Opalování se právě v létě stává aktuálním tématem. Kromě všech rad a tipů určené pro opalování se však v tomto období rojí velké množství mýtů, jež právě s opalováním souvisejí. Chceš vědět, jakým nejznámějším mýtům většina lidí věří? Pak se podívej na hitparádu jedenácti mýtů o opalování, u kterých nebude chybět ani vysvětlení.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Opalování se právě v létě stává aktuálním tématem. Kromě všech rad a tipů určené pro opalování se však v tomto období rojí velké množství mýtů, jež právě s opalováním souvisejí. Chceš vědět, jakým nejznámějším mýtům většina lidí věří? Pak se podívej na hitparádu jedenácti mýtů o opalování, u kterých nebude chybět ani vysvětlení.

Pokud se ráda opaluješ, určitě už si zaslechla minimálně jednu z níže uvedených hloupostí.

Pokud se ráda opaluješ, určitě už si zaslechla minimálně jednu z níže uvedených hloupostí.

Mýtus 1: Ve stínu se přeci nemohu spálit

Řada lidí se domnívá, že pokud většinu času pobývají právě ve stínu, není nutné používat krém na opalování. Vždyť stín přeci neopálí, tak na co se mazat. Ovšem tahle domněnka je kamenem úrazu. I přesto, že to zní paradoxně, tak i ve stínu se můžeš snadno spálit. UV paprsky se totiž odrážejí od písku, vody i betonu, takže tě stín před slunečními paprsky neuchrání. Proto ať trávíš čas na slunci, či ve stínu, nezapomínej chránit svou pokožku opalovacími krémy.

Mýtus 2: Přes oblečení se nespálím

Zní to trošku jako vtip, ale i přes oblečení se tvá pokožka může spálit a zvlášť, pokud jsi na slunce velice citlivá. Pravdou je, že oblečení tě určitou mírou před sluncem ochrání, ale ne zcela dostatečně. Aby tě oblečení mohlo maximálně chránit, muselo by být naimpregnováno. Až pak by sis mohla být stoprocentně jistá, že se pod ním nespálíš. Oblečení mimochodem poskytuje ochranu srovnatelnou s krémem, který vlastní faktor 6, což – jak sama víš – v některých zemích nestačí.

Mýtus 3: Voděodolný krém mě ochrání celý den

Mnozí věří, že voděodolný krém na opalování je ochrání po celý den, tudíž není nutné nanášet další vrstvy. Pravda ale je, že voděodolný krém sice pokožku ve vodě chrání, nicméně koupáním nebo utíráním ručníkem jeho vrstva slábne. Proto je naopak nutné jeho nanášení opakovat a nespoléhat na to, že jedno namazání na celý den postačí.

Mýtus 4: Přes mraky na mou pokožku sluneční záření nepronikne

I když je zataženo, stejně na tvou pokožku dopadá sluneční záření. Intenzita slunečních paprsků je sice nižší než u oblohy bez mráčků, nicméně i tak se můžeš opálit. Pamatuj si, že čím víc je roztrhaná oblačnost, tím víc slunečního záření na tvou pokožku proniká. Až 80 % slunečního záření může proniknout skrze světlé mraky. V případě mlhy v atmosféře se UV záření může naopak zvýšit. Proto ať je zcela zataženo nebo mírná oblačnost, nezapomínej svou pokožku namazat ochranným krémem.

Mýtus 5: Samoopalovací mléko mou pokožku ochrání

Pořád převládá mýtus, že samoopalovací mléko dodá pokožce stejnou službu, jako opalovací krém. Pokud tomuto mýtu věříš také, koleduješ si o pořádné spálení. Samoopalovací krém ti pouze dodá bronzovější pokožku, ale s ochranou proti slunečním paprskům nemá nic společného. Opalovací krém ti sice tmavší tón pokožky nedodá, ale skutečně před sluníčkem ochrání. Výjimku však tvoří samoopalovací krémy s ochranným faktorem, které jsou u nás k dostání.

Mýtus 6: Voda mě před spálením ochrání

Právě naopak. Ve vodě se mnozí lidé naopak spálí. A proč tomu tak je? Voda sluneční záření částečně pohlcuje, ale zároveň tělo příjemně ochlazuje, při čemž kůže přestává vnímat silné sluneční záření. Jelikož je nám ve vodě příjemně, zůstáváme v ní déle a tím se ještě více znásobuje pravděpodobnost spálení – tedy pokud nebyl použit opalovací krém. Z toho je pak už jasné, že výše zmíněný mýtus má k pravdě daleko.

Mýtus 7: Když zčervenám, nic se nestane

Mnoho lidí si myslí, že pokud se spálí a jejich pokožka zčervená, nic jim nehrozí a nic se nestane. Ovšem jak se to vezme. V současné době se může stát, že se pokožka zklidní a zhnědne. Stejně tak se ale mohou přidat vyrážky vzniklé ze sluníčka. Variant je tedy mnoho. Důležité je ale říct si, že pro tuto chvíli může být zčervenání relativně v pohodě, ale pro budoucnost může přinášet různé následky. Pokožka si pamatuje totiž všechno, dokonce i to spálení, které jsi prožila před x-lety. Proto tvé zrudnutí pokožky může v budoucnu způsobit rychlejší stárnutí, hluboké vrásky i vysoké riziko rakoviny kůže.

Mýtus 8: Krém s faktorem 50 mě uchrání před spálením

Výše faktoru uvedeného na obalu opalovacího krému ti pouze udává, jak dlouho je tvá pokožka chráněná před sluncem. Krém s vysokým faktorem ti tedy negarantuje to, že se nespálíš a neudává, že můžeš po jednom namazání být na slunci neomezenou dobu. Chceš-li zjistit dobu, po kterou se můžeš s daným faktorem pohybovat na sluníčku, stačí číslo faktoru vynásobit deseti a ihned získáš dobu (v minutách), po kterou jsi na sluníčku chráněná.

Mýtus 9: S betakarotenem si zaručím snědší pokožku

Před opalováním se hojně doporučuje užívání tabletek s betakarotenem, nebo větší dávky zeleniny, které obsahují provitamín vitamínu A. Pak by mělo být téměř stoprocentní, že tvá pokožka snadněji zhnědne. Někteří tvrdí, že betakaroten skutečně zabírá a díky němu pokožka rychleji zhnědne. Jiní odborníci si trvají na opaku. Řada odborníků totiž tvrdí, že užívání betakarotenu vyvolává oranžovější nádech jen kvůli ukládání nadbytku betakarotenu v těle. Užívání betakarotenu podle nich pak nemá vliv na zhnědnutí způsobené kožním pigmentem.

Mýtus 10: Čím víc krému, tím déle mohu být na slunci

Mnoho lidí zastává názor, že čím víc krému na svou pokožku nanesou, tím déle si mohou užívat pobytu na sluníčka. Zároveň s tím si i myslí, že jednotlivé vrstvy krémů se sčítají. Ovšem u obou dvou případů se jedná o omyl. Krém bys měla na pokožku nanášet pravidelně, abys byla po celou dobu pobytu na slunci chráněná. Původní vrstva krému totiž postupně snižuje svou sílu a snižuje se tak ochrana i tvé pokožky. Další namazáním tedy obnovuješ ochranu své pokožky. Zároveň platí, že i když svou pokožku budeš poctivě chránit krémem na opalování, neznamená to, že můžeš být na slunci neomezenou dobu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář