Prázdniny vletěly do druhé poloviny a ty máš většinu svých plánů za sebou a nudíš se? Všichni kamarádi jsou na prázdninách a ty nevíš, co dělat? Nebo se chystáš s vašima na dovolenou a bojíš se, že se tam s nimi ukoušeš nudou? Mám pro tebe návrh.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Prázdniny vletěly do druhé poloviny a ty máš většinu svých plánů za sebou a nudíš se? Všichni kamarádi jsou na prázdninách a ty nevíš, co dělat? Nebo se chystáš s vašima na dovolenou a bojíš se, že se tam s nimi ukoušeš nudou? Mám pro tebe návrh. Říká ti něco geocaching? Je to výborná hra plná dobrodružství, která se dá hrát ve stovkách zemí po celém světě, takže si ji můžeš vzít i s sebou a moc místa v batohu ti nezabere.

Cože, nějaké papírové mapy? Tak to už dávno ne! Papír v této hře nahradily moderní GPS přístroje.

Cože, nějaké papírové mapy? Tak to už dávno ne! Papír v této hře nahradily moderní GPS přístroje.

Co je geocaching?

Jedná se o turistickou a navigační hru, která spočívá v hledání pokladů tzv. keší. Keše jsou ukryté někým na místa, jejichž souřadnice a další doplňující informace zveřejní na internetových stránkách www.geocaching.cz. Ty se zaregistruješ, podíváš se na místo ve světě, které tě zajímá, a najdeš si souřadnice keše a další informace o ní. Pak ji pomocí navigace nebo mapy hledáš. Při nalezení keše se zapíšeš do sešitu, který najdeš uvnitř a po připojení na internet se se svým nálezem pochlubíš na internetu. V České republice je v tuhle chvíli 18588 keší, v Praze jich můžeš najít 1570.

Co je ke hře potřeba?

Jak už jsem psala, na hledání keše budeš potřebovat navigaci. Nejsou vhodné navigace do auta, protože se tě automaticky snaží přesměrovat na nejbližší silnici a tato funkce se často nedá vypnout. Můžeš ale použít navigace v telefonu nebo si koupit nějakou levnější turistickou. Základní funkcí, kterou tvoje navigace musí umět je ukládání bodů na určité souřadnice. K vyznačeným bodům tě pak musí navádět šipkou k danému cíli. Dobrý je i údaj o vzdálenosti. Pokud navigaci nemáš a chceš vyrazit hledat keše třeba hned teď, stačí ti i papírová mapa. Nejlepší však je kombinovat mapu s GPS.

Co hledáš?

Keše bývají většinou ve formě nějaké krabičky nebo schránky, ve které je deník, do kterého se jako nálezce zapíšeš. Dále tam bývá ukrytá nějaká odměna pro nálezce. Může to být hračka, mince nebo cokoliv, co souvisí s umístěním keše. Keše bývají ukryty na místech, která jsou něčím atraktivní, takže můžeš čekat i nějakou zajímavost o daném místě. Nalezený poklad si můžeš vzít nebo ho tam nechat, ale měla bys přihodit něco svého pro další nálezce.

Co z toho?

Především dobrodružství a vzrušení. Vyrazíš na cestu, která má cíl. Následuje radost z nalezení pokladu, a protože keše bývají umístěny na místech, na kterých je něco vidět, bude ti odměnou nejen daný poklad. Při hledání keší by tě neměl nikdo sledovat, lidi jsou různí a kolikrát se stane, že keše nalezou a zničí nebo odnesou. Keše mohou být umístěny i na místa, která jsou velmi frekventovaná, takže o to větší vzrušení můžeš zažít, když se snažíš být nenápadná. A ještě rada na konec – čti informace a poznámky ostatních pátračů. Poznáš z nich, kdy má cenu keš hledat a kdy je lepší se poohlédnout po jiné.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Dani

    Taky potřím mezi lidi ,,postižené” geocachingem :) Je to super zábava pro lidi všech věkových kategorií. Článek se mi moc líbil, hlavně mě potěšilo zjištění, kolik keší se u nás v republice skrývá. To máme co dělat ještě spoustu let :) Jen bych měla nějaké menší připomínky : souřadnice a další poznámky k jednotlivým cache se nacházejí na http://www.geocaching.com. A co se týče výměny věcí z pokladů, platí heslo: ,,Měň fér nebo neměň vůbec”, tudíž vyměňovat věci ve stejné hodnotě nebo za vyšší( bohužel to spousta kačerů nedodržuje a pak to podle toho vypadá, keše se stávají odkladištěm nepotřebných věcí). Což se netýká putovních předmětů, které mají za cíl putovat z jedné keše do druhé, ty si ale ,,kačeři” nenechávají, ale co nejdříve je posunou do jiného pokladu.