V posledních letech se konečně začalo pořádně mluvit o velkém problému mnoha žen, kterým je rakovina prsu. Nyní se i ty můžeš dozvědět ty nejdůležitější informace. Ročně je rakovina prsu diagnostikována u několika tisíců žen a to ať v počátcích nemoci, tak již v pokročilém stádiu. Jisté je jedno, předcházet se této nemoci dá prevencí.

avatar

Kristýna Gregorová

V posledních letech se konečně začalo pořádně mluvit o velkém problému mnoha žen, kterým je rakovina prsu. Nyní se i ty můžeš dozvědět ty nejdůležitější informace. Ročně je rakovina prsu diagnostikována u několika tisíců žen a to ať v počátcích nemoci, tak již v pokročilém stádiu. Jisté je jedno, předcházet se této nemoci dá prevencí. Jak se léčí? Odpovědi na některé otázky nalezneš v tomto článku…

rakovina-prsu

Hrozba většiny žen a dívek: Rakovina prsu

Jaké jsou rizikové faktory?

Rizikových faktorů je mnoho, mezi ně se řadí například: rakovina prsu či jiná rakovina v rodině, či u pacienta, změny v prsní tkáni, vyšší věk, nedostatek pohybu, alkohol, v malé míře i hormonální antikoncepce. Faktorů je samozřejmě více, ale tyto jsou ty v podstatě nejrozšířenější.

Jak se projevuje a jak se dá rozpoznat rakovina prsu?

Rakovina prsu se projevuje mnoha způsoby, mezi ty nejčastější patří výtok z bradavek, bulka v prsu či také v podpaží, oteklá a zarudlá prsa. Pokud si budeš provádět samovyšetření prsu, tak můžeš rychleji odhalit nežádoucí změny, přeci jen, ty sama se znáš nejlépe a poznáš, když se s tebou něco děje. Správně rozpoznána a diagnostikována může být rakovina prsu jen lékařem, podle testů, které odhalí přítomnost nežádoucích buněk. Pokud by si tedy zjistila nežádoucí změny, či jakoukoliv bulku v prsu, vyhledej lékaře. Lékař tě v případě podezření může poslat na mamografické vyšetření, které by případně nemoc dokázalo odhalit.

Jak se rakovina prsu léčí?

Rakovina prsu se může léčit více způsoby, záleží na zdravotním stavu pacientky, či na tom, zda je nádor zhoubný nebo nezhoubný. Po zjištění těchto faktů se lékař rozhodne pro jednu z těchto léčebných procesů:

  1. Chemoterapie – je patrně jednou z nejčastějších druhů léčby, má však řadu vedlejších účinků, v současné době se již provádí ambulantně a pacientka nemusí být dlouhodobě přítomna v nemocnici
  2. Mastektomie – je to v podstatě operace, která se dá rozdělit na tři druhy. Při jedné se odebírá celý prs a často i některé uzliny v podpaží, při druhé se odebírá nádor a okolní tkáně + některé uzliny v podpaží. A při té třetí se většinou odebere celý prs a uzliny v podpaží.
  3. Hormonální terapie – některé druhy nádorů potřebují ke svému růstu ženské hormony, proto se velkému počtu žen po přechodu odstraňují vaječníky, které jsou zdrojem právě těchto hormonů. Nebo se mohou podávat léky, které zabraňují jejich tvorbě.

Jak se můžeš preventivně chránit?

Velmi důležité je, aby sis alespoň jednou měsíčně provedla tzv. samovyšetření prsů. Na jeho správné provedení se zeptej svého gynekologa. Jednou ročně, máš také při preventivní prohlídce na gynekologii nárok na vyšetření lékařem. Klidně se i připomeň, někteří lékaři to mohou u mladších dívek opomíjet, což je ovšem velmi nebezpečné. Žijeme v době, kdy je rakovina prsu ve velkém výskytu a rozšiřuje se mezi čím dál mladší populaci. Proto je rakovina prsu velkým strašákem nás všech.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář