Některé z nás trápí problém vypadávání vlasů, jehož příčiny bývají většinou skryty. Pojď je dnes společně se mnou odhalit.

avatar

Katka Pešavová
Mezi její zájmy patří cestování, filmy a převážně móda a psaní.

Je pravdou, že padání vlasů nebo jejich řídnutí bývá v pozdějším věku způsobeno stárnutím a to hlavně u mužů. Avšak vypadávání vlasů u dívek může mít několik příčin od avitaminózy po změnu zdravotního stavu. V mnoha případech, při zjištění pravé příčiny, lze tento problém řešit a léčit. Dnes ti prozradím 15 nejčastějších a nejrozsáhlejších příčin vypadávání vlasů.

10 důvodů, proč nám vypadávají vlasy

Fyzický stres

Jakákoliv nehoda, operace, fyzické trauma i vážné onemocnění, může způsobit dočasnou ztrátu vlasů. Při stresující události dochází ke změně vlasového cyklu. Vypadávání vlasů bývá znatelné tři až pět měsíců po události. Jakmile se tvé tělo zotaví, dochází také ke srovnání cyklu. Mezi traumatizující události patří také těhotenství a samotný porod.

Mnoho vitamínu A

Pokud tvé tělo obsahuje příliš vitamínu A jeho reakcí bude opět padání vlasů. Denní dávka vitamínu A je u dospělých a dětí nad 4 roky 5000 IU (mezinárodních jednotek). Doplňky stravy a různé léky mohou obsahovat až dvojnásobek doporučené dávky tohoto vitamínu, proto je nutné hlídat a regulovat množství spotřebovaných léků.

Nedostatek bílkovin

Pokud nemáš dostatečný příjem bílkovin, tvé tělo si bude chtít udržet hladinu bílkovin zastavením růstu vlasů. Pokud chceš této situaci předejít, měj ve svém jídelníčku dostatek masa, ryb a vajec. Pokud jsi vegetariánka a nejíš maso nebo produkty živočišného původu, zvol luštěniny, oříšky, arašídové máslo, fazole, anebo jiné další zdroje bílkovin.

Dědičnost

Někdy však přijde na řadu genetika, proti které je bezmocná veškerá medicína. Pokud máš v rodině někoho, kdo trpí na řídnutí vlasů, je velmi pravděpodobné, že k této situaci dojde dříve nebo později i u tebe.

Ženské hormony

Spínač padání vlasů může být těhotenství, stejně tak jako začátek braní antikoncepce nebo pak její následné vysazení. V obou případech dochází ke změně stavu hormonální hladiny v našem těle. Stejný výsledek může mít také změna hormonální rovnováhy po menopauze.

Anémie

Téměř každá jedna dívka z deseti ve věku 20-45 let trpí anémií, v důsledku nedostatku železa. Ke zjištění této příčiny je nutno vyhledat lékařskou pomoc. K dalším známkám chudokrevnosti patří také únava, bolesti hlavy, bledá pleť, studené ruce a nohy. Díky krevním testům poté získáš jistotu, zda je vypadávání vlasů způsobeno opravdu tímto problémem.

Dramatická změna váhy

Rychlé zhubnutí je spojeno se změnou životosprávy, jídelníčku a celkově životního stylu. Ztráta vlasů společně s nápadným úbytkem váhy může být známkou poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie.

Úpravy vlasů

Tenhle bod je jen takovým dodatkem k tématu, protože určitě každá z vás ví, že čím více produktů bude na vlasy používat, tím více budou zničené. Chemické narovnávání vlasů, tepelné úpravy nebo extrémní stylingy v podobě těsných copánků mohou poškodit vlasové kořínky, vypadání vlasů a zamezení růstu nových pramenů

Steroidy

Tento bod se týká převážně mužského pohlaví a hlavně sportovců. Při zneužití anabolických steroidů a jejich nahromaděním ve svalech může být postižen celý organismus, včetně vlasového cyklu.

Nedostatek vitamínu B

Nízká hladina vitamínu B není příliš častá příčina vypadávání vlasů, avšak vzácně se s ní můžeme také setkat. Vitamín B se do těla dostává vyváženou stravou, bohatou na ovoce a zeleninu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • aneta

    Vlasy uz nevypadávají, uz mám doma pres mesic donnu hair, která na tyhle problémy pomohla:-)