Nosíš brýle a občas zatoužíš se proměnit? Nebo ti brýle nesluší a necítíš se v nich? Sáhni po kontaktních čočkách! Jsou pohodlnější a nabízí i jednodušší možnost nalíčit se. Líčení s brýlemi totiž není snadné, aby oči byly správně zvýrazněné, je potřeba znát triky a často se líčit výrazněji. A některá brýlová skla zvětšují, takže naše nalíčené oči mohou vypadat naopak směšně velké.

avatar

Katka Hadvigová
Baví mě vše od stylu po kulturu

Čočky a líčení jde dohromady

V minulosti se objevila řada mýtů, které souvisejí s nošením čoček. Jeden z nich byl, že nositelky čoček se nesmí ze zdravotních důvodů líčit. To však není pravda. Pokrok v kosmetickém i oftalmologickém průmyslu celkově přispěl k většímu komfortu nositelek čoček. Ostrý zrak, dokonale nalíčené oči a nulové zdravotní potíže. Pojď se tedy podívat na několik zásad, které bys měla při líčení dodržovat, nosíš-li čočky:

Nejprve čočky nasadit a až poté se nalíčit

Čočku nejprve vyjmi z roztoku, ideální jsou bio-inspirované roztoky (např. Biotrue), které jsou k očím šetrné a respektují jejich přirozené vlastnosti. Čočky díky nim zůstanou po celý den vlhké, v oku neřežou ani nepálí a nenutí nás k mnutí a tím pádem předchází riziku zanesení částeček kosmetiky do očí. Dodržuj hygienické zásady a čočky nasazuj čistýma a suchýma rukama, jedině tak zabráníš infekci oka.

Řasenky a oční tužky?

Ano jde to, ale nepoužívej řasenky k prodloužení řas obsahující drobná vlákna a ty mohou z řasy odpadnout a dostat se do oka, kde mohou jednak znečistit čočku, ale způsobit i podráždění oka a jeho zarudnutí. Vybírej si přímo řasenky určené pro nositelky kontaktních čoček. Existují i voděodolně řasenky pro nositelky čoček, které se na léto hodí – jen pozor při odličování. Při nanášení postupuj opatrně, nikdy nedávej řasenku příliš blízko k očím. To samé platí i v případě, že jsi milovnice očních linek. Nanášej linky vždy na vnější okraj víčka, nikdy ji nemaluj přímo „do oka“. Hrozí nejen znečištění povrchu čočky, ale i poranění se o hrot tužky.

Oční stíny bez problémů

Pokud používáte práškové oční stíny, s čočkami na ně zapomeňte. Prach se může dostat do očí a pod kontaktní čočky, což způsobuje nepohodlí a vede k podráždění. Místo toho použijte krémové stíny, které z víčka neopadávají. Aplikátory na oční stíny často myjte nebo obměňujte, vyvarujete se tak nečistotám a bakteriím, které se mohou dostat do očí.

Ostatní kosmetické výrobky

Další kosmetické výrobky, které přijdou do styku s očima jako je odličovadlo apod., také používej určené pro uživatele kontaktních čoček či pro osoby s citlivějšíma očima, které trpí na častější oční záněty nebo alergie. Pokud je to možné, nejprve přípravek vyzkoušej, než do něj budeš investovat. Může se stát, že i výrobek přímo určený pro uživatelky čoček či citlivé oči tě bude dráždit. Odlíčení prováděj vždy až po vyjmutí čoček. Kontaktní čočky ulož do pouzdra, ideálně s bio-inspirovaným roztokem, který čočky správně vydesinfikuje. Oči následně odlič pomocí odličovacích ubrousků nebo vatových tamponů, na které nanes odličovací vodu nebo krém. Odličuj vždy jemnými pohyby bez silnějšího tření očí. „Pokud nechceš věnovat péči o kontaktní čočky více času, který je potřeba například u čoček měsíčních, můžeš se rozhodnout pro nošení jednodenních kontaktních čoček. Novinkou v této oblasti jsou jednodenní hypergelové kontaktní čočky, např. Biotrue Oneday. Zcela převratný materiál hypergel nabízí veškeré výhody pro zdravé nošení. Jednodenní kontaktní čočky se ráno nasadí, večer se z oka vyndají a jednoduše vyhodí. Tím odpadá veškerá péče o ně samotné a není potřeba se tak zásobovat víceúčelovými čistícími roztoky. Samozřejmostí jsou ale pravidelné kontroly u kontaktologa,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.

Nikdy nepoužívejte výrobky na olejové bázi

Odborníci také doporučují, nepoužívat produkty na bázi oleje v blízkosti při nošení kontaktních čoček. Mohou totiž působit podráždění očí. Vyhni se tedy použití oleji např. v očním make-up odličovači.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář