Na naší planetě byste jen velice těžko hledali člověka, který nezná značku Coca Cola. Firma tohoto jména je čtvrtou nejhodnotnější na světě a denně se ve více než 200 zemích zkonzumuje na 1.9 miliardy nápojů z jejího portfolia.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Historie Coca Coly

Historie nápoje se začala psát v roce 1885, kdy lékárník John Pemberton vytvořil nikoliv nápoj, ale léčivo obsahující alkohol i kokain. Ani jednu z těchto složek již dnes samozřejmě nápoj neobsahuje, i v jiných oblastech ale urazila Coca Cola velmi dlouhou cestu. Za jejím celosvětovým úspěchem stojí zejména geniální marketing, a i díky němu je Coca Cola vpravdě kulturním fenoménem. Každá mince má ale dvě strany a „kola“ je často oprávněně kritizována i za některé její negativní zdravotní účinky. Jedním z nich je i škodlivost pro zuby.

Škodlivost zubům

Podle jednoho z nejrozšířenějších mýtů a legend, které o Coca Cole panují, dokáže tento nápoj rozpustit hřebíky a v neposlední řadě také zuby. Pravda to samozřejmě není a nic takového Coca Cola opravdu neumí. Ale stejně jako dokáže Cola zbavit hřebík rzi, zubní sklovinu při časté konzumaci poškodí také. Vysoký obsah cukru a nezanedbatelná koncentrace kyseliny fosforečné skutečně mohou poškozovat zubní sklovinu (tento problém se netýká jen samotné Coca Coly – Sprite, Fanta a další sladké sycené nápoje působí na zuby stejným způsobem). Poškození, které Coca Cola zubům působí je dokonce výraznější než u stoprocentních ovocných džusů nebo červeného vína. Nevítaným bonusem je pak i tvorba nevzhledných hnědých skvrn na povrchu zubů. Avšak v případě poškození doporučujeme náhlou návštěvu zubního lékaře.

Málo nevadí

Dát si občas skleničku Coca Coly vám samozřejmě chrup nezničí, je však třeba vyhnout se její nadměrné konzumaci. Na dětském nápojovém lístku by potom Coca Cola neměla mít místo vůbec.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Ivana Navrátilová

    Já teda Coca Colu dřív pila poměrně hodně a myslím si, že i díky tomu jsou mé zuby teď v tak strašném stavu. Částečně za to ale může asi i to, že jsem se o ně neuměla pořádně starat. To už teď naštěstí umím. Hodně mi v tom pomáhá například i ústní sprcha, kterou jsem si před časem koupila přes https://www.ustni-sprchy.cz/

  • kristýna ryglová

    Já si život bez Coca Coly nedokážu představit. Piji ji poměrně často. Buďto samotnou, ale raději s nějakým dobrým rumem. Dávám přednost kvalitnímu rumu, který kupuji zde: http://www.1er.cz/destilaty/rum . Rum s Coca Colou je super kombinace.