Přináším ti rozhovor s instruktorkou H.E.A.T. PROGRAM®, která díky tomuto cvičení ve spojení se stroji v posilovně zhubla neuvěřitelných 60 kg a ráda by motivovala dívky, které trpí silnou obezitou.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Nikdy nebyla jako proutek, po porodu vážila 160 kg a omezení pohybu kolem svého syna jí motivovalo ke změně. Začala pravidelně cvičit, podstoupila operační zákrok a nakonec se stala instruktorkou H.E.A.T. PROGRAM®. Dnes se usmívá, podniká výlety se sedmiletým synem Kubou a zaslouženě po trénincích relaxuje.

Instruktorka Renata Levá
Renata Levá (instruktorka H.E.A.T. PROGRAM®)
foto: Martin Kubica (z knihy Nebyla jsem VELKÁ, byla jsem TLUSTÁ)

1) Ahoj Renatko, předem ti děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Asi bys nikdy nevěřila, že jednou budeš vypadat tak jako dnes, že?

Asi ne, ale ve velkém těle jsem byla spokojená. Neřešila jsem, co budu jíst a kdy půjdu cvičit.

2) Po porodu svého syna Kuby jsi trpěla nadměrnou obezitou. Nemyslím to ve zlém. Co tě motivovalo, abys se sebou začala něco dělat?

Po porodu Kuby jsem byla tak moc šťastná, že jsem se sama sebou vůbec nezaobírala. Tlustá holka jsem byla odmala, tak co. Až když byli Kubovi téměř 2 roky a já stála v Harrachově pod kopcem, tak mi došlo, že nemám ponětí o tom, kdo s tím chlapečkem bude příští rok sáňkovat, když mé velké tělo mi to nedovolí. A nezůstalo u sáněk. Lyže, voda, kolo, koně, výlety. Ačkoliv jsem si to nepřiznávala, tak téměř 160 kg bylo velmi omezujících a já si řekla, že ho o to prostě nemůžu připravit. Nemluvě o tom, že jsem nechtěla, aby se mu někdo smál za to, jakou má mámu.

3) Poměrně dlouhou dobu jsi navštěvovala Fitness Hanky Kynychové, kde ti s nabranými kily pomáhal osobní trenér Michal Dolejš. Jaké byly začátky a neměla jsi chuť to někdy vzdát?

K Hance do fitness jsem šla s obrovským odhodláním a zároveň se strachem. Na prvním místě jsem hledala „ty pohledy“ ostatních lidí. Dokola mi říkaly: „Co tahle tady dělá?“ A musím říct, že jsem je nikdy nenašla – naopak! Našla jsem tam podporu a spoustu skvělých přátel, k nimž patří i osobní trenér Michal. I on ze začátku koukal lehce skepticky, ale po pár měsících mé každodenní docházky věděl, že se nevzdám. Sama jsem to chtěla vzdát několikrát v týdnu, ale věděla jsem, že jestli nepůjdu jednou, dvakrát, tak už nepůjdu nikdy.

Instruktorka Renata Levá
Renata na začátku své strnité cesty.

4) Prozradíš nám, jak dlouho jsi k němu chodila?

S Michalem jsem cvičila přes rok třikrát až čtyřikrát týdně. Po operačním zákroku jsem přidala dvakrát týdně H.E.A.T. PROGRAM® nebo nějaký aerobic.

5) Není žádným tajemstvím, že jsi podstoupila operaci žaludku. Jak to probíhá a proč ses k tomu rozhodla, když kila šla rychle dolů?

V prosinci 2007 jsem podstoupila tubulizaci žaludku. V té době to byl nový způsob v bariatrii, ale ta touha byla větší než strach. Dokázala jsem sama zhubnout 20 – 25 kg za poměrně krátkou dobu, ale jo-jo efekt vždy spolehlivě zafungoval. Myslím, že když už má někdo morbidní obezitu, měl by jít za odborníkem a netrápit se. Na druhou stranu, jestli do toho jde někdo s tím, že mu uříznou kus žaludku a on bude doživotně jako proutek, je taky nesmysl. Pořád je to o sebekázni. A výsledky? Díky pravidelnému cvičení bylo za rok 60 kg dole a u toho nezůstalo.

6) Tvé výsledky byly obrovské a to byla další motivace pokračovat ve zdravém životním stylu. Udělala sis kurz instruktorky H.E.A.T. PROGRAMu®. Proč zrovna tento sport?

H.E.A.T. PROGRAM®: to byla výzva! Nikdy by mě nenapadlo, že by mě to mohlo živit a na kurz jsem se odvážila jen proto, abych si dokázala, že na to fyzicky mám. Že dokážu na tom školení ujít ty čtyři lekce s těmi letitými zkušenými fitnessáky. Dnes mě to živí přes tři roky a loni jsem byla vybrána do týmu jako supervisor, což je pro mě čest. Najdete mě v Ella studiu v Jesenici u Prahy, Partyfitu Invalidovna na Praze 8 a PartyFitu Pankrác na Praze 4. K H.E.A.T. PROGRAMu® jsem přidala trenérskou školu p. Tlapáka, ale na to už není moc času.

Instruktorka Renata Levá
Renata Levá (instruktorka H.E.A.T. PROGRAM®)
zdroj: Martin Kubica (z knihy Nebyla jsem VELKÁ, byla jsem TLUSTÁ)

7) H.E.A.T. PROGRAM® je pouze chůze, která může přejít v chůzi kondiční, ale může zůstat jen příjemnou procházkou. Jak se tedy dá na něm hubnout?

Chůze je nejpřirozenější pohyb člověka. Pokud máš jakékoliv omezení a lékař ti cokoliv zakáže, tak chůze k tomu nepatří. Je to nejjednodušší skupinové cvičení pro všechny lidi. Je nádherný mít na lekci tři dámy ve věku 65 let, tři sestřičky z IKEMu, co celý den stojí na nohou, tři sedící účetní z kanceláře, tři hokejisty, kteří jdou v rámci tréninku a všichni si z té lekce odnesou přesně to, pro co si přišli. Jak se dá hubnout? Chodit se sporttestrem, nechat si poradit a nevzdat to!

8) Perlička na závěr je ta, že jsi nedávno napsala napůl s Janou Kaiserovou knihu “Nebyla jsem VELKÁ, byla jsem TLUSTÁ”. Jak se cítíš teď po tak dlouhé a strnité cestě?

Cítím se hezky, ale spokojená úplně nejsem. Ona ta spokojenost pak lehce sklouzává k lenosti, takže mám stále nastaven cíl a jdu si za ním. A knížka? Knížka byl výborný nápad mých klientek z fitness. Je určená všem, kteří o sobě pochybují a hledají cestu – inspiraci, potřebují šťouchnout a ohlasy právě takových lidí jsou a my s Janou jsme za ně moc rády.

9) Dnes už si bez sportu život neumíš představit. Prozraď nám ale, jak odpočíváš?

Momentálně cvičím každý den a nejen H.E.A.T. PROGRAM®. Je dobré jakýkoliv sport kombinovat. A odpočinek? Na ten moc času není, ale mám moc ráda saunu.

Instruktorka Renata Levá
Motivující kniha pro obézní ženy.

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Holky, dávejte si reálné cíle a mějte se rády. Je totiž lepší mít 5 kg navíc, být šťastná a spokojená než utrápená a zoufalá nad číslem své váhy. A ještě něco: začněte hned, nečekejte na pondělí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář