Přístroj pracuje na bázi rázové vlny a jako jediný z množství různých přístrojů má klinicky prokázané účinky při léčbě fibrózní i edematózní celulitidy,“ dodává Anna Brandejs.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář