Slunce je pro nás nezbytné o tom žádná. Stejně tak nás dokáže pořádně nabít energií. To ale neznamená, že není pro zdraví škodlivé. Mrkni na to, jak před ním chránit nejen pokožku, ale i vlasy.

avatar

Linda Machová
Ráda píše o módě, které se také věnuje.

Sluneční záření způsobuje mnoho negativních reakcí naší kůže od spálené až k rakovině. Musíš se neustále chránit, pokud jde o léto, snaž se co nejvíce chránit i pokud není počasí zrovna na opalování.

Hýčkej své tělo a chraň ho před sluncem chytře

Urči si svůj fototyp

Fototyp je jakýsi přirozená schopnost obrany pokožky, tedy čím vyšší stupeň fototypu jsi, tím menší faktor ochranného krému potřebuješ.

Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeš být na slunci bez rizika spálení, než kdybys opalovací přípravek nepoužila vůbec.

Fototyp 0 a I (úplně bíla pokožka, mléčná pokožka)

Tvá pokožka potřebuje maximální ochranu, protože její přirozená obrana je minimální! Téměř stoprocentně ti hrozí, že se spálíš, potřebuješ faktor 50+. Vyvaruj se slunci! Tvá pokožka se neopálí, když ano, tak nezhnědne. Místo opalování raději použij samoopalovací krém nebo sprej. Já raději používám ten sprej, a to SUN DANCE z dm.

Fototyp II a III (světlá pleť, světle hnědá spleť)

Tvé riziko na spálení není tak moc velké, ale stále potřebuj vysoký stupeň ochrany. Potřebuješ faktor 20-50+. Pokud jsi fototyp II tvá pokožka nezhnědne, pouze se spálí a zůstane červená.

Fototyp IV (tmavá pleť)

Prakticky nikdy se nespálíš, proto potřebuj nižší faktor, tedy faktor 12-20. Tvá pokožka krásně zhnědne.

Fototyp V (velmi tmavá kůže)

Potřebuješ faktor 12. Tvou výhodou je že se nikdy nespálíš.

Fototyp VI (nejtmavší typ)

Nikdy se nespálíš a proto potřebuješ pouze faktor 5. Je možné, že i když jsi fototyp IV, V nebo VI nepoužíváš takto nízké faktory. Já sama jsem fototyp IV a raději používám ochranné krémy s faktorem 30+. Nejlépe se mi osvědčily krémy od značky VICHY.

Ochranný krém Vichy
Ochranný krém Vichy
zdroj: nakupnicenrtum.cz

Ochrana obličeje

Make-up sám o sobě se dá považovat za ochranu, nicméně bude lepší, když použiješ i ochranný krém. Ochranný krém musíš nanést pod make-up nikoli nad make-up. Obličejová část je na sluníčko o něco více citlivá, proto je nejlepší používat ochranný krém s faktorem 50+. Opravdu dobrý je přípravek GARNIER AMBRE SOLAIRE (extra high 50+).

Ochrana vlasů

Nadměrný pobyt na sluníčku dokáže vlasům pěkně uškodit, vysušuje je. Nad tímto problémem ti pomůžou vyhrát různé oleje, gely, balzámy i šampóny, které se dají jednoduše sehnat v každé drogerii. Nebo taky slaměný klobouk.

Oleje moc nedoporučuji, protože jsou po nich vlasy opravdu mastné. Máš na výběr i péče před sluněním nebo po něm, stejné jako ochranné krémy na tělo. Lepší varianta je však ta před opalováním. Dobrý přípravek a opravdu účinný Bes Sun Protection Gel používá se před tím, než vyjdeš na slunce, vlasy po něm nejsou mastné, zato lesklé a pružné ano.

Ochranný gel na vlasy
Ochranný krém na vlasy před sluněním
zdroj: a-vlasy.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář