Když vidíš capoeiru poprvé, těžko uvěříš, že se jedná o bojové umění. Capoeira se podobá spíše tanci, využívá elegantních pohybů, akrobatických prvků a pro naše uši dost netradiční hudby. To ale není zdaleka všechno, capoeira v sobě skrývá hlubší význam. Kdo jejímu kouzlu propadne, stane se pro něj capoeira nejen sportem, ale i životním stylem.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Když vidíš capoeiru poprvé, těžko uvěříš, že se jedná o bojové umění. Capoeira se podobá spíše tanci, využívá elegantních pohybů, akrobatických prvků a pro naše uši dost netradiční hudby. To ale není zdaleka všechno, capoeira v sobě skrývá hlubší význam. Kdo jejímu kouzlu propadne, stane se pro něj capoeira nejen sportem, ale i životním stylem. Capoeira není tolik o tvém fyzickém výkonu jako o duševním soustředění a klidu. Má svou techniku, svá pravidla, ale pohyby si každý přizpůsobuje sám své osobnosti. Pohyby musí vycházet z duše. Capoeira vyžaduje mrštnost, rychlost, postřeh a vnitřní vyrovnanost.

Cool tanec nebo bojové umění?

Cool tanec nebo bojové umění? Capoeira je už několik let velkým fenoménem.

Z minulosti do současnosti

Capoeira vznikla v Brazílii jako určitý druh boje mezi africkými otroky a jejich pány. Boje trvaly více než jedno století a vyústily v jejich totální zákaz v roce 1707. Bojovníci se ale nedali zastrašit a začali boj maskovat tancem. Zprvu byla capoeira výhradně záležitostí boje holýma rukama, postupem doby, když se začal boj vyostřovat, nastoupily ke slovu zbraně. Zbraní, dodnes spjatou s capoeirou, je břitva. V roce 1972 se capoeira stala brazilským národním bojovým uměním a svou oblíbeností se v Brazílii dostala na druhé místo hned po fotbale.

Boj tancem

Princip capoeiry tkví v tom, že se soupeři smí dotýkat země pouze rukama, nohama a hlavou. Právě proto jsou bojovníci oblečeni v bílém, aby na jejich těle bylo vidět každé místo, které se dotklo země. Pas mají zdobený barevným páskem, který značí úroveň jejich umění.
Základním pohybem capoeiry je opakovaný pohyb nohou zvaný ginga. Z něj vychází všechny další pohyby. Stálý pohyb totiž maskuje vaše záměry a zároveň soupeři ztěžuje útok. Bojuje se v kruhu nazývaným roda, širokém asi 3 metry, který je ohraničený diváky. Z bojovníků vyhrává ten, který protivníka vytlačí z kruhu nebo ho dostane na zem. I přihlížející mají své úkoly. Někteří z nich hrají na hudební nástroje, zpívají písně nebo potleskávají do rytmu.

Dávka energie

Hudba v capoeiře hraje velmi důležitou roli. Hlavními nástroji v hudbě je berimbau, atabaque, pandeiro a agogo. Text písní je zásadně v portugalštině a je přizpůsobován hře a bojovníkům. Jestliže některý z protivníků ztratí hlavu a psychickou rovnováhu, bude přihlížející mistr zpívat píseň o něčem, co hráče uklidní. Pokud tomu teda bude rozumět, že jo? Pokud tě capoeira zaujala, koukni se po kurzu ve svém okolí. Ceny jsou různé podle města, ve kterém bydlíš. Obecně kurz seženeš od 2500 do 3500 Kč. Můžeš využít i open-class, kdy tě pak trénink vyjde na cca 150 Kč/hod.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář