Čistý, precizní, ladný. Takový je balet. Kdo se baletu někdy věnoval, ví, o čem mluvím. I ten, kdo byl někdy na baletním představení v divadle. Balet se od ostatních typů tance výrazně liší. Možná si myslíš, že v dnešní době je trochu zastaralý. Možná si říkáš, co je na baletu tak zajímavého.

avatar

Eva
Zajímavý článek je jako příběh plný napětí.

Čistý, precizní, ladný. Takový je balet. Kdo se baletu někdy věnoval, ví, o čem mluvím. I ten, kdo byl někdy na baletním představení v divadle. Balet se od ostatních typů tance výrazně liší. Možná si myslíš, že v dnešní době je trochu zastaralý. Možná si říkáš, co je na baletu tak zajímavého. Existuje přece spousta jiných tanců, jako je street dance, salsa, aerobic nebo hip-hop. Tak proč zrovna balet?

Objev tajemství klasického tance a začni chodit na hodiny baletu. Najdeš odvahu a staneš se baletkou?

Objev tajemství klasického tance a začni chodit na hodiny baletu. Najdeš odvahu a staneš se baletkou?

Pohyby z jiného světa

Co já osobně považuji na baletu za nejkrásnější a jedinečné? Je to přesnost, napětí a chuť dovést každý pohyb k dokonalosti. Tohle je to nejdůležitější. Tančit balet je jako být z jiného světa. Boří hranice, ať už ve vytrvalosti nebo v pohybu těla.

Kde najít hodiny baletu?

Jestli si tě balet nějakým způsobem získal, určitě se mu můžeš věnovat jen tak „amatérsky.“ Holky, co jsou z menšího města, můžou zkusit taneční obor v místní umělecké škole (ZUŠ). Většinou se tam nevyučuje jen balet, ale i tak si myslím, že mají dobrou úroveň. Pokud jsi z velkoměsta, určitě najdeš různé taneční školy nabízející lekce baletu. Třeba brněnské Janáčkovo divadlo pořádá baletní kurzy jak pro dospělé tak i pro děti a mládež.

Místo posilovny

Asi těžko může někdo tvrdit, že balet je jen takové hopsání a mávání rukama. Věř, že je to docela makačka. Tančení ti zpevní nohy, hlavně stehna, vyrýsuje ti zadeček a posílí paže. Mimo to získáš jemnost, naučíš se vzpřímeně stát a ladně chodit. V baletu je taky hodně důležité protahování. Spousta lidí má zkrácené svaly, takže pokud začneš s baletem, tyto problémy ti rozhodně nehrozí. Protahování tě může zbavit bolestí zad a budeš mít menší pravděpodobnost úrazu i v jiných sportech. Balet je zkrátka takové komplexní cvičení.

V čem do tanečního sálu?

Určitě ti také naskočí v hlavě obrázek malých holčiček v bílých trikotech a tylových sukýnkách s drdolem na hlavě. Něco takového se hodí na hodinu baletu. Můžeš vynechat sukni, ale trikot je velmi praktický. Hodí se doplnit jemnými punčochami a na zahřátí bolerkem. Klidně si ale vezmi elasťáky a upnuté triko (ideálně na ramínka). Důležité je obutí. Budeš potřebovat speciální cvičky takzvané piškoty. Jsou měkké, buď látkové, nebo kožené. Na závěr bych řekla, že pokud máš možnost, určitě se neboj a běž balet zkusit!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Jane

    Já na balet chodím od svých šesti let a nikdy jsem toho nelitovala i když třeba někdo to mohl odsoudit tak jsem vydržela jsem za to ráda zkuste to taky začít se dá vždy opravdu doporučuji :)