Ráda bys nějak využila svůj volný čas, ale kroužky jako malování nebo hra na hudební nástroj tě moc nelákají, radši bys nějaký sport? Pokud nemáš zájem o ty všudypřítomné jako je aerobik, street dance, fotbal nebo hokej a jsi dostatečně akční, pak je tu právě pro tebe tento přehled.

avatar

Tereza Bittnerová
Studentka, která umí karate a věnuje se hudbě!

Ráda bys nějak využila svůj volný čas, ale kroužky jako malování nebo hra na hudební nástroj tě moc nelákají, radši bys nějaký sport? Pokud nemáš zájem o ty všudypřítomné jako je aerobik, street dance, fotbal nebo hokej a jsi dostatečně akční, pak je tu právě pro tebe tento přehled. To, že se jedná o boj, vůbec neznamená, že se mu nemůže věnovat jakákoliv dívka.

Objev bojové sporty pro holky, které tě dostanou do formy a umí zvednout sebevědomí. Bránit se dokážeš sama!

Objev bojové sporty pro holky, které tě dostanou do formy a umí zvednout sebevědomí. Bránit se dokážeš sama!

Karate

Bojové umění, které se cvičí po dlouhá léta. I v České Republice je na vysoké úrovni, což dokazuje i pořádání několika ročníků Mistrovství Evropy v Praze. Sportovní oddíly můžeš dnes najít v téměř každém městě. Karate se dělí na dva velké úseky, které se pak praktikují na turnajích. Prvním z nich je kata, což je sestava bojových technik proti „neviditelnému útočníkovi“. Druhý úsek se nazývá kumite, což je boj se soupeřem. Při kumite jsou samozřejmě povinné chrániče, aby se předešlo nebezpečným zraněním.

Box, Kickbox a Muay Thai

Tyto tři sporty jsou si podobné. Box jistě každá z vás zná, stejně jako Kickbox a Muay Thai se odehrává v ringu. Od těch dvou se liší tím, že se zde používají pouze údery rukama. Kickbox je trochu jiný než box. Také se zde používají boxerské údery, ale navíc také kopy z karate. Na turnajích v kickboxu se rozlišuje několik kategorií a to podle síly povoleného kontaktu (light – lehký, semi – střední, full – plný kontakt). Muay Thai neboli thajský box je nejznámější odnoží kickboxu. Jedná se o jeden z nejtvrdších sportů, je totiž plně kontaktní a je zde povolené používání loktů a kolen. Kluby boxu i kickboxu se nachází spíše ve větších městech, nejméně je klubů thajského boxu, kterých je u nás jen něco málo přes dvacet.

Wing Tsun a Kung Fu

Wing Tsun a Kung Fu jsou si velmi podobná umění. Kung Fu je jedním z nejstarších bojových umění vůbec. Je považováno za široký pojem, jedná se o boj jak beze zbraně, tak i s ní, tou může být například katana. Wing Tsun (známé také jako Wing Chun) je považován za jednu z forem Kung Fu, vyučuje se ale jako samostatné bojové umění. Rozdíl těchto dvou umění od ostatních sportů je převážně ten, že se v nich jedná především o cestu duše a těla. To sice platí i u karate, ale v těchto dvou umění se nekonají žádné turnaje či mistrovství. Najít oddíly těchto dvou sportů je celkem náročné, je jich po republice nejméně, ale pokud bydlíš ve velkém městě jako např. Brno či Ostrava, takové kluby zde určitě najdeš. Můj postoj k bojovým uměním a sportům je velice pozitivní, sama dělám od svých čtyř let karate, u kterého jsem vydržela až do teď.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář