Určitě to znáš. Sedíš ve svém pokoji před počítačem a přímo vedle tebe leží hromada učení. Pořád dokola si říkáš, že se do toho pustíš až za chvíli a odkládáš to tak dlouho, jak jen to jde. Nebo víš, že bys měla jít ven běhat, za okny dokonce krásně svítí sluníčko, avšak stejně si vymyslíš nějakou naprosto banální výmluvu, abys mohla zůstat doma. Večer jsi na sebe kvůli tomu akorát tak naštvaná. Jak se s tou leností vypořádat?

avatar

Jana J.

Nemůžeš se ráno vykopat z postele a nejradši bys celý den jen tak prolenošila? Nauč se být pořádně akční!

Nemůžeš se ráno vykopat z postele a nejradši bys celý den jen tak prolenošila? Nauč se být pořádně akční!

Plánování

Můžeš si vypracovat jednoduchý plán obsahující všechny věci, které chceš ten den stihnout. Je dobré si k jednotlivým bodům připsat i přibližný čas, kdy s danou aktivitou začneš, zabráníš tak zbytečnému odkládání. Dej si ale pozor na to, abys nepřecenila své síly a nekladla na sebe příliš velké nároky. Pak bys byla na konci dne úplně vyčerpaná a ještě k tomu bys měla špatné svědomí z toho, že jsi to všechno nestihla.

Správná relaxace

Když je někdo líný, neznamená to, že pořád odpočívá. Spíš naopak, líní lidé správně relaxovat neumějí a proto jim chybí energie při plnění naprosto běžných úkolů. Takže si každý den najdi chvíli, kterou věnuješ sama sobě. Může to být klidně jen dvacet minut nebo třeba i dvě hodiny, záleží na tom, co ti vyhovuje. Když si řekneš, že budeš například odpočívat od tří do čtyř hodin, nebudeš se pak při odpočinku cítit provinile a pořádně si ho užiješ.

Motivace

Bez motivace se těžko pracuje, to ví každý. Proto se za splněný úkol pořádně odměň. Tvá odměna může být jakákoliv, podle toho, co ti udělá největší radost, měla by však odpovídat náročnosti tvé práce. Řekni si například, že pokud dostaneš jedničku z velkého testu z matematiky, konečně si koupíš ty nové boty, které sis před nedávnem zamilovala. Uvidíš, že to počítání ti pak půjde skoro samo a dokonce tě bude i trochu bavit. Pokud zjistíš, že ti tenhle způsob motivace nevyhovuje, zkus na to jít trochu jinak. Místo hmotné odměny si napiš na papír, co se stane, když úkol zvládneš. Například: Když dostanu dobrou známku z matematiky, zlepší mi to průměr na vysvědčení, snáze se tak dostanu na vysokou školu a navíc si získám respekt u spolužáků.

Buď na sebe hodná

Pokud se ti i přes všechnu píli něco nepodaří, nebuď na sebe zbytečně zlá. Místo nadávání se pokus najít chybu, která ti v úspěchu zabránila a snaž se ji příště neopakovat. Rozhodně si z toho nesmíš dělat velkou hlavu, mohlo by se stát, že by ses vrátila k původnímu nicnedělání a to by bylo asi to poslední, co by sis přála. V takových chvílích nezoufej a kup si za tu snahu třeba něco dobrého na zub, co ti udělá radost. V žádném případě si však nedopřej tu odměnu, kterou bys měla dostat za splnění, pak by se to všechno minulo účinkem.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář