Paměť je pro všechny z nás jistě velmi důležitá. Proto je potřeba ji trénovat a procvičovat, abys ve stáří nehledala zuby v lednici.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Stárnutí a paměť

Proces stárnutí zasahuje všechny aspekty života, a jelikož se jedná o přirozený proces, nedá se tomu nijak zabránit. Jednou z věcí, která je ve stáří také zasažena, je právě paměť. Jen si vzpomeň na svou babičku, která věčně hledá brýle, i když je má zrovna na nose a neví, jestli náhodou nenechala zapnutou plotýnku, tudíž se musíte znovu vrátit a všechno překontrolovat. Co kdyby náhodou. Jednou takhle dojde i na tebe, na nás všechny, ale dobrou zprávou je, že se tyto procesy dají zpomalit. Jak, ptáš se? Cvičením paměti.

Co dělat, abys ve stáří nehledala brýle, které máš na nose?

1. Nauč se další cizí jazyk

Jazyky jsou výhodou v každém ohledu. Nejenže tvého budoucího zaměstnavatele jistě potěší pohled na tvůj životopis, ve kterém nebude jen suchá angličtina, kterou dneska mluví kdekdo, ale také si tím procvičíš mozek. Učení se nových jazyků je velmi účinné proti zapomínání. Díky tomu, že si osvojíš různá nová slovíčka a naučíš se gramatiku, nezlepšuješ jen svoji jazykovou stránku, ale také tu duševní, protože přitom cvičíš mozek.

2. Puzzle a slovní hry

Slovní hry, puzzle, křížovky, sudoku,… Všechno tohle ti pomáhá procvičovat a stimulovat mozek. Je jedno, jestli se jedná o nedělní křížovku v novinách, osmisměrku nebo Scrabble, důležitá je zde práce se slovy či čísly nebo dokonce spojování obrázků. V současné době jisté studie dokonce uvádí, že ten, kdo denně luští křížovky nebo nějak jinak podobně cvičí mozek, velmi snižuje riziko, že u něho později propukne Alzheimerova choroba. Na prázdninové cesty si tedy rozhodně nezapomeň přibalit sešit s křížovkami.

3. Ať je hudba tvůj lék

Muzika a hudba je také skvělý způsob, jak posilovat svou paměť. Jistě vnímáš, že už u malých dětí jsou jejich duševní a verbální schopnosti rozvíjeny za pomocí klasické hudby, tak stejně tak může hudba fungovat i při práci s pamětí. Když totiž posloucháš písničky, procvičuješ svou paměť zapamatováváním si melodie nebo slov. Když si potom zpíváš s rádiem, ani si to neuvědomuješ, ale trénuješ si mozek. Je to jednoduché a účinné!

4. Mluv sama se sebou

Ačkoliv to může znít jako bláznovství, opak je pravdou. To, že si povídáš sama se sebou, nebo si dokonce vyprávíš nějakou příhodu, která se ti stala, si cvičíš paměť. Tento způsob se dlouhou dobu používal pro léčení Alzheimerovy choroby. Různé studie potom ukazují, že lidé, co si takto sami pro sebe povídají, mají ve stáří menší riziko vzniku demence. Navíc si opakováním daného příběhu uchováváš v paměti více detailů a souvislostí.

5. Čtení knih

I tento bod zde rozhodně musí figurovat. Knihy nabízejí každému z nás nejen dobrodružství, ale také procvičování mozkových závitů. Ne nadarmo se říká, že kdo čte, tak žije tisíc životů. Proto bys kromě křížovek měla do tašky na prázdniny přihodit i nějakou knihu. K zahození rozhodně nejsou ani různé studie, časopisy a články, ale faktem je, že kniha je prostě přeci jen kniha. A v dnešní době čteček můžeš číst v podstatě kdekoliv – v autobuse, ve frontě na obědy,… Kromě čtení pak můžeš zkusit příběh někomu převyprávět nebo si třeba zkusit vzpomenout na děj nějaké knihy, kterou jsi četla už dříve. I takto se dá posilovat paměť.

6. Hry na cvičení mozku

Různé IQ testy nebo nějaké doplňovačky jsou také velmi dobré. Kromě zvýšení aktivity mozku a přemýšlení jsou také některé tyto hry zaměřené na souhru ruky a oka či tvého postřehu. I to bys neměla podceňovat. Některé takové hry můžeš najít na internetu nebo jsou i různé knihy zaměřené právě na přemýšlení a doplňování. Zkus třeba nějakou hru na této stránce http://www.sensen.cz/aktivni-zivot/procvic-mozek/ , popřípadě určitě najdeš i nějaké jiné.


Video na procvičení myšlení. Na Youtube jich je víc, ale pozor, ne u všech najdeš i správní odpovědi. Zde jsou uvedeny přímo ve videu.

7. Mnemotechnické pomůcky a vtipy

A poslední, co zde uvedu, jsou mnemotechnické pomůcky, díky kterým si toho zapamatuješ mnohem více. Kdo by neznal například O Slečno Sejměte Též Podprsenku, nebo Robustního cestáře, který líbal na koleno Helenu/Hanu. A jak se ta tabulka prvků do chemie učila snadněji, že? Kromě těchto pomůcek jsou dobré i různé vtipy, anekdoty a říkanky, které nám také pomáhají procvičovat paměť.

Myslet – na stáří i ve stáří

Díky těmto několika snadným bodům bys měla udržet svoji mysl na dobré úrovni i během stáří. Buď jednotlivá cvičení nebo i jejich kombinace, by tě měly dostatečně připravit a pokud ne vyloženě zastavit, tak alespoň zpomalit rozvíjející se zapomínání a demenci ve stáří. Rozhodně to tedy nepodceňuj.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář