Ať už si chcete odpočinout, zbavit se stresu, zhubnout nebo si jednoduše zacvičit, je tu pro vás nepřeberně mnoho druhů cvičení. Vyzkoušet můžeš třeba nový druh jógy- bikram jógu. Pokud chceš vědět, v čem spočívá, nakoukni do článku, u kterého se zapotíš. Bikram jóga se stává obrovským hitem, který by si neměla jen tak přehlédnout.

avatar

Katka Jandová

Ať už si chcete odpočinout, zbavit se stresu, zhubnout nebo si jednoduše zacvičit, je tu pro vás nepřeberně mnoho druhů cvičení. Vyzkoušet můžeš třeba nový druh jógy- bikram jógu. Pokud chceš vědět, v čem spočívá, nakoukni do článku, u kterého se zapotíš. Bikram jóga se stává obrovským hitem, který by si neměla jen tak přehlédnout.

Nový druh cvičení, u kterého se zapotíš.

Nový druh cvičení, u kterého se zapotíš.

Co je to bikram jóga?

Bikram jóga je zvláštní druh cvičení, které vychází z jógy. Spočívá v tom, že se cvičí v místnosti, ve které je 40-42°C a vlhkost okolo 40%. Zrodila se v Indii a jejím zakladatelem je, jak už je z názvu bikram jóga jasné, Bikram Chodhury. Její počátky sahají do 70. let, kdy založil v USA první školu. Odtud se bikram jóga přesunula na všechny kontinenty.

K čemu je vlastně bikram jóga dobrá?

Důvodů, proč se bikram jóga cvičí v rozehřáté místnosti je hned několik. V horku se tělo totiž stává daleko pružnějším a ohebnějším, než jsi čekala. Díky tomu lze předejít poraněním. Vysoká teplota navíc zrychluje srdeční tep, takže dochází zlepšení krevního oběhu a okysličení organismu. Bikram jóga navíc otevírá póry a čistí pleť, kterou budeš mít po několika hodinách sametovou. Bikram jóga posiluje kosti, pročišťuje lymfatický systém, posiluje imunitu, zvětšuje objem plic a pomáhá také proti stresu a psychickým problémům.
Bikram jóga je vhodná téměř pro všechny, pokud proto nemáš žádné vážné onemocnění nebo kardiovaskulární chorobu, můžeš ji vyzkoušet. Překážkou není ani nízký tlak, při prvních lekcích ti možná bude na omdlení, ale zlepší se to, až se naučíš správně dýchat.

Jak probíhá hodina?

Na hodinu si s sebou přines 2 ručníky ( místo jednoho si můžeš vzít podložku), hodně neperlivé vody a něco lehkého na sebe, co dobře saje pot (ideálně kraťasy nebo legíny a krátký top nebo plavky). Neboj se, že by tvoji postavu ostatní okukovali, při cvičení si tě nikdo všímat nebude. Obecně se před hodinou bikram jógy doporučuje pár dní opravdu hodně pít jen neperlivou vodu a před samým cvičením 2-3 hodiny nejíst. Začátečníci by si ale podle cvičitelek měli dát něco sladkého, co jim dostane glukózu do krve.
Bikram jóga trvá 90 minut, náplní je provádění 26 póz ( indicky asan) přesně daném pořadí, polovinu vestoje a polovinu vleže a také dvou dýchacích cvičení. Každé asany se provádějí dvakrát po sobě. Při cvičení nesmíš mluvit, abys nerušila ostatní. Bikram jóga navíc nepovoluje opustit tělocvičnu před samotným koncem lekce. Pokud se budeš cítit unavená, můžeš se na chvilku posadit a odpočinout si a pak se k ostatním přidat. Po první lekci asi budeš naprosto vyřízená, ale pak se oklepeš a hodinu od hodiny to bude lepší…

Je bikram jóga vhodná k hubnutí?

V podstatě ano. Během jedné cvičící hodiny (90 minut), můžeš spálit 400 až 1200 kalorií. Bikram jóga má ale jednu výhodu. Tím, že ji budeš cvičit ve vysokých teplotách, se samozřejmě budeš potit více a tím vyplavíš všechny škodliviny a přebytečnou vodu z tvého těla. Pak budeš mít pocit, že jsi jakoby splaskla. Hodně pravidelných návštěvníků navíc tvrdí, že cvičením se jim změnily chutě a nyní vyhledávají zdravý životní styl.

Kolik bikram jóga stojí a kde ji najít?

Bikram jóga není nijak levnou záležitostí, za hodinu zaplatíš kolem 300 Kč podle centra, nejvíc se ti vyplatí koupit permanentku. Centra můžeš zatím najít jen v Praze a Ostravě, ale podle Asociace bikram jóga v ČR se budu postupně rozšiřovat do dalších měst.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář