Chystáte se letos na nějaké novoroční předsevzetí? Máme pro vás 25 nejpopulárnějších. Čtěte:

avatar

Zuzana Nápravníková
Ráda sleduje trendy a novinky ze světa ženské krásy.

25 nejčastějších novoročních předsevzetí

1. Zformovat postavu

Každý chce zhubnout, zpevnit zadek, zeštíhlit břicho, být sexy v plavkách nebo se vejít do starých džín. Ale ruku na srdce, chce to maličko větší motivaci. Když se vám to nepodařilo loni, předloni ani roky předtím, letos to těžko zvládnete. Nejlepší bude, když si najdete kámošku se stejným cílem, případně se přidejte do „hubnoucí“ skupiny na Facebooku nebo se inspirujte na nějakém blogu.

2. Začít cvičit

Jestli to myslíte s cvičením a pohybem vážně, začněte hned. Ony začátky jsou vždycky nejhorší, ale ze zkušeností ve svém okolí vím, že lidé, kteří začali cvičit nebo běhat si po čase vytvoří „závislost“ a bez pohybu nemohou být. Zkuste to také, uvidíte. Stačí jen překonat sama sebe.

3. Jíst zdravěji

Možná si myslíte, že to nepůjde, že je kolem vás tolik pokušení v podobě sladkostí, hamburgerů, chipsů, ale skutečně se vám uleví a navíc poznáte nové chutě. Místo slaných arašídů si dopřejte hrst exotických ořechů. Experimentovat se zdravými pochoutkami je zábava. Smíchejte ovoce s bílým jogurtem a okořeňte mákem – skvělá svačinka. Nebo si vyrobte domácí „nutelu“ z oříšků a kvalitní čokolády.

4. Neprokrastinovat

Znáte to věčné odkládání. Místo učení začnete luštit křížovku, místo práce se zaseknete na sociálních sítích. Jak neprokrastinovat vám prozradí spousta knížek. Pro začátek stačí, když si vyhradíte čas pro určitou činnost a opravdu se jí během toho času věnujete. Základem je si vše naplánovat a pak plán také dodržovat. Můžete si svoje plány poznamenat do diáře nebo stolního kalendáře.

5. Víc číst

Co k tomu dodat? Snad jen to, že pokud jste nečtenář, stanovte si reálný cíl. Můžete si například určit, které knihy letos přečtete. A pokud ke knihám máte odpor, zaměřte se na takové, co se týkají vašeho koníčku, případně odborné časopisy nebo zahraniční blogy. Jsou jich stovky.

6. Přestat kouřit

Jestli to skutečně chcete, zvládnete to. Představte si, jak budete zdraví a bohatí.

7. Myslet pozitivněji

Na všem se snažte najít pozitivní věc. I horší zkušenost vám přinese něco dobrého – třeba, že už si příště dáte pozor. Snažte se na to špatné zapomenout a myslet na hezké věci. Někdo to dělá tak, že si každý den zapíše nějakou příjemnou věc, kterou prožil. Až vám pak bude nejhůř, svůj notýsek otevřete a můžete v něm listovat. Víc se smějte, meditujte a obklopte se milými lidmi.

8. Potkat nové lidi

Přihlaste se na nový kurz, vyzkoušejte různá seznamovací setkání. Pokud pracujete z domova, choďte do coworkingových center. Můžete také pozvat své přátele domů a říct jim, aby každý přivedl někoho nového. Tím rozšíříte okruh svých známých.

9. Cestovat

A prožívejte nové věci. To jediné vám nikdo nevezme. Chopte se každé příležitosti a neodmítejte je. Pokud nemáte na cestování dost peněz, vždycky se dá vyjet na zahraniční brigádu, stáž nebo studijní pobyt. Hledejte zlevněné lety, různé akce a slevy od dopravních společností. Chce se tomu jen trochu víc věnovat.

10. Být více aktivní – fyzicky

Možná taky trávíte většinu času v lavici nebo v kanceláři u stolu. Podle výzkumů většina z nás nevykonává příliš fyzických činností. Přitom to ani nutně nemusí znamenat nějaké prvotřídní sportovní výkony. Někomu stačí procházka, někdo si půjde večer zatančit do klubu. I cesta do práce namísto hromadnou dopravou se počítá. 

11. Být méně aktivní – na sociálních sítích

Všichni bychom se měli snažit žít víc v realitě než na internetu. Cítit skutečný život. Ony ty nádherné a načančané fotky z Facebooku a Instagramu ve skutečnosti vypadají trochu (dost) jinak.

12. Vydělat víc peněz

Kdo by nechtěl mít víc peněz? Třeba na knihy, kurzy, cestování, oblečení… Pokud vám nepřidají v práci, zkuste si najít přivýdělek nebo rovnou změňte práci.

13. Víc si věřit

Přestaňte poslouchat negativní řeči od rodičů. Dokážete přesně to, co si zamanete. Musíte si ale věřit a jít si za tím.

14. Ušetřit (planetu)

Možná jste už slyšeli o minimalismu jako o životním stylu. Nikdo po vás nechce, abyste se zbavili všech věcí, nechali si tři trika, kalhoty, boty, bundu a možná si i oholili hlavu, protože i vlasy jsou pro některé minimalisty naprosto zbytečné. Jen bychom se měli více zamyslet nad tím, jestli nekupujeme zbytečnosti. Jestli je pro nás opravdu nutné mít 20 párů bot a stejný počet laků na nehty. Tím, že budeme žít skromněji, navíc nepomůžeme jen svojí peněžence, ale také Zemi.

15. Nestresovat se tolik

Jestli vás čeká důležitá zkouška, náročný pohovor, neberte to jako životní prioritu. Pokud zkoušku nezvládnete, svět se nezboří. Stejně tak se vám nijak nezmění život, pokud ji dáte za jedna. Nebo myslíte, že ano?

16. Kvalitněji spát

Spoustu lidí má nedostatek spánku. Chodíme spát pozdě, brzy vstáváme, často taky usínáme u televize, což kvalitu našeho spánku jen zhoršuje.

17. Trávit víc času s rodinou/přáteli

Navštěvujte je, zvěte je k sobě. Rodina je to nejdůležitější, co máte. A pokud žijí daleko, volejte jim častěji. Zeptejte se jich, co je trápí, z čeho mají radost.

18. Přispívat na charitu

Taky se mi nechce dávat peníze na ulici někomu, koho neznám. Ani vy to dělat nemusíte a přesto můžete pomoci. V okolí jistě najdete třeba Klokánek, kam můžete darovat menší nákup drogerie – ta se totiž vždycky hodí. Když se mi doma nahromadí více nepotřebných (ale hezkých) věcí, posílám je do útulku pro zvířata. Majitelka se sama postará o jejich prodej v aukci a utržené peníze pak použije na starání o zvířata.

19. Naučit se vařit

Jako babička? Maminka? Tchyně? Vaření je u nás in, vaří se v televizi, na internetu, na blozích. Instagram je plný fotek naaranžovaného jídla. Inspirace je tolik, že už snad ani nejde nic nového vymyslet. Každou kombinaci už před vámi někdo zkusil. Napadlo mě teď zadat do googlu curry a chocolate – a ono těch receptů na čokoládové kari opravdu pár je…

20. Chodit včas

Znáte tu akademickou čtvrthodinku? Nebo naopak chodíte v předstihu? Já chodím na minutu přesně – a pokud přece jen vím, že přetáhnu (což se může každému stát), raději volám, aby o tom dotyčný věděl. Ale nedělám to na rande – to se vždycky opozdím. ;-)

21. Být kreativnější

Existuje tisíce definic kreativity, každopádně nečekejte nějaké speciální rozluštění. Kreativita je něco, čím se odlišujete od ostatních ve svém myšlení, dokážete například vyřešit problém jinak, dokážete vytvořit, co jiní ne. Někdy se můžete setkat s pojmem „think out of the box“, který znamená, že při svém myšlení vybočíte ze zajetých kolejí a konvencí. Máte na to? Zkuste jednou denně vymyslet něco nového, novou myšlenku, třeba jen blbost. Stačí si zadat jednoduchý úkol. Například: čím bych umyla podlahu, kdybych neměla mycí prostředky ani hadr. Kde bych zjistila, kdy mi jede vlak, bez telefonu, internetu, někde na ulici. Navrhněte šperk z kousku látky. Napište sms, ale nepoužijte ani jedno písmeno A. Poradíte si? Na „trénink“ kreativity však seženete spoustu knížek, stačí si jednu koupit.

22. Přeměnit koníček na svou práci

Kdo by o tom nesnil? I to je velmi reálné. Třeba vám bude stačit jen se pořádně zamyslet a rozfázovat si jednotlivé kroky, které k nové práci povedou. Ať už je vaší vysněnou profesí stát se trenérem fitness nebo cukrářkou, nic není nereálné.

23. Být vstřícnější a přátelštější

Kolikrát se vám stane, že jsou na vás lidi kolem nepříjemní. Přitom kolikrát stačí jen malé vstřícné gesto a hned se vám otevřou nové dveře. Třeba k novému přátelství nebo i vysněné práci.

24. Čelit strachu

Taky se někdy bojíte? Selhání, nepříjemného setkání, vyřízení odkládaných věcí, rozhovoru. Postavte se svému strachu. Pokud ho překonáte a zvládnete vše na jedničku, posílí vás to na příště.

25. Psát si deník nebo blog

Je dobré si každý den napsat alespoň malé shrnutí, pár nápadů, jednu větu, motto dne, cokoli. Navíc v poslední době se rozšířila móda psaní blogů – pokud tedy máte chuť a taky téma, o čem psát, neváhejte. Opět se vám mohou rozšířit obzory, navážete spolupráce, seznámíte se s novými lidmi. A dobrou zprávou je, že už ani nemusíte umět psát, některé deníčky jsou hlavně o fotkách, nebo si lidé točí videa.

Tak co? Jak to máte vy? Kolik předsevzetí si dáváte na nový rok?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář