Podzimní sluníčko září na úžasné barvy listů, které jsou teď k vidění všude v přírodě. Stačí zajít do parku nebo kousek za město a nechat se inspirovat. Jakmile však sluneční paprsky zmizí, svou sílu ukáže už i vítr a chlad. Nastává období, kdy hledáme prostředky, které nás můžou zahřát. Paletu teplých barev ideálně doplní i aromaterapeutické esence.

avatar

Radka Křivánková

Podzimní sluníčko září na úžasné barvy listů, které jsou teď k vidění všude v přírodě. Stačí zajít do parku nebo kousek za město a nechat se inspirovat. Jakmile však sluneční paprsky zmizí, svou sílu ukáže už i vítr a chlad. Nastává období, kdy hledáme prostředky, které nás můžou zahřát. Paletu teplých barev ideálně doplní i aromaterapeutické esence. Voňavé esenciální oleje přinesou teplo, pohodu a klid, zároveň zpříjemní atmosféru v době, kdy se doma schováváme před podzimním nečasem.

Podzim plný hřejivých barev dokáže někdy být i pořádně chladný. Víš, jak se zahřát?

Podzim plný hřejivých barev dokáže někdy být i pořádně chladný. Víte, jak se zahřát?

Harmonie a pohoda

Esenciální (éterické) oleje se využívají pro své uvolňující, povzbuzující a léčebné účinky už po tisíce let. Jde o komplex vonných látek obsažených v květech, listech, stoncích, plodech nebo kořenech rostlin. Už starořecký lékař Hippokrates používal aromatické koupele a masáže vonnými oleji jako léčebné prostředky a cestu k udržení dobrého zdraví. Aromaterapie je jemnou, ale účinnou harmonizační technikou, a právě dnes, v době stresu a přetížení, roste její význam. I přes moderní pokrok však její účinnost závisí právě na čistotě a přírodním původu použitých esenciálních olejů.

Exotická vůně skořice

Jednou z typických hřejivých esencí evokujících nádech rodinného krbu a pohody je kořeněná vůně skořice. Skořice prohřívá tělo, stimuluje a oživuje mysl. Kapky esenciálního oleje skořice v aromalampě povzbudí a pomohou proti únavě. Skořice se doporučuje při nachlazení, posiluje obranyschopnost organismu. Vůně skořice podporuje chuť k jídlu a působí také jako afrodisiakum. Stimulační působení skořice využívá i dnešní kosmetika. Skořicový esenciální olej prokrvuje pokožku, udržuje zdravý vzhled, napomáhá odstraňovat celulititu. Má antiseptické a čistící vlastnosti. Přímé použití čistého oleje na pokožku však vyžaduje provést test snášenlivosti.

Hřejivý a protizánětlivý zázvor

S příjemně hřejivým, až pálivým aroma je spojen zázvor. Je využíván zejména v Asii jako přísada do pokrmů a koření, prohřívací zázvorový čaj nebo zázvorová limonáda jsou však známé po celém světě, s oblibou se používá jako přísada do perníků. Zázvorová esence dodává energii a oživuje mysl, uvolňuje napětí, pomáhá při bolestech hlavy. Zázvor je účinný při zažívacích potížích, chřipce a nachlazení, podporuje pocení, má protizánětlivé vlastnosti. Zázvorový olej brání tvorbě jizev. Analgetické účinky zázvoru pomáhají při bolestech svalů a kloubů, dají se využít prostřednictvím lokální masáže: několik kapek zázvorového oleje se přidá do neutrálního masážního oleje (slunečnicového, mandlového apod.) a vmasíruje se do bolestivých míst.

Sladce citronová vůně meduňky

Výrazná, teplá vůně meduňky zklidní atmosféru, jemnou silou uvolní napětí a nervozitu, přinese radost. Meduňka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro uklidnění a zdravý spánek. Meduňka má hojivé účinky nejenom na duši, ale pomáhá také při zažívacích potížích, snižuje horečku, podporuje pocení, zpomaluje dýchání, je vhodná při migréně a menstruačních bolestech. Relaxační a hojivé vlastnosti meduňky si můžete dopřát prostřednictvím aromaterapeutické koupele: několik kapek esenciálního oleje meduňky smísíme s emulgátorem, kterým může být smetana, mořská sůl nebo panenský rostlinný olej, a vlijeme do proudu horké vody. Emulgátor je nutný pro zředení čistého esenciálního oleje, který se nerozpouští ve vodě a neředěný by mohl podráždit oči nebo sliznice. Pokud si dopřejete 20 minut odpočinku ve vaně plné horké vody a sladké vůně meduňky docílíte příjemného uvolnění a naladění.

V dalším článku o aromaterapii vám představíme vůně s afrodisiakálními účinky, podpoří vaši hravost, touhu a citový prožitek.

Autorka: Radka Křivánková, www.siladoteku.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář