Přináším ti tip na zdravý sýr, který bude tvým společníkem i v dobách hubnutí. Sýr cottage ve sladké či slané variantě nejen skvěle chutná, ale prospívá i zdraví a postavě.

avatar

Jana Zlámalová
Působí jako doktorandka v oboru religionistiky.

Se svými pěti gramy tuku je sýr cottage hned po olomouckých tvarůžkách jasnou volbou pro tvoji štíhlou figuru i zdraví.

Záhadný původ

Je zajímavé, že český internet vidí původ cottage v Anglii a naopak americké kuchařky považují cottage za sýr pocházející z východní a střední Evropy. Všichni se ovšem shodují v tom, že tenhle sýr byl vyráběn v každé druhé vesnické chalupě (anglicky cottage), z čehož vyplývá i jeho současný název. A tak stejně ani nikdo nepochybuje o tom, že sýr cottage skvěle chutná a to i navzdory tomu, že je bez výhrady zdravý.

Cottage sýr
zdroj: davidlebovitz.com

Hrudky s tisíce a jednou příchutí

Cottage najdeš v obchodě mezi mléčnými sýry, ale na rozdíl od většiny sýrů je prodáván v plastovém kelímku. Sýr cottage totiž tvoří hrudky čerstvého sýra, které jsou promíchány s malým množstvím smetany. Nezapomeň, že smetany by opravdu mělo být jenom malé množství a když proto narazíš na kelímek, ve kterém to šplouchá a plave, tak se raději poohlédni po jiné značce. Cottage je k dostání v neochucené variantě, se slanou příchutí (s pažitkou, se zeleninou, s rajčaty a olivami, se šunkou a křenem, atd.), ale i ve sladké variantě (borůvka, jahoda, atd.).

Sýr Cottage příchutě
foto: kubik.cz

Hodí se kamkoliv

Sýr cottage je výborný jen tak na krajíci chleba nebo na topince, ale dá se s ním také krásně kouzlit v kuchyni. Díky své hrudkovité konzistenci a neutrální chuti se cottage pěkně vyjímá v salátech a to jak v zeleninových, tak i v ovocných. Není ale problém cottage využít i při přípravě vydatného oběda a to ať už dáváš přednost masu, nebo spíš preferuješ vegetariánskou stravu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář