Dlouhodobý smutek bez zjevných příčin, nálada na nic, nechuť k jídlu, poruchy spánku, nízké sebevědomí, přecitlivělost nebo apatie, to všechno jsou příznaky deprese. Trpí jí až 15% populace, číslo ovšem stále stoupá a tato nemoc se projevuje u stále mladších lidí. Odborníci tvrdí, že deprese člověka bolí víc než rakovina.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Dlouhodobý smutek bez zjevných příčin, nálada na nic, nechuť k jídlu, poruchy spánku, nízké sebevědomí, přecitlivělost nebo apatie, to všechno jsou příznaky deprese. Trpí jí až 15% populace, číslo ovšem stále stoupá a tato nemoc se projevuje u stále mladších lidí. Odborníci tvrdí, že deprese člověka bolí víc než rakovina. Faktem ovšem je, že deprese náš organismus velmi vyčerpává a ztěžuje nám život.

Patologický smutek je onemocnění celého těla

Patologický smutek je onemocnění celého těla

Co je deprese?

Deprese patří mezi poruchy nálady, jde o patologický smutek. Je nemocí celého těla. Často za různými nemocemi, které se nedaří léčit, může být právě ona. Nemocní ji nemohou ovlivnit vůlí, proto s nimi dokáže opravdu zamávat. Délka deprese je individuální, může trvat týden, ale i půl roku a má tendenci se vracet. Protože postižení jedinci mají pocit, že na ničem už v jejich životě nezáleží a jejich život ztratil smysl, často se uchylují k sebevražedným myšlenkám až k sebevražednému jednání.

Jaké jsou další příznaky deprese?

Jedinci trpící depresí pociťují beznaděj, jsou váhaví, zpomalení a neschopní radovat se, mají problémy s pamětí a pozorností, ztrácí o všechno zájem. K základním fyzickým příznakům patří nechuť k jídlu a související ztráta na váze, zácpa a nezájem o sex.

A příčiny deprese?

Příčinou deprese je většinou nevyváženost chemického prostředí v mozku. Pak už stačí jen dlouhodobý stres, nahromaděné problémy nebo silný negativní emoční zážitek a deprese propukne.
Depresi může způsobovat ale i špatně zvolená antikoncepce, proto její výběr důkladně prober se svou gynekoložkou.

Kde hledat pomoc?

S většinou forem depresí ti pomůže psycholog, ke kterému budeš pravidelně docházet a on bude tvou nemoc kontrolovat, dohlížet na její vývoj a navrhne její léčbu. Těžké formy se řeší hospitalizací a léky, které ti předepíše doktor nebo psychiatr. Antidepresiv je dnes už spousta druhů a mají jen minimální vedlejší účinky.
Pokud je tohle řešení pro tebe příliš radikální, zkus nejdříve bylinkové čaje. Na deprese je ideální ibišek, řepík, jitrocel, máta, meduňka a třezalka tečkovaná. Na poslední jmenovanou si dej pozor, protože negativně ovlivňuje účinky hormonální antikoncepce. O jejím užívání se raději poraď s doktorem. Všechny čaje seženeš v lékárně, kde koupíš i různé volně prodejné léky na uvolnění a odbourání napětí a úzkosti. Když si nebudeš vědět rady, jistě ti i tam rádi poradí.
Spousta lidí se v depresi uchyluje k alkoholu nebo drogám. Oba dokážou uvolnit napětí a člověku tak ulevit, ale pozor, tohle řešení je pouze krátkodobé a nakonec člověku vezme mnohem víc, než dá.

Konec dobrý, všechno dobré

Depresí v minulosti trpěli známí lidé jako Winston Churchil, Ernst Hemingway, Miloš Kopecký nebo Vincent van Gogh. Přestože se říká, že se deprese objevuje v kvalitní společnosti, je ve většině případů přechodná a řešitelná, proto neváhej a začni ji řešit co nejdříve!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář