Chceš se i v zimním období oblékat originálně a stylově? Vyrobit si něco sama? Přečti si tento článek, ve kterém získáš rady, jak začít plést i tipy na originální zimní doplňky.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Vyrob si sama: Pletené doplňky
zdroj: flickr.com/photos/happykatie

Trocha kořenů

Pletení je prastará technika, která má kořeny už ve starém Egyptě. Tam se používalo pletení na jedné jehlici. Dnes existují i speciální pletací rámy, kde se nit navádí na kovové háčky, nebo pletací ruční stávky se soustavou jehel. V tomto článku se ale zaměřím na asi nejznámější způsob, čímž je pletení na dvou jehlicích. Principem všech vyjmenovaných technik je propletení jedné nitě. Ta tvoří očka, která jsou základním útvarem pleteniny. To jí propůjčuje vyšší roztažnost a hřejivost, než mají například tkaniny, protože tepelný izolant – vzduch – se v pleteninách lépe usazuje.

Jak začít?

Nejdřív si zvol přízi, která ti bude příjemná a bude se ti líbit. Pro začátek je nejlepší nějaká hladká, středně siná až tlustá. Pletací jehlice se vyrábí od průměru párátka až na prst tlusté. Čím větší jehlice, tím budou logicky i očka větší a pletenina rychleji přibude. Také pak není potřeba tolik materiálu. Co se spotřeby týče, záleží na tloušťce příze, ale je lepší si jí nakoupit více než méně.

Nahazování ok

Je více způsobů nahazování ok stejně, jako je více způsobů pletení. Každý se danou věc učí jinak a každému to i jinak vyhovuje. Častý způsob nahazování ok na jehlici můžeš vidět na videu. Základem je vytvoření smyčky kousek od konce příze. Potom se příze namotá přes dva prsty, čímž vznikne útvar ve tvaru písmene V. Jehlice se tímto útvarem provléká. Někdy se příze namotá na obě jehlice, nebo jen na jeden prst, ale s tím tě nehodlám mást. Zadáš-li si na youtube heslo „how to begin knitting“, jistě ti vyleze spousta odkazů. Tady je tedy ten základní princip.

Hladce, obrace

Ve videu uvidíš, jak se plete hladce a obrace. Očka pletená hladce jsou lícní a tvoří vzor písmene „V“, což je i jejich označení v technických vzornicích. Očka pletená obrace jsou rubní a tvoří obloučky. V technických vzornicích se označují jako „O“. První (nenahozenou) řadu dělá autorka následujícího videa hladce. Drží při ní přízi vedoucí ke klubku před jehlicí a sbírá ji ze shora. U oček pletených obrace drží přízi za jehlicí. Pokud jde o krajová očka, já používám způsob, při kterém seberu první oko, ale upletu poslední. Na videu to vidíte obráceně, výsledek je samozřejmě stejný. Není dobré plést obě krajová oka, protože ve výsledku se pletenina nehezky vlní.

Evropský vs. anglický způsob pletení

Existují základní dva způsoby pletení. Anglický a evropský (kontinentální), jejichž rozdíl uvidíš v tomto videu. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by pletl anglickým způsobem, ale je často prováděn ve videích o pletení, proto ho uvádím. Kontinentální způsob je oproti němu rychlejší, ale někomu nemusí vyhovovat. Oba dva mají úplně stejný výsledek.

Co když uteče oko?

V případě, že ti nešťastně z jehlice uteče oko, nebo víc ok a už jsi je nestihla chytit, můžeš vše spravit háčkem na háčkování. Vpíchneš ho do posledního dobrého oka a postupně vytvoříš všechna předchozí oka, která se rozpadla. Ukázka opět ve videu.

Jak skončit?

Pro obyčejný plochý konec použij tento způsob. Nejdřív upleteš první dvě oka a potom jedno protáhneš přes druhé a stáhneš z jehlice. To opakuješ až do konce, kdy provlékneš konec příze zbývajícím očkem a pořádně utáhneš. Na začátku ti pravděpodobně zůstal konec příze trčet z pleteniny. Buďto ho zaháčkuj, pevně zauzluj, nebo zašij nití stejné barvy.

Vzory pro pletení

Existuje ohromné množství vzorů pro ruční pletení. Můžeš je najít například v knihách, nebo na internetu. Velmi užitečná jsou v tomto pletařská videa, z kterých jasně pochopíš, co a jak máš dělat. Jako první bych ti asi chtěla ukázat mé oblíbené pletařské video s pěkným „malinovým“ vzorem vhodným například pro šály. Zároveň na něm uvidíš princip rozplétání (upletení více ok do jednoho) a spletání (upletení jednoho oka přes několik ok), který se ti bude hodit při pletení tvarovaných výrobků.

Copánkové vzory

Velice časté jsou tzv. „copánkové vzory“. Jsou pleteny tak, že když dojdeš do určitého místa, odhodíš si pár oček na jinou jehlici (nebo na speciální plastový zavírací špendlík) a pleteš místo nich stejné množství těch, co jsou za nimi. Teprve pak pleteš odhozená očka. Takto pleť po několika řadách. Přehazuj očka stále na jednu stranu. Na tu se pak bude točit copánek. Představu o pletení tohoto vzoru si můžeš udělat z videa.

Pletené doplňky

Vzorů je takové množství, že by na ně nestačilo ani deset článků. Proto si je najdi radši sama pod heslem „knitting pattern“, nebo v knihách. Nicméně tento článek se jmenuje „pletené doplňky“. Samozřejmě, nejjednodušší je pro začátek si udělat šálu, ale nemusíš zůstat jen u ní. Na závěr článku pro inspiraci přikládám pár zajímavých nápadů na doplňky a ptám se, zda by ses o pletení chtěla dozvědět víc, případně ho rozvést v nějakém dalším článku? Pište své odpovědi do komentářů pod článkem. Přeji hodně zábavy u pletení☺

Spirálová šála na kruhových jehlicích

Pěkná vzorovaná čepice

Rukavice bez prstů

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Sáruš

    Rozhodně! A umíš i háčkovat?

  • Martina

    Ano, prosím, udělej ještě pár článků!