Nafotila jsem jednoduchý návod na výrobu vlastních látkou potahovaných knoflíků bez použití DIY setů. Takovéto knoflíčky můžeš využít k dekoraci oblečení, potahů, na doplňky a k čemukoliv, co tě napadne.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Co budeš potřebovat?

Co budeš potřebovat?

 • hladký knoflík s krčkem
 • odstřižky látky
 • nůžky
 • jehlu
 • nit v barvě látky
 • bezbarvý lak na nehty
 • tužku (nebo bílou pastelku)

1. Připrav si vše potřebné

Vyber si knoflíky, které chceš potahovat a nějaké zajímavé ostřižky látky (nejlépe se pracuje s bavlněnou). Pokud jsou pomuchlané, vyžehli je. Knoflíky musí mít krček a měly by být hladké, bez výstupků. Nejprve si polož knoflík krčkem nahoru na rub odstřižku látky tak, aby střed knoflíku byl zároveň ve středu vzoru, který chceš mít na knoflíku. Pak si tužkou nebo pastelkou obkresli jeho obvod.

Připrav si vše potřebné
Příprava potřebností

2. Vytáhni nůžky

Kolem něj pak látku vystřihni do kolečka tak, aby vnější obvod vystřiženého kolečka byl všude o polovinu větší než obkreslený obvod. Můžeš to změřit, ale pokud si věříš s odhadem, klidně to stříhni od oka. Aby se látka netřepila, natři okraje kolečka lakem a nech chvíli zaschnout. U některých látek tento krok není třeba, ale je lepší ho udělat, aby se na konci potahování okraje nevytřepily.

Na řadě je stříhání
Na řadě je stříhání

3. Připrav si nit

Potom prostehuj celé kolečko po obvodu nití tak, jak to vidíš na fotce. Snaž se přitom, aby stehy byly pokud možno rovnoměrné a aby nebyly příliš dlouhé. Konce nitě nech volné. Doprostřed kolečka polož knoflík.

Stehování
Stehování

4. Knoflík už se rýsuje

Zatáhni za oba konce nitě. Tím stáhneš látku kolem knoflíku. Zavaž konce nitě dvojitým uzlíkem a prostehuj vzniklý otvor po obvodu. Jakékoliv trčící nitě ustříhej.

Vypadá to slibně
Vypadá to slibně

A je hotovo!

Takto vzniklý knoflíček je určený spíše k dekoraci než k zapínání, kvůli namáhání spodní části. Teď ho můžeš kamkoliv přišít za krček. Nyní už máš svůj vlastní potahovaný knoflík. Doufám, že se ti můj návod líbil. Kdybys měla nějaké připomínky nebo návrhy na další návody, neváhej je napsat do komentářů.

Konečný výsledek
Konečný výsledek

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Autorka

  Náušnice jsou rozhodně dobrý nápad! Hodně štěstí:)

 • gatebeauty.blog.cz

  Úžasný návod :-) vypadá to moc pěkně a viděla jsem to na naušnicích, určitě to vyzkouším :-)