Mít ráda sama sebe je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. I přesto se spousta lidí nesnáší a pořád se jen shazují, i když jsou ve skutečnosti úžasní. Ale proč je vlastně tak důležité mít se ráda?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Proč se vlastně lidi nemají rádi? Odpověď je jednoduchá – vždycky je tu někdo chytřejší, hezčí… zkrátka a dobře lepší, než ty. A většina lidí tohle jen tak přes srdce nepřenese a z toho potom plyne dloooooouhý cyklus sebenenávisti, pochyb o sobě samé a o tom, jestli vůbec tvůj život má nějakej smysl… a tak dál. Chápeš, kam tím narážím? VŽDYCKY tu bude někdo, kdo je v něčem lepší, než ty – no a co? To by ti nemělo bránit jít za svým snem!

8 důvodů, proč bys měla mít ráda sama sebe
Mít ráda sama sebe takovou, jaká jsi, je důležité – a nikdo jiný to za tebe neudělá, protože nikdo jiný tě tak dobře nezná.

1: Nikdo jiný není takový, jako ty – ani tvoje dvojče ne

„Já a moje ségra vypadáme úplně stejně, ale povahově bys asi nenašla dvě odlišnější osoby,“ říká sedmnáctiletá Zuzka. „Vážně – zatímco já jsem ta kreativnější, moje sestra by asi umřela, kdybys ji postavila před problém, kterej nemá řešení v nějakým výpočtu nebo logickým postupu. Já poslouchám vážnou hudbu a moje sestra rock. A víš co? Nesnažím se ji přemlouvat, aby dala Vivaldimu aspoň šanci, protože jsem ráda, že se tak moc lišíme,“ uvažuje.

Takže chceš první důvod? Miluj sama sebe, protože jsi naprosto a úžasně jedinečná.

2: Tvoje „chyby“ už nejsou chybami, ale charakteristickou vlastností

Abys měla ráda sama sebe, je důležité si uvědomit svoje chyby, ale NENECH je zatlačit do pozadí to, co je na tobě úžasné a co na sobě máš ráda. No a co, že propadáš z matiky? Zase třeba umíš úžasně zpívat nebo ti jdou jazyky. Nemůžeme být všichni skvělí ve všem. A to samozřejmě neplatí jen o těch „povahových“ chybách, ale i o těch vzhledových. Máš dlouhý nos? No a? Já mám zase „rypáček“ (a to mi řekla i velmi nepříjemná prodavačka středního věku v GrandOptical)! Nauč se s ním žít a měj ho ráda. Je to výrazný aspekt tvého obličeje a možná díky němu si tě lidi pamatují. Chápeš, kam tím mířím?

3: Začneš se smát sama sobě

Když máš sama sebe ráda, přestaneš brát život tak vážně. Naučíš se hledat způsoby, jak se cítit dobře, aniž by tě museli rozveselovat ostatní. Naučíš se smát sama sobě, i když uděláš něco, co vlastně ani nebylo vtipné. A když si budeš umět dělat srandu sama ze sebe, svět bude najednou veselejší. Schválně, zkus to. Udělej něco, co by tě rozesmálo, kdyby to udělal někdo jiný, a představ si, jak komicky u toho musíš vypadat – tak co, směješ se?

4: Přestane být důležité, co si o tobě myslí jiní

Mít ráda sama sebe bude najednou úplně všechno, co pro tebe něco znamená. No a co, že tě tamta slepice, co sedí v lavici za tebou, nemá ráda? Koho to zajímá? Jen ti závidí, protože máš něco, co ona ne – kladný vztah sama k sobě i ke svým chybám, a ji to hrozně žere, protože i když je oblíbená a letí po ní všichni kluci, nedovede se třeba smířit s faktem, že není úplně nejchytřejší. Když máš ráda sama sebe, pustíš se očekávání, že tě bude mít rád i někdo jiný, protože vlastně nikoho jinýho nepotřebuješ, a lidi tě paradoxně začnou mít radši.

5: Když přijmeš, jaká jsi, najdeš energii na všechno ostatní

Všimla sis někdy, že v těch chvílích, kdy vášnivě nesnášíš sama sebe i všechno a všechny okolo, nemáš vůbec náladu nic dělat, nejradši by ses zahrabala do postele a spala? Když se budeš mít ráda taková, jaká jsi, najednou zjistíš, že máš spoustu chuti do života, spoustu možností a času vyzkoušet nové věci, jít ven a koupit si něco hezkýho na sebe, poznávat nový lidi a bavit se. A to je vždycky dobře. :)

6: Začneš si všímat toho všeho, co je na světě krásný

Když jsi pořád v depresi z toho, jak vypadáš, nebo z toho, že možná nejsi úplně nejchytřejší člověk na světě, když se díváš na lidi okolo, pořád si říkáš jen „tak tahle je taky hezčí, než já“ nebo „i tenhle to zřejmě v životě dotáhne dál“ nebo „tahle holka možná odmaturuje s trojkama, ale já maturu neudělám vůbec“. Jakmile začneš mít ráda sama sebe, tohle všechno se najednou změní – budeš veselá, budeš milovat to, jak je modrá obloha, jak to venku voní po dešti, a když uvidíš na ulici nebo ve škole náhodné lidi, budeš si najednou říkat věci jako „páni, ta je krásná – co když to ani neví?“ nebo „jestli Honza odmaturuje, dokážu to taky“. OPTIMISMUS, holka, život je moc krásnej na to, aby ses trápila tím, že nejsi dokonalá! Nikdo není!

7: Nejsi perfektní, ale je ti to jedno

No a co, že nikdy nebudeš topmodelka nebo modelka Victoria’s Secret? Nemůžou tak vypadat všechny holky na planetě a VS Angels je kolik, dvanáct? Jsi svým vlastním způsobem nádherná a kdokoli to nevidí, si může jít… víš co. :D Možná nikdy neobjevíš novou planetu, nebudeš mít IQ Einsteina ani nebudeš na obálce Vogue, ale co? To není důležité. Důležité je si uvědomit, že i přesto, že máš chyby, jsi úžasná a nádherná osoba.

8: Nikdo se nesměje tak, jako ty

Tvůj úsměv je jedinečná věc. Když se usměješ, celý svět je najednou veselejší. Usmívej se, protože tě to dělá krásnou. Měj se ráda, protože se pak budeš víc usmívat a najednou si budeš připadat hrozně šťastná a spokojená se svým životem i sama se sebou. Usmívej se na lidi, co tě štvou, protože pro ně je nejhorší vidět, že je ti jedno, co říkají a co si myslí.

Mít se ráda je důležité, nepodceňuj to!

Dokud nemáš ráda sama sebe, nebude tě pořádně mít ani nikdo jiný. Nebude se ti dařit, budeš smutná a nebudeš mít energii dělat nic se stoprocentním nasazením a to se potom projeví i na výsledcích, ať už ve škole nebo v práci. Na druhou stranu, když se ráda máš, svět je najednou hezčí, barevnější, lidi se na tebe víc usmívají a ty se víc usmíváš na ně, vkládáš víc energie do své práce i života a máš chuť dělat nové věci a měnit svět kolem, a to je krásné a důležité. Mysli na to, když ti někdy bude připadat, jako že nemá smysl mít se ráda, když se ti třeba něco nepovede. MÁ to smysl. To si pamatuj!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář