Nevybavuj si při slovu buddhismus nějaké fanatické věřící. Nyní mám na mysli spíše nauku pozitivního myšlení, o které se zjistilo, že dokáže pomáhat při zvládání bolesti.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Buddhismus místo návštěvy u lékaře
Na bolest se buddhismus snaží útočit přímo v mysli

Nespoléhej se na léky, spoléhej se na sebe

Jelikož léky na bolest jsou spíš takovým make-upem, tak nejsou vůbec ideálním dlouhodobým řešením. Jenže spousta lidí trpí přetrvávajícími bolestmi, kterých je těžké se zbavit. Nezbývá nic jiného, než sáhnout po této léčbě. Jenže tělo si vytváří toleranci (zvyká si na účinky, a tak je třeba stále více léků). V tu chvíli se ocitáme v nekonečném a nepříjemném kruhu. Vědci se proto pustili do zkoumání ovlivňování bolesti naší myslí, aby se nešířily pouze tzv. babské rady. Zjistili, že léky opravdu dokáže nahradit správná práce s naší myslí.

Jakmile si na bolest zvykneš, bolí to víc!

Výzkumy probíhaly u lidí trpících např. artritidou, kde je bolest častým příznakem. Používal se laser. Předem se účastníkům experimentu řeklo, kam zasvítí. Navíc se zdůraznilo, že na kůži mohou cítit teplo, až tak silné, že by mohlo pálit. U těch lidí, u kterých se zdůraznilo pálení, došlo k nepříjemné situaci, jelikož pocítili bolest, na rozdíl od neupozorněné skupiny. Lidé, kteří bolest očekávají, si ji vlastně mohou způsobit ještě horší, a tak to mají právě lidé trpícím chronickými nemocemi, které doprovází nepříjemné bolesti. I mladí lidé trpí bolestmi kloubů, páteře, hlavy nebo jsou tu dívky s nepříjemnými bolestmi při menstruaci. A na tento experiment přímo sedí buddhismus a jeho techniky, které jsou zaměřené přímo na ovládání mysli!

Nauč se ovládat bolest

Vědci se domnívají, že lepší léčbou bolesti je terapie, než léky. A také pozitivní myšlení, které přináší například buddhismus. Mnohem horší bolesti totiž prožívají lidé ve stresu. Snížením stresu a uvolněním se od úzkosti si vytváříš nejlepší lék. Buddhismus nemá víru v žádného boha, ale je zaměřený přímo na duši. Meditace jsou velmi uvolňující. Zbavujete se strachu, stresu i úzkosti. Důležité při meditacích je zaměření na své tělo, na svojí duši a duševní procesy. Meditace na zklidnění mysli probíhá tak, že se osoba musí zaměřit na jeden bod (třeba sošku Buddhy, ale klidně cokoliv jiného). Poté je to meditace vhledu, kde se opravdu snažíte vhlížet do svého nitra, a proto je jejím druhým názvem analytická meditace. Takže pokud ty nebo někdo ve tvém okolí trpíte na nepříjemné bolesti, doporučuji buddhistickou meditaci, relaxační jógu anebo terapii. Rozhodně je lepší něco zkusit než se dobrovolně oddat lékům.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář