Ochranu pokožky před sluncem řada lidí v létě odsunuje na vedlejší kolej nebo jí nevěnují dostatečně velkou pozornost. Přitom právě náležitá ochrana kůže by se měla ocitat na prvním místě. Díky ní lze zabránit nádorovým onemocněním kůže, předčasnému stárnutí i vráskám, ale zajistit i déletrvající opálení.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Ochranu pokožky před sluncem řada lidí v létě odsunuje na vedlejší kolej nebo jí nevěnují dostatečně velkou pozornost. Přitom právě náležitá ochrana kůže by se měla ocitat na prvním místě. Díky ní lze zabránit nádorovým onemocněním kůže, předčasnému stárnutí i vráskám, ale zajistit i déletrvající opálení. V souvislosti s tím by se neměl podceňovat i fototyp pleti, který rovněž hraje důležitou roli a právě jemu je věnován následující článek. Víš, jaký fototyp má tvoje pleť?

Poznej vlastní pleť a nauč se o ní pečovat tak, aby byla co nejzdravější.

Poznej vlastní pleť a nauč se o ní pečovat tak, aby byla co nejzdravější.

Zásady bezpečného opalování

Ještě dřív, než budeš mít možnost dočíst se o čtyřech fototypech pletí (existují ještě dva, ale ty se u nás příliš nevyskytují) a jejich typických znacích, není na škodu zmínit zásady bezpečného opalování, které platí všeobecně. Tyto tipy jsou sice známé, ale proč si je znovu zopáknout. Jak se říká „opakování je matka moudrosti“.

- Každý rok bys preventivně měla zavítat ke kožnímu lékaři, který zkontroluje podezřelá a měnící se znaménka. Sama bys pak jej měla navštívit v momentě, když jsi zachytila nějaké pigmentové změny.
- Vyhýbej se sluníčku v čase jedenácté až patnácté hodiny. V této době je slunce agresivnější a může rychle dojít ke spálení. V tomto čase se pohybuj spíše ve stínu, v kterém se rovněž opálíš.
- Svému obličeji věnuj krém s vyšším ochranným faktorem. Tvář je totiž na slunci vystavována nejčastěji, tudíž je i náchylnější ke spálení.
- Zkus vyměnit klasický krém za krém bojující proti stárnutí pokožky – tedy za DNAge. Tímto krémem zvýšíš obranyschopnost své pleti a zabráníš nechtěným vráskám.
- Krémem se maž několikrát a nespoléhej na to, že se nanesené vrstvy sčítají.
- Používej krémy, které jsou fotostabilní a mají širokospektrou ochranu před UV zářením, tedy UVA i UVB filtry.
- Rozhodně se neopaluj stylem, že nejprve zčervenáš jak rak a pak budeš doufat, že druhý den zhnědneš.

TIP: Zcela nejlépe ti se zdravým opalováním pomůže výpočet tvé vlastní doby ochrany. A jak ji získáš? Vynásob minuty, po které budeš chtít pobývat na sluníčku, s UV faktorem. Výsledkem je doba (v minutách), po kterou tě bude UV faktor chránit a opalování bude bezpečné. Chceš naopak vědět jaký faktor použít? Zjisti si, kolik běžně trvá minut, než tvá pokožka na slunci zčervená. Těmito minutami vyděl dobu (opět v minutách), po kterou chceš pobývat na sluníčku. Výsledek ti ukáže, k jaké hodnotě faktoru se blížíš a podle toho vybírej.

Fototyp číslo 1

Pro tento fototyp pleti jsou typické světlé blond či zrzavé vlasy, světlá pleť s větším množstvím pih a zelené či modré oči. Fototyp tohoto charakteru během krátkého pobytu na slunci rychle zčervená či zrůžoví. Lze tedy spíše očekávat spálení nikoliv zhnědnutí. Nutné je používat krémy s vyšším ochranným faktorem a raději pobývat v polostínu než na přímém slunci. Jestli patříš k tomuto typu, měla bys ses opalovat maximálně deset minut. Tip: Opalovací mléko pro citlivou pokožku Garnier Ambre Solaire UV Sensitivie – 200 ml/350 Kč.

Fototyp číslo 2

Fototyp druhý se snadno pozná pomocí následujících rysů. Vlasy jsou plavé nebo světle hnědé, barva očí je opět zelená, modrá případně do šeda. Pleť je rovněž náchylná k pihám, ale již v menší míře. Pokožka má sklon reagovat citlivě a snadno se spálí. Opálení se dostaví zřídka, spíše dochází k růžovému zabarvení. Pokud spadáš do tohoto fototypu, opaluj se maximálně dvacet minut. Tip: Transparentní sprej na opalování Eucerin Sun – 200 ml/320 Kč.

Fototyp číslo 3

Jestli jsi fototyp číslo tři, pak bude tvá pokožka laděna do hnědšího nádechu, barvu očí budeš mít zelenou, hnědou nebo šedou. V tomto případě se pihy objevují málokdy. Pro zmíněný fototyp jsou pak charakteristické tmavší blond nebo hnědé vlasy. U tohoto typu hojně dochází k prvotnímu zčervenání, které se však zakrátko změní v pěkné a rovnoměrné opálení. I přesto, patříš-li k tomuto fototypu, bys měla strávit na sluníčku maximálně dvacet pět minut. Tip: Mléko na opalování Altermed Superbronze sprej – 200 ml/260 Kč.

Fototyp číslo 4

Fototyp čtyři by byl pro všechny milovnice čokoládového opálení zcela ideální. Pokožka je snědá, velmi rychle a dobře se opaluje a opravdu minimálně dochází ke spálení. Pihy se v tomto případě nevyskytují. Typické jsou pro tento fototyp tmavě hnědé či černé vlasy a rovněž i hnědé oči. Ačkoliv je tento fototyp poměrně bezproblémový, měla bys pobývat na slunci – pokud spadáš do tohoto fototypu – maximálně třicet minut. Tip: Sprej na tělo Vichy Capital Soleil – 200 m/360 Kč.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář