Tvrdý sport, že je jen pro kluky? Chyba! Tereza Hallová boří mýty o tom, že holky nemohou vynikat v extrémních sportech, které jsou typické pro kluky. Mrkni na rozhovor s Terezou Hallovou, která je jedinou ženou v České republice, která sjíždí závody Supermota.

avatar

Leona Tomečková
Ráda píšu o všem, co mi přijde zajímavé.

Na motorkách mě baví ten adrenalin

1. Ahoj, i když určitě uznáš, že motocross a supermoto je sport určený pro kluky, proč ses zrovna rozhodla pro tento druh sportu. Vždyť sportů určených výhradně pro holky je nespočet.

Ahoj, tak v první řadě jsem k tomuto sportu přišla tak říkajíc jako slepý k houslím :-) . Moje první motorka bylo cestovní enduro, kterým jsem jezdila do školy. To mi bylo zhruba 16 let. S touto motorkou jsem začala blbnout kolem domu a okolí. Věděla jsem, že mě dvě kola s motorem naplňují a chtěla bych se tomu věnovat více. Holčičí sporty jsou sice fajn, ale na motorkách mě baví ten adrenalin a to, že se při tomto sportu nic moc neřeší.

Tereza Hallová

2. Tento sport je určitě hodně náročný, měla jsi někdy zranění, u kterého sis řekla, tak a musím teď už opatrněji? Nebo vždy jedeš na plno!

Zranění pár bylo. Naštěstí nikdy ne zlomenina. Jen pár otřesů hlavy, naraženiny a tak. Nikdy jsem neměla zranění tak závažné, abych vůbec jen přemýšlela o tom, že s tím skončím.

3. Na závodech, kterých máš určitě mnoho, jsou především muži, jak se k tobě chovají? Mají k tobě nějaké připomínky, narážky nebo posměšky na to, že jsi holka?

V depu jsou narážky skoro pořád… A asi všichni víme jakého typu. Jinak na trati mě berou jako každého druhého závodníka, jen někteří jsou ke mně ohleduplnější, ale ti bývají taky většinou o dost rychlejší než já.

Relaxuji jízdou na koni

4. Jak vůbec muži na trati zvládají, že je porazí holka, ještě k tomu třeba o několik let mladší. To musí být pro ně docela nepříjemné, ne?

Myslím, že to skousávají docela dobře. Hodně dřu, abych jela tak, jak jedu a každý z nich ví, že kdyby tomu věnoval více času, tak jede taky rychleji. Své dost dělá i to, že na rozdíl od nich nechodím do práce a neživím rodinu. Tím pádem mám na to více času. No a ti co jsou studenti jako já, buď makají a jedou nebo ten sport dělají jen pro zábavu.

5. Jak jsem uváděla, tak motocross je náročný sport, jak čerpáš energii na náročné závody a tréningy? Zbývá ti vůbec čas na relaxaci?

Fyzicky to zvládám docela dobře, jen vždy po závodech jsem trochu vyčerpanější. Relaxuji tím, že jezdím i na koni. To je sice taky fyzická námaha, ale po psychické stránce mě to vždy hodí do pohody a hrozně si užívám především závody s koněm. Oproti motorkám je to pohodové a klidné.

6. Jsi určitě jedna z žen, které vyvracejí mýty o tom, že ženy jsou křehké a tyto sporty nejsou pro ně určeny. Jak to vnímáš ty? Myslíš, že každá z holek má šanci jezdit závodně motocross nebo jiné extrémní sporty?

Určitě ano, pokud je ovšem ten typ holky. Je jasný, že slečna, která miluje nakupování, nejraději tráví čas v obchodním centru a nechce se umazat, se do tohoto sportu ani nedostane, protože ji jednoduše zajímat nebude. Ale věřím tomu a sama jsem důkazem, že i když je člověk naprosté poleno, ale maká, tak se úspěchy určitě dostaví.

Tereza Hallová

Holky, nebojte se!

7. Napadá mě navazující otázka, jestli vůbec máš nějakou konkurenci ve tvém sportu. Je vůbec nějaká holka, která jezdí závodně motocross?

Motocross v ČR jezdí cca 24 holek. V Supermotu jsem v naší zemi jediná a sem tam závodím s holkami z Rakouska, tam jsou tři :-) . Potom jezdí jedna v Německu, ta je opravdu moc rychlá. A nejvíc je jich v Itálii, ale tam na mistrovství nejezdím.

8. Určitě by nebylo od věci zmínit, jak dlouho se věnuješ tomuto sportu a jestli, tě vždy lákal adrenalinový sport.

Motorkám se naplno věnuji čtvrtým rokem. Předtím jsem měla tu “prgotku“ do školy :-) .

9. Určitě máš hodně ocenění a v poslední době je také mediální zájem o tvou osobu. Jak to vnímáš? Uvědomuješ si, že jsi jedna z mála a využíváš toho někdy?

Hodně zviditelněná jsem byla loňskou sezonu, kdy jsem sbírala docela dost umístění a udělala jsem vicemistra ČR v kategorii S2. Využívat toho ani moc nejde, v ČR tento sport bohužel není ještě tak známý. Kdo se trošku zajímá o motorky tak zhruba ví, kdo jsem a co jezdím.

10. Pokud by ses měla zmínit o tvých největších úspěších na závodech, které to jsou?

Určitě loni titul vicemistra S2. A potom jednotlivé úspěchy v závodech. Nejvíce si z loňské sezony vážím 5. místa v Olympia night show, kde jsme jeli dohromady s prestižní třídou, kde jsou opravdu nejlepší jezdci. Letos jsem postoupila do prestižní třídy S1, a tady zatím považuji za velký úspěch 2 místo z Kopřivnice.

11. Od tvé sportovní kariéry se přesuneme do osobního života. Jaké máš jiné zájmy a bez čeho si neumíš představit svůj život?

Jak jsem zmínila, když nesedím na motorce, věnuji se koním. Mám dva koně doma a jezdím závodně parkury. U koní jsem už od 8 let, takže to je asi to, bez čeho si nedokážu představit život. A pak samozřejmě můj nosál, který mi život často ztrpčuje, ale taky ho umí udělat neuvěřitelně veselým. :)

12. Pokud bys měla někomu něco vzkázat, co by to bylo?

Chtěla bych vzkázat všem holkám, co chtějí začít s motorkami, ať se nebojí a jdou do toho po hlavě, protože za tu dřinu to určitě stojí!

13. Děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů, jak sportovních, tak životních.

Já děkuji :-) .

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář