Přátelství dokáže pomoci v tolika věcech! Můžete spolu diskutovat o každodenních událostech, ale hlavně pro sebe být i oporou. Kamarád je naprosto úžasný lék na stres, úzkost i prodloužení života.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Dobré přátelství je nezbytné pro zdravý život

Není nad setkání a uvolnění se s přáteli

Sejít se s opravdovou kamarádkou a říct jí, co tě právě trápí. Sejít se s bandou kamarádek v tanečním baru. Bydlet na koleji s dobrou spolubydlící… Společnost je pro člověka hrozně důležitá. Role přátel je v životě přímo léčebná. A to ví především ti, co přátele mají. Nemusíš jich mít hordu, nejde o kvantitu, jako spíše kvalitu. Pravdou ale je, že čím více lidí na téhle planetě žije, tím je pro někoho náročnější se seznámit. Pokud někdo touží po seznámení, jsou dvě základní pravidla: nebuď vybíravý a neboj se mluvit! Žijeme jen jednou a byla by škoda neoslovit někoho jen kvůli tomu, že by nám to na chvíli přišlo trapné. Pokud se stěhuješ na nové místo, doporučují se hlavně týmové koníčky.

Místo mastiček na vrásky – kámoška!

Studie dokázaly, že přátelství dokáže odstranit obrovské množství stresu v nás nahromaděném. Odstraňuje náznaky stárnutí a prodlužuje život, jelikož nás činí šťastnějšími. Australská studie se do tohoto tématu pustila velmi pečlivě a dlouhodobě sledovala 1500 seniorů (mužů i žen) a dokázala, že čím rozsáhlejší sociální sítě člověk má, tím se zvyšuje jeho životnost (tady se tedy doporučuje i kvantita přátel). U žen má ještě silnější účinky, jelikož při setkání s kamarádkou se u nich uvolňuje oxytocin (jako i při doteku, mazlení s partnerem, setkání s vlastním dítětem,…), který má uklidňující účinky. V Harvard Medical School bylo zjištěno, že čím více spojení s přáteli máte, tím menší riziko různých onemocnění vám hrozí. Dokonce se to týká i závislosti na cigaretách nebo obezity.

Lékaři by kamarády nejraději předepisovali

Většina lékařů a psychologů doporučuje nestranit se společnosti a využívat nejrůznějších možností, kde se s ní setkáváme pravidelně. Člověku trpícímu úzkostmi nebo přílišným stresem se doporučuje právě kontakt se společností. Přesně tak se úzkosti můžete zbavit, a tak i nátlaku na srdce a tudíž i kardiovaskulárním chorobám. Každý jsme jiný, někomu se doporučí keramické kurzy, někomu jóga a dalšímu zase kurzy vaření. Protože uvolnit se při nějaké činnosti a při tom být s lidmi může být skvělý lék. Rozhodně jde o společnost, být někde, kde jsou lidé akorát nepříjemní, tam se zbytečně nezdržujte. Mám na mysli pozitivní trávení času.

Nezapomínej a ber je, jací jsou

Dnes už je tolik možností, jak zůstat s přáteli v kontaktu, že už je zbytečné se vymlouvat. Třeba na facebooku naplánuj událost, pozvi kámošky, domluvte se na datu a čase a konečně někam vyrazte, pokud jste to dlouho neudělali. Když je ti smutno, pošli prostě SMSku kamarádce a uvidíš, že ti ráda pomůže. Ber kamarády, jací jsou, každý jsme jiný a každý máme své mouchy. Jestli se ti déle neozvala, ozvi se jí ty. Uvidíš, že poklábosit nebo zablbnout si s kámoškou ti může pomoci víc, než si dokážeš představit.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář