Pokud si i ty myslíš, že po jedné skleničce jsi v pohodě, pojď se podívat na výsledky jedné zajímavé studie, která zahrnuje pět různých žen, jednu až dvě sklenky vína a opravdovou dobu jejich vystřízlivění.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

I jediná sklenička může být přes limit

Vánoce a oslavy

Známe to, během Vánoc se jen málokdo pořádně hlídá. Ono to vlastně ani tak úplně nejde, když je všude tolik dobrot a pití. Mnoho žen si dá jenom na okošt nějakou tu skleničku a pak si myslí, že jsou v pohodě a mohou po nějaké chvíli sednout za volant. A pokud je to i tvůj případ, pak se podívej pořádně na tuto studii, která byla provedena v Anglii, a ukazuje, že je tomu úplně jinak. Experiment absolvovalo celkem pět různých žen s rozdílnou váhou a apetitem k pití a jejich výsledky v tomto testu jsou opravdu překvapivé.

Experiment

Před začátkem testu každá vypila skleničku (250 ml) vína Chardonnay, které má 12,5% alkoholu. Po půl hodině a potom po hodině došlo na měření alkoholu za pomocí AlcoDigital Platinum, což je sice domácí tester, ale funguje s přesností policejního stupně. Alkohol se hledal v jejich dechu, a jak zřejmě tušíš, bylo ho tam i po tak dlouhé době a pouhé trošce vína dost. Test byl později opakován s tím, že ženy vypily dvě menší skleničky (175 ml – celkově tedy 350 ml) Chardonnay. Všechny pily na lačný žaludek a svou sklenku dopily nejpozději do půl hodiny. Ty se podívej na jednotlivé účastnice a jejich výsledky. A jenom poznámka – v Anglii je povoleno mít při jízdě autem maximálně 0,8 promile. V ČR není tolerováno nic.

1. Víkendová pijanka

První žena se jmenovala Sára a byla to matka 4 dětí. Jednalo se o vysokou ženu s výborným BMI, který činí 22. Váží 67 kg a měří 1,75 metru. Všehovšudy tedy zdravá žena, která si jednoduše dala skleničku vína. Během týdne nepije vůbec především proto, že se musí starat o děti a také velmi dlouho pracuje. O víkendu ale ráda chodí s kamarádkami na skleničku vína – sama uznává, že dnešní společnost se na ženy středního věku dívá tolerantněji, pokud jde o pití. Dříve ženy chodily na kávu, dnes se jde spíše na sklenku vína.


zdroj: dailymail.co.uk

Jaké měla výsledky: V obou testovacích případech měla i po hodině nad limit, než který je povolený v Británii. Sára se těmito výsledky zděsila, protože si uvědomila, že někdy určitě musela řídit, ještě když měla v krvi moc alkoholu. Jedna sklenička je prostě někdy až moc.

2. Skoro žádný alkohol

Druhou ženou byla 40-ti letá Debra, která má také děti a alkohol skoro nepije. Váží 65 kg a má skoro metr sedmdesát. Nepije jednak proto, že na sobě okamžitě pociťuje následky, jednak proto, že držela dietu a zjistila, že sklenička vína má dost kalorií. Takže omezila víno na minimum a pije jen při nějakých příležitostech – narozeniny, svatba, apod. Na druhou stranu tato žena hodně cvičí (BMI má 23,5), tudíž si myslí, že by její tělo mělo alkohol velmi dobře spalovat.


zdroj: dailymail.co.uk

Jaké měla výsledky: V Anglii je povoleno 35 mg alkoholu na 100 ml dechu a Debra měla velké štěstí v prvním případě, kdy vypila oněch 250 ml vína a její hladina, byla po hodině pod limitem. Ve druhém případě byla potom lehce nad, když jí bylo naměřeno 36 mg. I tak ale byla výsledky velmi překvapena, jelikož netušila, že by mohla mít ještě tak vysokou hladinu, i když už je pod limitem.

3. Denně jedna sklenka

Třetí účastnicí tohoto experimentu se stala Shelley, která pije nějakou tu sklenku alkoholu denně. Je jí 56 let, měří 1,55 metru a váží 49 kg. Není žádná pijanka, ale ráda si dá po dlouhém dni skleničku nebo dvě, aby se uvolnila a relaxovala. Přiznává, že jednou ji policie odchytila, když řídila po sklence vína – testem sice prošla, ale byla to tak děsivá zkušenost, že od té doby nikdy nepije, pokud ví, že bude později řídit. Je to velmi drobná žena, ale s alkoholem si umí dobře poradit.


zdroj: dailymail.co.uk

Jaké měla výsledky: Stačila pouhá půl hodina, aby se její tělo vyrovnalo s alkoholem a ona měla pod limit, tudíž mohla sednout za volant. Tyto výsledky ji velmi překvapily, protože netušila, že by mohla být starou „ochmelkou“. Udivuje jí, že si tak dobře umí poradit se střízlivěním, když ostatní ženy, které jsou větší než ona, jsou i po hodině nad limitem.

4. Snadno ovlivnitelná alkoholem

Jako čtvrtá se nám představí Michelle, které je 45 let, měří 1,6 metru a váží 67,5 kg. Během týdne nepije vůbec, protože se musí starat o děti a o svůj vlastní podnik, takže jí na to nezbývá čas. O víkendu si sem tam něco málo dá, ale spíše jen příležitostně. Sama ví, že na ni má alkohol silný vliv, a to především, když je v premenstruační fázi. Tak tomu bylo i během tohoto testu – projevilo se to tak, že po jedné velké skleničce byla Michelle v pohodě, ale po dvou menších se už pěkně motala. A obdobně dopadla i v testech.


zdroj: dailymail.co.uk

Jaké měla výsledky: Po jedné skleničce měla po hodině jasný podlimit, její větší tělo si dokázalo dobře poradit s jednou dávkou vína. Jakmile ale došlo na dvě skleničky i po hodině měla silný nadlimit a ještě se k tomu motala. Uznává, že výsledky odpovídají tomu, co si myslela – alkohol má na ni silný vliv.

5. Požitkářka

Poslední je tu Jill, která je ženou v domácnosti a je jí 55 let. Při svých 1,57 metru váží 79 kg, což je už jistá nadváha. Tato žena používá během týdne opravdu často auto, protože se potřebuje dostat do různých částí města a vykonat svoje pochůzky. Alkohol předtím většinou nepije, ale víno bere skoro jako součást večeře. Sama na sobě nepociťuje žádný vliv alkoholu, a proto si myslí, že ho velmi dobře spaluje.


zdroj: dailymail.co.uk

Jaké měla výsledky: Jednu velkou sklenici dokázala vstřebat už po půl hodině tak dobře, že si mohla klidně sednout za volant. Dvě menší skleničky už byly ale horší. Po půl hodině měla ještě v krvi nad limit, což ona sama ale necítila, nepřipadala si opilá.

A co ty?

Taky si myslíš, že jsi po jedné nebo dvou menších skleničkách v pohodě? Alkohol sice na každého působí jinak, hodně záleží na naší váze, odolnosti, apod. Tato studie ti jen měla ukázat, jak může někdy alkohol působit, aniž bychom to vnímali. Dávej si tedy pozor a raději to nepokoušej – i když jsou Vánoce a všude kolem je všeho dost.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • kristýna ryglová

    Na vínu nevidím nic špatného. Samozřejmě se nesmí pít denně, ale jednou za čas to nemůže být na škodu. Já piju jen kvalitní červené víno, které si kupuji z https://alifea.cz/cenik/cervena.html . Pozvu ke mě domů kamarádky a uděláme si pěkný dámský večírek a bez vína to prostě nejde.