Určitě se ti to taky stalo, celý den přemýšlíš nad řešením nějakého problému a nic tě nenapadá, ale jakmile ulehneš do postele a uvolníš se, mozek ti začne servírovat možná řešení jako na stříbrném podnosu. Ideální je si k posteli dát tužku a papír, aby sis všechny skvělé nápady mohla zaznamenat dříve, než je zapomeneš.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Určitě se ti to taky stalo, celý den přemýšlíš nad řešením nějakého problému a nic tě nenapadá, ale jakmile ulehneš do postele a uvolníš se, mozek ti začne servírovat možná řešení jako na stříbrném podnosu. Ideální je si k posteli dát tužku a papír, aby sis všechny skvělé nápady mohla zaznamenat dříve, než je zapomeneš. Ale vraťme se ke vzniku dobrých myšlenek. Zajímá tě, jak tvůj mozek funguje?

Když člověk dělá něco rád, dostává se velmi jednoduše do stavu alfa, aniž by si to uvědomil a tím má jeho práce větší efekt.

Když člověk dělá něco rád, dostává se jednoduše do stavu alfa, aniž by si to uvědomil a tím má jeho práce větší efekt.

Mozek a jeho fáze

Náš mozek neustále vykazuje elektrickou aktivitu a podle její intenzity se jeho funkce dělí do několika fází. První fází je fáze beta, která provází náš bdělý stav. V téhle fázi jsme aktivní jak my, tak naše smysly. Čím aktivnější jsme, tím na vyšší frekvenci mozek pracuje. Když usínáme nebo se vyprazdňujeme, uvolňujeme se a náš mozek se přepíná na nižší frekvenci, do fáze alfa. Této fáze můžeme dosáhnout i denním sněním nebo relaxací. Následuje fáze REM, kterou známe pod názvem Rapid Eye Movement – fáze s rychlými pohyby očí. V téhle fázi spíme, náš mozek však nespí a je velmi citlivý na hluk. Zajímavé je, že nejvíce energie načerpáme právě v této fázi. Pojďme se podívat ještě hlouběji, do fáze s názvem théta. Reagujeme při ní jen na velmi silné podněty. Dalším stavem hlubokého spánku je fáze delta. Při ní se uvolňují svaly tak, že se nám například otevírají ústa a my slintáme na polštář :-) . V další fázi už upadáme do komatu a poslední fáze je naše konečná…

Tvořivá fáze alfa

Zabývejme se teď více fází, která je pro nás velmi příjemná a výhodná. Fáze alfa zlepšuje paměť a pomáhá v procesu učení. Relaxovaný člověk se totiž naučí mnohem více učiva za krátkou dobu. Pomáhá tomu fakt, že ve fázi alfa člověk hodí za hlavu stres a nejrůznější pochybnosti o sobě a o tom, zda je možné se látku naučit. Ve fázi alfa propojuje mozek svou pravou hemisféru, která je zodpovědná za fantazii, tvůrčí schopnosti a emoce s levou hemisférou, která je centrem logiky. Propojením hemisfér mozek využívá dlouhodobou paměť, proto si lépe pamatujeme. Pokud se naučíme si fázi alfa navodit, posílíme tak naše sebevědomí, imunitu a zregenerujeme si tělo.

Pěstuj koníčky

Když člověk dělá něco rád, dostává se velmi jednoduše do stavu alfa, aniž by si to uvědomil a tím má jeho práce větší efekt. Pokud máš třeba ráda zvířata a učíš se o nich, učení ti lépe leze do hlavy a informace si mozek déle uchová. Takže se věnuj tomu, co máš ráda, vyhledávej informace a snaž se v tom být dobrá. Uvidíš, že se pozitivní efekt dostaví nejen v tom, co všechno znáš a umíš, ale hlavně tvůj pocit bude stát zato.

Když člověk dělá něco rád, dostává se velmi jednoduše do stavu alfa, aniž by si to uvědomil a tím má jeho práce větší efekt.
      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář