Podzimní počasí je sychravé, chladné a vlezlé. Naše imunita dostává už tak pořádně zabrat a k tomu se nás ještě snaží skolit různé nemoci a virózy v čele s chřipkou. Tou u nás onemocní každý rok 2 miliony lidí. Pro lidi s oslabenou imunitou může být chřipka velmi nebezpečná.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Podzimní počasí je sychravé, chladné a vlezlé. Naše imunita dostává už tak pořádně zabrat a k tomu se nás ještě snaží skolit různé nemoci a virózy v čele s chřipkou. Tou u nás onemocní každý rok 2 miliony lidí. Pro lidi s oslabenou imunitou může být chřipka velmi nebezpečná. Jak se jí vyhnout, popřípadě jak ji co nejrychleji a nejefektněji vyléčit, ti poradí tvoje Kámoška, která má s chřipkou bohaté zkušenosti.

Podzim je období, kdy je většina z nás nemocná. Jak se nemocem vyhnout ti poradí Kámoška

Podzim/zima je období, kdy je většina z nás nemocná. Jak se nemocem vyhnout, ti poradí Kámoška

Jak se chytá chřipka?

Chřipka má největší sílu na jaře a na podzim. Je to infekční virové onemocnění, které se šíří kapénkovou infekcí vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Tím myslím líbání, kašlání a používání společných hygienických potřeb jako je např. ručník.

Co chřipka provádí s tělem?

Chřipka napadá především dýchací cesty, kde se bakterie množí. Imunitní systém na nemoc reaguje tvorbou protilátek. Po 3 dnech od nakažení na sobě začneš zaznamenávat zvýšenou tělesnou teplotu, bolest svalů a kloubů a celkovou únavu. Chřipka může způsobovat i rýmu, kašel a bolest v krku.

Jak se chřipka léčí

Chřipka se musí vyležet. Na skolení chřipky budeš potřebovat postel, teploměr, teplý čaj a medem a citrónem, léky na snížení teploty jako je Paralen, Panadol nebo Aspirin a někoho, kdo ti bude do postýlky nosit vitamíny v podobě ovoce a zeleniny:) Dotyčného pouč, že potřebuješ především vitamíny skupiny B a vitamín C, takže jídelníček vyplň citrusy a banány. Hodně pij, a to ideálně teplý čaj. Skvělý je čaj bylinkový na chřipku a nachlazení nebo zázvorový. Zázvor nastrouhej a přelij vroucí vodou. Nech louhovat tak 15 minut a čaj dostatečně oslaď medem. Popros někoho, aby ti uvařil silný kuřecí vývar. Pokud ti to nedělá problém, jez co nejvíce cibuli a česnek, jsou to zázraky přírody :-) . Inhaluj páru. Výborná na to je Vincentka, ale pro tu ti někdo musí dojít do lékárny. Vodu ohřej v rendlíku, můžeš do ní kápnout pár kapek tea tree oleje. Přes hlavu přehoď ručník a páru inhaluj. Hodně spi, nekuř, nepij alkohol a nestresuj se. Chřipka většinou odejde po 4 – 7 dnech léčby. Po vyléčení vyper ručníky aspoň na 60˚C a vyměň zubní kartáček.

Důležitá je prevence

V období chřipek se vyhni pobytu ve společnosti s velkým množstvím lidí. Je jasné, že pokud musíš jezdit MHD, vyhneš se jim těžko, ale zkus omezit aspoň návštěvu kin, divadel a nákupních center, pokud to jde :-) . Zvyš příjem vitamínů a tekutin. Můžeš používat i multivitaminové přípravky, které musí obsahovat především vitamín C, zinek a selen. Nepodceňuj teplé oblékání. Vezmi si hlavně něco na krk a na hlavu, z té totiž odchází největší množství tepla. Další možností ochrany před chřipkou je očkování, sama ale nevím, zda ji mám doporučovat, protože znám jen samé případy, kdy je spíš na škodu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Zuzanka T.

    Na posileni imunity je skvela kryoterapie – lecba chladem. Sama chodim na kryo do teplickeho polaria a nemuzu si to vynachvalit! Ted navic maji akci na http://www.zapakatel.cz na kryoterapii za skvelou cenu, tak kdo by mel ze severu cech zajem, fakt doporucuju premoct prvotni odpor a jit do toho:))