Před pár dny za mnou přišla kamarádka a celá šťastná mi oznámila, že za víkend zhubla kilo. Ptala jsem se jí, jak to udělala a ona odpověděla: „Chodím na zumbu!“ I když byla na první lekci, dalo jí to tak zabrat, že zhubla a nemluvila o ničem jiném než, jak se těší na další hodinu, protože ten tanec jí naprosto pohltil.

avatar

Nikol Chrástová
Blogerka se zájmem o vše zajímavé, co se objeví v jejím zorném poli.

Před pár dny za mnou přišla kamarádka a celá šťastná mi oznámila, že za víkend zhubla kilo. Ptala jsem se jí, jak to udělala a ona odpověděla: „Chodím na zumbu!“ I když byla na první lekci, dalo jí to tak zabrat, že zhubla a nemluvila o ničem jiném než, jak se těší na další hodinu, protože ten tanec jí naprosto pohltil. A tak jsem si řekla, že se té zumbě podívám na zub.

Zakladatelem tohoto fenoménu je Beto Perez, který pochází z Kolumbie. (zdroj: zumba.com)

Zakladatelem tohoto fenoménu je Beto Perez, který pochází z Kolumbie. (zdroj: zumba.com)

Zumba – tolik tanců v jednom

Zumba, která je teď hitem, protože o ní mluví podezřele moc lidí, je vlastně soubor několika tanců. Na internetu jsem si do vyhledávače zadala „Zumba“ a našlo se mi pár videí. Na latinsko-americkou hudbu podle instruktorky tančíte střídavě kroky z mamby, samby, flamenga, tanga a salsy. Do toho jsou zapojeny posilovací cviky. To vše se buď v kratších, nebo delších intervalech opakuje, za doprovodu hudby. Zumba má několik druhů. Ta, na kterou chodí kamarádky, potom zumbatomic pro děti nebo třeba aqua zumba, která jako už název napovídá, se tančí ve vodě. Podle kamarádek je zumba zaručeně tanec, ale pro někoho je to cvičení. Myslím, že zumba je takové dva v jednom.

Rozhovor se zakladatelem (anglicky)

Hodina zumby

Zajímalo mě, jak vypadá taková hodina zumby. Zeptala jsem se více lidí, kteří chodí každý do jiného kurzu. Na začátku hodiny se všichni rozcvičí krátkou sestavou na pomalou hudbu nebo se klasicky protáhnou. Potom se hudba začíná zrychlovat a tempo se zvyšuje. Kurzy zumby jsou v okolí našeho města přeplněné, jaké je o ně zájem. Můžete se zapsat do kurzu, který je na půl roku či na rok nebo zkuste navštívit lekce, které se platí každou hodinu a můžete na ně jít, jen když se vám bude chtít. Taková hodina většinou stojí 60-100 korun. Pro někoho je výhodnější zaplatit si 2000 a chodit na zumbu celý rok.

Zumbování = spalování

Samozřejmě mě nejvíce zaujalo to, že se po zumbě tolik hubne. Je to díky rytmu, ve kterém se zumba tančí, což je vlastně střídání rychlých a pomalých kroků. Svůj podíl na tom má také více druhů tanců, protože se do tance a cvičení zapojí všechny svaly v těle. Tělo dostává zabrat, tuky se spalují a ty nejen, že zhubneš, ale můžeš mít také krásně zpevněnou postavu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Radinka

  jj zumba není na hubnutí ale spíše na zpevnění svalů. Víc je hodně napsáno tady: http://zdravi-hubnuti.cz/tema-zumba/.

 • Sabilla

  A co si vzít na zumbu na sebe? Můžu jít v tomto http://www.feel-joy.cz/p/detske-tanecni-kalhoty-freestyle-fialova/ ?

 • Marťuška

  Zumbou se rozhodně nezhubne… Kdo chce napomoci tomu aby spaloval “TUKY”!!! rozhodně vsaďte na aerobik. Zumbou sice vybijete energii, zablbanete si, zatančíte, ale střídání rychlého a pomalého tempa a pauzy mezi hudbou je chyba!!! Spalujete tak maximálně cukry a to je špatně. Na to pozor. Při aerobiku narozdíl od zumby se vyšplháte na optimální tepovou frekvenci a tu si držíte tempem tak, abyste spalovali. Dnes již aerobik není tak fádní jako kdysi (dance aerobik v rytmu latina je zábava a při hubnutí to má větší smysl, jump aerobik na trampolínách je taky supr, aqua aerobik atd. ) Dnes má aerobik spoustu různých forem. Aerobikem zhubnete, posílíte tělo a taky si zablbnete zrovna tak, jako na zumbě. Aerobikem na rozdíl od zumby skutečně zhubnete – ovšem nejenom ním samozřejmě. Musíte tomu podřídit i jídelníček ;-) to je jasná věc.

 • kralvac

  Zda se po zumbě hubne či ne je dobrá otázka a ne každému se to povede. Záleží také na individuálním přístupu.
  1. K tomu patří i to co člověk jí. Pro hubnutí obecně je dobré omezit nebo přestat sladit (můj případ), a hlavně mít stravu bohatší na jód, protože nejen pohyb ve vhodné tepové frekvenci (u mě cca 130-140) je třeba ke spalování tuků, ale k jejich rozkladu v těle je třeba právě i jód. Jinak dochází ke spalování bílkovin (stavební prvek svalových tkání) a člověk je pak více unavený a nehubne.
  Pozor také na celozrné potraviny. Pokud se vyhýbáte veškerému bílému pečivu a cítíte se po celozrném více unaveni a bez energie, měli byste vědět, že právě celozrné pečivo na sebe váže jód a vyplavuje ho z těla, tudíž nezbývá na rozkládání tuků, ale tělo odbourává bílkoviny a jste více unaveni a nehubnete, možná spíše naopak!

  2. V každém případě se ale TAKÉ jedná o kardio a aerobní cvičení. (posiluje se srdeční a dýchací soustava).

  V každém případě je to ale super zábava, tanec, cvičení a pro mě jako pro kancelářskou krysu i výborný relax. A díky zumbě a drobné úpravě jídelníčku jsem o 5 kilo lehčí (chodím pravidelně od dubna a nyní již 3x týdně) a váhu si držím.

  Pár dalších informací o problematice hubnutí a tepové frekvenci můžete nalézt zde:
  http://www.hubnuti-jak.cz/bmi/

 • Nina

  ve Jste to co jíte právě popisují, že se po zumbě nehubne, protože se cvičí při velké tepové frekvenci….ale i tak může být zubma faj:)

 • Daniella

  Lucka:
  Po zumbě se opravdu hubne (z vlastní zkušenosti). Když cvičíš pravidelně, posiluješ svaly, zpevňuješ tělo, máš větší výdrž, hodně se zahřeješ! :) a hlavně zhubneš, sice pomalu ale ano. A má to ještě spousta dalších výhod :) Navíc je to jedině cvičení, které mě jako jediné baví.

 • lucka

  Nesouhlasím s tím, že se se zumbou hubne. V každém druhém článku se píše o tom, že zumba je cardio cvičení. Je to tedy cvičení tzv. na kondičku.