Dá se předpokládat, že téměř všichni vědí, co je to hormonální antikoncepce. Je to prostředek, který zabraňuje početí dítěte. Aby to však bylo přesné. Nezabraňuje početí, spíš snižují pravděpodobnost otěhotnění. Přesto je to dnes jedna z nejspolehlivějších ochran. Už možná míň lidí ví, že antikoncepce má i další účinky.

avatar

Eva
Zajímavý článek je jako příběh plný napětí.

Dá se předpokládat, že téměř všichni vědí, co je to hormonální antikoncepce. Je to prostředek, který zabraňuje početí dítěte. Aby to však bylo přesné. Nezabraňuje početí, spíš snižují pravděpodobnost otěhotnění. Přesto je to dnes jedna z nejspolehlivějších ochran. Už možná míň lidí ví, že antikoncepce má i další účinky. Pozitivně působí na pleť- tlumí akné a upravuje menstruační cyklus. Ale…

Správně zvolená a používaná antikoncepce může mít celou řadu pozitivních efektů. Stop problémům!

Správně zvolená a používaná antikoncepce může mít celou řadu pozitivních efektů. Stop problémům!

Co ti může hrozit?

Jak již bylo řečeno, antikoncepce má i pozitivní vedlejší účinky. Bohužel však také spoustu negativních. Nejnebezpečnější je asi riziko plicní embolie při braní antikoncepce. Vzniká tak, že se uvolní žilní sraženina, která putuje tělem a může ucpat některou z jiných cév. Projevuje se často otokem a bolestmi nohou. A pozor! Embolie může být i smrtelná! Hormonální antikoncepce může způsobit dočasnou (ale i trvalou) neplodnost. Nemusíš být ani lékař, abys to pochopila. Když žena užívá antikoncepci třeba pět nebo deset let, musí určitě nějakou dobu trvat, než se tělo od hormonů „vyčistí“ a žena může otěhotnět. Dalšími problémy je vysoký krevní tlak, poruchy funkce jater a častější sklony k depresím.

Když není potřeba?

Jestli antikoncepci nebereš kvůli otěhotnění, ale právě třeba kvůli nepravidelné menstruaci, možná bys měla popřemýšlet nad jiným řešením. Možná se ptáš, proč teda lékaři antikoncepci tak houfně předepisují i na hloupé akné. Podívej se na cenu a pochopíš. Není úplně levná, přestože náklady na její výrobu nejsou extra vysoké. Pro gynekologa je to taková forma výdělku. Zkus se se svým lékařem tedy poradit, jestli by se nenašlo lepší řešení.

Příroda místo chemie

Existují i jiné metody na těžší formu akné nebo problémy s menstruací. Co je asi nejdůležitější, začít z gruntu. Změň životosprávu, jez zdravěji, omez tučná a smažená jídla, správně pečuj o svoji pleť a dostaň se do kondice. Místo dopování se hormony vyzkoušej přírodní preparáty. Třeba pupalkový olej, nebo přípravky s mateří kašičkou. Působí protizánětlivě a tlumí premenstruační potíže. Zkus se po nich poptat v lékárně. Jestli máš opravdu těžší akné, určitě se poraď s dermatologem, většinou se řeší antibiotiky, někdy i laserem.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář