Nauč se včas najít příznaky rakoviny kůže. Může být léčena, pokud je nalezena dostatečně brzy. Prevence je důležitá při každém delší vystavení pokožky slunci!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Hlídej si si varovné příznaky rakoviny kůže
Buď krásná, svěží a zdravá! Opalováním se vystavuješ zbytečnému riziku. Miley se také nehodlá opalovat a není proč!
zdroj: spin.com

Může se to týkat i tebe

Vzhledem k tomu, že rakovina kůže je nejčastější formou rakoviny vůbec, nelze jí v žádném případě podceňovat. Nejvíce jsou rakovinou postižení obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu. Nejcitlivější jsou běloši. Především ti, kteří mají hodně světlou kůži, dále jsou to lidé s blond a zrzavými vlasy a modroocí a zelenoocí.

Klasickým příznakem je změna na kůži

Znamení, že je něco v nepořádku, je změna na kůži. Může se jednat o blednutí určitých míst, tvarování znamének nebo nehojící se zvláštní rány. Ne vždy se musí jednat o rakovinu. Proto se lidé vyzývají, aby zavčasu zareagovali a nebáli se zajít k lékaři s jakýmkoli podezřením. Rakovině kůže se dá totiž předejít a i v případě jejího diagnostikování je možná i účinná léčba. Záleží však na čase jejího objevení.

Znaménka

Znaménka na kůži jsou naší ozdobou, ale musí se hlídat. Podezřelé znaménko může najednou rychleji růst. K doktoru se má rozhodně zajít, pokud je znaménko příliš vyčnívající do prostoru, je zabarvené více barvami nebo začíná mít nepravidelný tvar. Také se může kolem znamének objevovat světlejší hranice. V těchto případech to ještě neznamená, že se u tebe objevila rakovina, ale že je třeba znaménko prozkoumat, popřípadě odstranit. A hlavně nevystavovat slunci!

Solární keratóza

Jedná se o změnu na kůži, která se objevuje, když jsme příliš vystavováni slunci. Jsou to šupinaté často nepravidelné skvrny. Jsou vlastně včasným varováním. Objevují se hlavně na hlavě, krku a rukou.

Solární keratóza
Solární keratóza
zdroj: dermatologistsblog.com

Kožní rohy

Kožní roh je neestetický výrůstek, který je z keratinu. Keratin je i protein nacházející se v našich nehtech. Rohy jsou podobně tuhé, mají světlejší barvu, ale spodní část (tedy u kůže) bývá začervenalá. Většinou se objevuje u starších lidí, kteří byli často vystavováni slunci.

Farmářský ret

Spousta lidí si kontroluje kůži na nohou, rukou, zádech, obličeji, krku a úplně zapomenou na rty. Jenže i zde se může objevit varovný příznak. Je přítomen většinou na spodním rtu, kde se objevuje ve formě šupinatější nerovnosti. Můžou se objevovat i otoky rtů anebo ztráta hranice mezi pokožkou rtů a obličeje.

Ret
Farmářský ret
zdroj: lsinj.com

Pravidelné prohlídky u lékaře

Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky u lékaře, které tě zkontrolují od hlavy až k patě. Ve slunečných oblastech chodí lidé i jednou měsíčně. V našem prostředí je ideální doba tak 3 měsíce. Důležité je nalézt si také dermatologa, kterému budeš věřit a uvidíš, že prohlídky bere opravdu vážně.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář