Z vašich podnětů na výzvy jsem vybrala jednu zimní předělávku. Čepice je v této době nezbytným doplňkem a tady je jedna inspirace na předělání obyčejného pánského kulicha.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Nápady se mění

Původní plán, který se mi zrodil v hlavě, se odvíjel patrně z motivů na kloboucích, které často vídám. Asi všechny znáte takové ty látkové zámotky, které ve výsledku vytvoří květinu. Upletla jsem proto dlouhý pruh, který jsem měla v plánu zatočit do spirály a obyčejnou nití ke kulichu přišít. Ale člověk míní a návrh se mění. Co v hlavě vypadá senzačně, ve skutečnosti už třeba takové není. Takže jsem od toho úplně upustila a z původní výbavy, kterou vidíte na obrázku, zbyl jen kulich a ta příjemně měkká světle fialová příze.

Fotografie čepice a pomůcek před úpravou.
Fotografie čepice a pomůcek před úpravou.

Zkrášluji lem

To, co mi vadilo, byl lem. Čepice je jakoby dvojitá, takže okraj tvoří jenom záhyb pleteniny. Na dívčí čepici nic moc, proto jsem se rozhodla ho ozdobit. Nejdřív jsem vzala do ruky háček, ale nehledě na to, že by celý proces obháčkovávání byl docela zdlouhavý, nějak jsem nepřišla na to, jak to udělat, aby to vypadalo tak jak chci. Háček odložím na jeho místo v šuplíku a beru místo něj do ruky obyčejnou jehlu s dlouhým uchem, do kterého se vejde i tlustá příze. Steh, který jsem použila, se nazývá entlovací. Používá se, když chcete ručně začistit nějaký volný okraj. Já mu ale změnila účel na ozdobný.

Obšívám lem kulicha.
Obšívám lem kulicha.

Obrátit na rub

A protože z lícové strany na mne koukala obrovská barevná výšivka jedné nejmenované sportovní značky, rozhodla jsem se ji skrýt tak, že čepici budu nosit rubem. Ale co ty ošklivé švy? Obtočím je nití, aby vypadaly, že tam jsou naschvál.

Skrývám ošklivé švy.
Skrývám ošklivé švy.

Knoflíky přijdou vhod

Pořád mi ale chyběl nějaký výraznější ozdobný prvek. Něco dívčího, co by upoutalo na první pohled. Něco namísto květiny. Vzpomněla jsem si na plastové knoflíky obdobné barvy, jakou má tato příze, které leží v mé sbírce knoflíků už pěkně dlouho a já pořád nepřišla na účel jejich využití, jelikož mám jen tři. Nastala jejich chvíle. Strategicky jsem je umístila tak, aby pod nimi na druhé straně pleteniny byla značka. Přišitím knoflíků skrz na skrz čepice jsem zajistila, aby se mnou vytvořený záhyb neohrnoval a výšivka nevykukovala.

Přišívám knoflíky jako výraznou ozdobu.
Přišívám knoflíky jako výraznou ozdobu.

Výsledek se povedl

A tohle už je výsledná fotka, jak bude vypadat tahle obrýlená černovlasá holka, až se bude procházet po ulicích v čepici od tatínka. Musím říct, že na začátku předělávky jsem měla v hlavě něco docela jiného, ale přesto se mi výsledek moc líbí, nejspíš ještě víc než původní nápad. A když už mluvíme o nápadech, máte neustále možnost bombardovat mne svými návrhy výzev – ať už se týkají předělávek či čehokoliv jiného – v komentářích pod tímto příspěvkem a já některé z nich vypracuji.

Fotografie hotového výsledku na mně. Co říkáte?
Fotografie hotového výsledku na mně. Co říkáte?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář